Detox – slovo, které oklamalo tisíce lidí

Dali jste si na Nový rok předsevzetí, že zhubnete a rozhodli jste se začít populárním detoxem? Přežívání pouze na zeleninových šťávách, polykání detoxikačních tablet, pití speciálních olejů na odstranění toxinů z těla a další revoluční přípravky na očistu jsou mýtus.

Tělo se zvládne čistit samo

zoom

Lidské tělo je vybaveno super pokročilým systémem na vylučování toxinů. Velmi zjednoduše by se dal tento systém popsat tak, že látky absorbovány ze žaludku se skrz jednu z nejvýznamnějších žil v našem těle, tzv. vrátnici, dostávají do jater. Díky biochemickým procesům je různým buňkám v těle umožněno, že „sežerou“ mikroorganismy a jiné škodlivé látky. Následně enzymy v buňkách jater pomocí dalších procesů vylučují nežádoucí látky do ledvin. Odpadní látky jsou následně vylučovány močí. Podobně se o samovolný detox starají naše játra, plíce či potní žlázy. Co z toho vyplývá? Že detoxikační diety jsou jen nesmyslný trend a ve většině případů taky skvělý marketinkový nástroj. Říkáte, že detoxikační diety fungují a člověk po nich hubne? Možná ano.

Detoxikační dieta je jen jiný název pro hladovku

Pokud se rozhodnete držet detoxikační dietu, abyste tím podnítili eliminaci toxických procesů, pak nečekejte žádné zázraky. Odborníci z řad lékařů, nutričních specialistů i zkušených fitness trenérů se shodují na tom, že detoxikační přípravky jsou vyhozenými penězi. Odstranění odpadu a toxinů je kontinuální proces, který tělo dokonale zvládne samo. Jestliže chcete držet detox, abyste se zbavili kil navíc, pak je docela možné, že vám po pár dnech drastické „detoxikační diety“ ručička na váze opravdu ukáže úbytek. Jenže přesně v tomto bodě nastává problém. Lidé na detoxu si myslí, že konečně našli něco, co funguje, a přitom si neuvědomují, že hubnou jen díky tomu, že jsou v kalorickém deficitu – hladoví. Kromě toho první ztracená kila jsou v podobě glykogenu a vody.

Chtějte se zbavit tuku, nikoliv kilogramů

Při hubnutí je důležité zbavit se nechtěného tuku, což se ale nerovná ztrátě hmotnosti. Jak už bylo řečeno, tak při detoxikační dietě je značně omezen příjem, přičemž deficit se týká i důležitých vitamínů (litry zeleninových šťáv to nezachrání), minerálů a v neposlední řadě bílkovin. To má za následek dočasný úbytek na váze, ale i možné zdravotní potíže, zvlášť pokud zvolíte několika týdenní „očistný program“. Co se týká váhy, tak jakmile dietu ukončíte – a věřte, že ukončíte – a vrátíte se ke klasickému stravování, kila půjdou opět nahoru. Trvale zhubnout je možné pouze tehdy, když se začnete stravovat takovým způsobem, který vám bude příjemný, budete mít dostatek energie a hlavně se takto dokážete stravovat celoživotně.

Sousedka říkala, že se po detoxu cítí skvěle

Určitě znáte to staré pořekadlo: „Jedna baba povídala.“ Pokud máte v okolí někoho, kdo drží detox a tvrdí vám, že díky němu má plno energie, zbavil se akné, lépe spí, hubne, tak je to způsobeno buďto placebo efektem, nebo při detoxikaci konečně nekonzumuje tuny nezdravého jídla, nepije kofein a alkohol, takže se opravdu může cítit podstatně lépe než před samotným detoxem. Stále však platí, že neexistuje žádný důvěryhodný důkaz o tom, že jakýkoliv detox má na tělo pozitivní účinky v podobě očisty. V případě hubnutí jsou detoxikační diety a různé doplňky (detoxikační čaje, tablety, náplasti) naprostý nesmysl. Opravdu efektivní k získání a udržení zdravého a štíhlého těla je  kvalitní strava, která obsahuje všechny důležité makroživiny (bílkoviny, sacharidy a tuky) včetně vlákniny, vitamínů a minerálů, ve spojení s pohybem a dostatečným odpočinkem.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Parfémové novinky pro jaro 2019

Parfémové novinky pro jaro 2019

Kosmetika

Jaké parfémové novinky ovládly jaro 2019? Letos jich je opravdu hodně a rozhodně je z čeho vybírat. My vám přinášíme tipy na pět nových vůní, se kterými rozhodně zaujmete okolí!

TIPY A TRIKY
Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Životní styl

Důvodů, proč se vydat na čistě dámský víkend, je hned několik. Pobavit se ve společnosti stejně nezadané kamarádky, relaxovat pár dní s maminkou či sestrou nebo oslavit rozlučku se svobodou. V lázních na vás bude čekat nespočet příjemných wellness procedur a navíc si užijete společnost spřízněných holčičích duší!NOVÉ
Už vynalezli stroj času! Jmenuje se Fotona a ví, jak na celkové omlazení pleti

Už vynalezli stroj času! Jmenuje se Fotona a ví, jak na celkové omlazení pleti

Estetická dermatologie

Laserové omlazení vždy patřilo mezi ta spolehlivá „kouzla“, která umí vrátit čas o pár let zpět. Lasery se ale neustále vyvíjí, a tak i efekt, kterého lze s jejich pomocí dosáhnout, je stále lepší a lepší. Zkracuje se doba začervenání, ošetření jsou příjemnější. A s novou technologií se dermatologové umí zaměřit na konkrétní oblast ať už na obličeji, nebo na těle, a vyřešit tak cíleně konkrétní problémy, které vás trápí.