Detox – slovo, které oklamalo tisíce lidí

Dali jste si na Nový rok předsevzetí, že zhubnete a rozhodli jste se začít populárním detoxem? Přežívání pouze na zeleninových šťávách, polykání detoxikačních tablet, pití speciálních olejů na odstranění toxinů z těla a další revoluční přípravky na očistu jsou mýtus.

Tělo se zvládne čistit samo

zoom

Lidské tělo je vybaveno super pokročilým systémem na vylučování toxinů. Velmi zjednoduše by se dal tento systém popsat tak, že látky absorbovány ze žaludku se skrz jednu z nejvýznamnějších žil v našem těle, tzv. vrátnici, dostávají do jater. Díky biochemickým procesům je různým buňkám v těle umožněno, že „sežerou“ mikroorganismy a jiné škodlivé látky. Následně enzymy v buňkách jater pomocí dalších procesů vylučují nežádoucí látky do ledvin. Odpadní látky jsou následně vylučovány močí. Podobně se o samovolný detox starají naše játra, plíce či potní žlázy. Co z toho vyplývá? Že detoxikační diety jsou jen nesmyslný trend a ve většině případů taky skvělý marketinkový nástroj. Říkáte, že detoxikační diety fungují a člověk po nich hubne? Možná ano.

Detoxikační dieta je jen jiný název pro hladovku

Pokud se rozhodnete držet detoxikační dietu, abyste tím podnítili eliminaci toxických procesů, pak nečekejte žádné zázraky. Odborníci z řad lékařů, nutričních specialistů i zkušených fitness trenérů se shodují na tom, že detoxikační přípravky jsou vyhozenými penězi. Odstranění odpadu a toxinů je kontinuální proces, který tělo dokonale zvládne samo. Jestliže chcete držet detox, abyste se zbavili kil navíc, pak je docela možné, že vám po pár dnech drastické „detoxikační diety“ ručička na váze opravdu ukáže úbytek. Jenže přesně v tomto bodě nastává problém. Lidé na detoxu si myslí, že konečně našli něco, co funguje, a přitom si neuvědomují, že hubnou jen díky tomu, že jsou v kalorickém deficitu – hladoví. Kromě toho první ztracená kila jsou v podobě glykogenu a vody.

Chtějte se zbavit tuku, nikoliv kilogramů

Při hubnutí je důležité zbavit se nechtěného tuku, což se ale nerovná ztrátě hmotnosti. Jak už bylo řečeno, tak při detoxikační dietě je značně omezen příjem, přičemž deficit se týká i důležitých vitamínů (litry zeleninových šťáv to nezachrání), minerálů a v neposlední řadě bílkovin. To má za následek dočasný úbytek na váze, ale i možné zdravotní potíže, zvlášť pokud zvolíte několika týdenní „očistný program“. Co se týká váhy, tak jakmile dietu ukončíte – a věřte, že ukončíte – a vrátíte se ke klasickému stravování, kila půjdou opět nahoru. Trvale zhubnout je možné pouze tehdy, když se začnete stravovat takovým způsobem, který vám bude příjemný, budete mít dostatek energie a hlavně se takto dokážete stravovat celoživotně.

Sousedka říkala, že se po detoxu cítí skvěle

Určitě znáte to staré pořekadlo: „Jedna baba povídala.“ Pokud máte v okolí někoho, kdo drží detox a tvrdí vám, že díky němu má plno energie, zbavil se akné, lépe spí, hubne, tak je to způsobeno buďto placebo efektem, nebo při detoxikaci konečně nekonzumuje tuny nezdravého jídla, nepije kofein a alkohol, takže se opravdu může cítit podstatně lépe než před samotným detoxem. Stále však platí, že neexistuje žádný důvěryhodný důkaz o tom, že jakýkoliv detox má na tělo pozitivní účinky v podobě očisty. V případě hubnutí jsou detoxikační diety a různé doplňky (detoxikační čaje, tablety, náplasti) naprostý nesmysl. Opravdu efektivní k získání a udržení zdravého a štíhlého těla je  kvalitní strava, která obsahuje všechny důležité makroživiny (bílkoviny, sacharidy a tuky) včetně vlákniny, vitamínů a minerálů, ve spojení s pohybem a dostatečným odpočinkem.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Letní dovolená u moře? Kdepak! Poznejte nejkrásnější písečné pláže v Česku

Letní dovolená u moře? Kdepak! Poznejte nejkrásnější písečné pláže v Česku

Životní styl komerční článek

Horko a voda šplouchající o břehy romantických písečných pláží – nějak tak byste si asi vybavili ideální dovolenou u moře. Pokud jste ale zůstali raději doma a upřednostnili dovolenou v Čechách, nezoufejte. Překrásné písečné pláže najdete i tady.

DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.DOPORUČUJEME
Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Životní styl

Máme kapacitu a výbavu zvládat stres, který nám běžný život přináší, přesto můžeme mít občas pocit, že se nám hroutí svět. Navíc za současné situace je stres ještě umocněn a zoufalství začínají propadat i ti, kteří byli vždycky nad věcí. Jak stresu čelit a nezbláznit se z toho, co se kolem nás se děje?