Jak na nachlazení

Teplé letní dny jsou nenávratně pryč, listí na stromech pomalu opadává a mnohým z nás se začínají lepit na paty nejrůznější nemoci a nachlazení. Jak úspěšně odrazit útok bacilů?

Posílení imunity

Nachlazení a chřipce se můžete vyhnout, budete-li posilovat svou imunitu. Zařaďte do svého jídelníčku česnek (přírodní antibiotikum), zázvor a chilli (prohřívání organismu), cibuli (protibakteriální účinky) a konzumujte co největší množství citrusových plodů. Citrusy obsahují vitamín C, který funguje při nachlazení a chřipce jako skvělá první pomoc. Na posílení imunity zabírá také hlíva ústřičná, vitamín A, B-komplex, vitamín C, antioxidanty, jod, zinek, měď a oblíbená je i rakytníková šťáva plná vitamínu C.

Dalšími skvělými posilovači imunitního systému jsou zdravý pohyb, sauna či masáže. Pokud vás nachlazení dostihne, naopak pohyb omezte a nesnažte se svou nemoc přechodit. Ideální je být minimálně dva až tři dny v naprostém klidu.

zoom

Pryč s antibiotiky

Něco na vás leze a vás nenapadne nic jiného, než si nechat předepsat antibiotika? Ne vždy je to ta správná volba. Například na klasické nachlazení doprovázené rýmou a kašlem, jenž trvá týden až deset dní, antibiotika nezabírají a navíc jsou v tomto případě naprosto nevhodná. Stejně tak se nevyplatí brát antibiotika na chřipku. Jestliže se nepřidají komplikace v podobě bakteriální infekce, jsou mnohem účinnější tzv. virostatika.

Dokonce ani na virózu, při které máte bolesti v krku, rudé mandle a nemůžete nic spolknout, nemusí být antibiotika nejvhodnější. Lékař by měl nejdříve zjistit, zda jsou v těle přítomny bakterie. Teprve poté se doporučuje antibiotika nasadit. U angíny jsou naopak antibiotika žádoucí, jelikož bakterie pronikají do celého těla a způsobují komplikace (záněty dýchacích a močových cest).

Otužujte se, smějte se

Jestliže chcete nachlazení úspěšně předcházet, začněte se více otužovat. Stáhněte topení, častěji doma i v práci větrejte, zbytečně to nepřehánějte s vrstvením oblečení (nejdůležitější je mít v teple hlavu, ruce a chodidla), hýbejte se a pijte pravidelně čaj. Doporučuje se také spaní pod teplou dekou v chladnější místnosti. A co je vůbec nejdůležitější – buďte v psychické pohodě a usmívejte se, i když vám zrovna do smíchu nebude.Komentáře

Nepřihlášený uživatel nemůže komentovat

Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Béžové kozačky jsou podzimním must-have kouskem. Jak je nosit?

Béžové kozačky jsou podzimním must-have kouskem. Jak je nosit?

Plastická chirurgie komerční článek

Podzim je pro mnohé milovníky módy oblíbeným obdobím, kdy do šatníku pouštějí zcela novou energii. Letos mohou být oblíbenou novinkou třeba béžové kozačky. Právě ty se staly jedním z módních kousků, jež jsou nekonečně trendy a snadno je zkombinujete s mnoha outfity. Kde sehnat stylové béžové botky a jak je nosit?

ABSOLUTNÍ HIT TIPY A TRIKY DOPORUČUJEME
Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Životní styl

Nahlaste prosím všechny podezřelé inzeráty, tedy ty, které nabízejí respirátory a roušky, případně dezinfekční gely.DOPORUČUJEME
Jízda na kole nebo běh: Co je lepší na hubnutí?

Jízda na kole nebo běh: Co je lepší na hubnutí?

Životní styl

Cyklistická sezóna je v plném proudu. Pokud jste se však rozhodli osedlat své kolo, abyste ještě vylepšili svou formu do plavek, možná vás bude zajímat, jestli je jízda na kole na hubnutí to pravé. Nebo bude nutné k rychlejšímu shození nadbytečných kil obout spíše tenisky a začít pravidelně běhat?