Chcete se připojit k dárcům krevní plasmy? Jaké překážky mohou nastat?

Darovaná krevní plasma vám může zachránit život. Stejně tak jejím darováním můžete vy pomoci někomu jinému. Ale i možnost stát se jedním z novodobých hrdinů je privilegium, na které nedosáhne každý. Zjistěte, kdo nemůže darovat krevní plasmu.

zoom

Pozor na léky a návykové látky 

Informace, jež vás určitě nepřekvapí, je však třeba ji zmínit. Pokud se chcete stát dárcem krevní plasmy, nesmíte užívat žádné návykové látky. Mezi nevhodné kandidáty patří ale také osoby, jimž lékař naordinoval psychofarmaka. Je to váš případ? Nevěšte hlavu, po ukončení léčby se můžete přihlásit. Jakmile látky opustí vaše tělo, dále vám bránit nebudou. 

Zkontrolujte si anamnézu 

Zavzpomínejte, s jakými nemocemi jste se v minulosti léčili, případně jakým v současné době čelíte. Ať už se jedná o povahu nemoci a její dopady, nebo léčebné prostředky, je hned několik diagnóz, které vám v darování krevní plasmy zabrání. Mezi ty patří diabetes mellitus, vážná chronická onemocnění, závažná kardiovaskulární onemocnění, a epilepsie. Nemůžete se stát dárcem krevní plasmy také, pokud jste někdy prodělali žloutenku typu B/C, syfilis či plicní tuberkulózu

Na životním stylu záleží 

Velký podíl na vaše zařazení nebo nezařazení do registru dárců krevní plasmy má také životní styl. Krevní plasma je tekutinou, jež se buď přímo vpravuje do těl potřebných, nebo se z ní vyrábí léky. Proto musí odběrová centra zaručit její nezávadnost. Od dárců se tudíž očekává, že se nechovají rizikově. Nesmíte provozovat prostituci, být nakaženi nebo mít partnera nakaženého virem HIV/AIDS. Dále se očekává, že máte trvalé bydliště, a to ne v azylovém domě či jemu podobném zařízení. Neopomeňte se lékařům před odběrem plasmy zmínit ani o případných návštěvách exotických zemí. Také odtud jste si mohli přivézt nechtěný suvenýr, který by následně ohrozil příjemce. 

Pobyt ve Velké Británii je také rozhodující 

Čtete si nadpis tohoto odstavce stále dokola a nedává vám smysl? Jak může zrovna život ve Velké Británii ovlivnit kvalitu vaší krevní plasmy? Řešení je prosté. Lidé, kteří žili ve zmíněné krajině déle než 6 měsíců v letech 1980 až 1996, znamenají riziko. Tou dobou se totiž v Británii objevilo na 6 000 případů osob nakažených Creutzfeld-Jakobovou chorobou z hovězího masa. Češi onemocnění znají převážně pod zkratkou BSE čili jako nemoc šílených krav. Ta se masivně rozšířila díky své delší inkubační době, jež komplikovala včasné odhalení. 

Pokud se vás výše zmíněné překážky netýkají a rádi byste se do registru dárců zařadili, kontaktujte vaše nejbližší odběrové centrum, kde s vámi vše pracovníci domluví.  Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Věříte v magické účinky proteinu? A co o něm vlastně doopravdy víte?

Věříte v magické účinky proteinu? A co o něm vlastně doopravdy víte?

Životní styl

Proteinový koktejl patří mezi nejoblíbenější doplněk stravy ve fitness komunitě. Někteří si bez něj nedokážou představit den a věří tomu, že právě díky proteinu v podobě koktejlu po tréninku jim narostou svaly a dosáhnou vrcholné formy.

NOVÉ
Navštívit či nenavštívit Ubud?

Navštívit či nenavštívit Ubud?

Životní styl komerční článek

Kdybych se měla charakterizovat v době, kdy jsem začínala cestovat po světě, nazvala bych se „plážovou povalečkou“. Byla jsem vyznavačkou teorie: „Kdo přijede zpět do ČR více opálen, vyhrává :-)“. Mnoho času jsem při cestování trávila právě na všech různých možných plážích světa. Znala jsem častěji více barvu lehátek než danou zemi.NOVÉ
Aby vaše děťátko dobře spalo

Aby vaše děťátko dobře spalo

Životní styl komerční článek

Máte doma čerstvě narozené miminko? Pak jistě víte, jak důležité je, aby se klidně a kvalitně vyspalo. Souvisí to také s dostatečnou relaxací a kvalitou spánku ostatních členů rodiny. Mnoho rodičů se ptá, jak to udělat, aby miminko dobře spalo. Proto ve spolupráci s neonatoložkou a moderátorkou Soňou Šulákovou přinášíme zajímavé postřehy, rady a možnosti, které se rodičům v dnešní době nabízejí.