Jednoduché tipy pro zdravý jídelníček

Stravování je velice individuální záležitostí, přesto existuje několik základních pravidel, díky kterým můžete dojít k daleko větší fyzické, ale i psychické spokojenosti. Pojďme se na ně podívat.

Ovoce a zelenina

Čerstvé ovoce a zelenina by měly tvořit základ zdravého jídelníčku. Jsou totiž jedním z nejlepších zdrojů vitamínů, vlákniny, minerálních látek a dalších tělu prospěšných látek. Zelenina by měla být součástí takřka každého jídla, minimálně by se měla objevit na talíři dvakrát až třikrát denně (oběd, svačina, večeře). Ovoce může posloužit i jako dezert.

Bílkoviny

Další důležitou složkou v jídelníčku jsou kvalitní bílkoviny. Kolik bílkovin za den sníst? Často se objevuje názor, že je nutné přijmout 1,8 až 2 gramů bílkovin na kilo tělesné váhy a k budování svalů jsou nezbytné živočišné bílkoviny. Ve skutečnosti nám na den stačí pouze 0,8 až 1,2 gramů bílkovin na kilo tělesné váhy. Bílkoviny se dají čerpat i z čistě rostlinných zdrojů a výsledky se stejně dostaví.

Voda

Proč dodržovat pitný režim? Voda má pozitivní vliv na pleť, náladu a soustředění, zabraňuje bolestem hlavy a dokonce může pomoct v redukci hmotnosti. Na druhou stranu není nezbytně nutné řídit se obecnými doporučeními, co se týká množství vypitých tekutin za den. Jedná se o individuální záležitost. Pokud jste na čísla, můžete si svůj denní příjem vypočítat dle následujícího vzorce: Hmotnost děleno 10 krát 3 = denní příjem vody v dcl (cca 3 dcl na 10 kg hmotnosti).

Sacharidy

Dokonce i cukry mají v jídelníčku své zastoupení, byť někteří se jim vyhýbají obloukem, protože z nich tloustnout, mají špatnou pleť i náladu. V případě komplexních sacharidů však obvykle není důvod k obavám. Podstatné je sníst správné množství. Zaměřte se na celkový denní příjem a výdej, nikoliv pouze na jednu jedinou složku v jídelníčku.

Omega-3 a 6 mastné kyseliny

Příjem těchto kyselin přispívá ke správné funkci organismu, proto by ve zdravém jídelníčku neměly chybět. Zařazením omega-3 mastných kyselin zlepšíte i regeneraci po sportu.

Vláknina

Mezi hlavní benefity vlákniny patří zvyšování objemu stravy, vyvolávání pocitu sytosti a co je nejdůležitější, slouží jako ochrana před civilizačními chorobami. Skvělým pomocníkem je také při léčbě zácpy, hemeroidů, syndromu podrážděného střeva nebo zánětu střevní výchlipky.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
K moři 2020 s úsměvem na tváři navzdory koronaviru

K moři 2020 s úsměvem na tváři navzdory koronaviru

Životní styl

Mnozí si nejspíš doteď pamatují neuvážené výroky o tom, že kvůli koronaviru se letos k moři nepodíváme. Později média přišla s tím, že budeme moct jedině do Chorvatska, nebo třeba že na plážích v Řecku nás čekají plexiskla. Z Itálie média udělala masový hrob. Na dovolenou by tam jel jedině šílenec! Jaká je skutečnost?

DOPORUČUJEME
Jízda na kole nebo běh: Co je lepší na hubnutí?

Jízda na kole nebo běh: Co je lepší na hubnutí?

Životní styl

Cyklistická sezóna je v plném proudu. Pokud jste se však rozhodli osedlat své kolo, abyste ještě vylepšili svou formu do plavek, možná vás bude zajímat, jestli je jízda na kole na hubnutí to pravé. Nebo bude nutné k rychlejšímu shození nadbytečných kil obout spíše tenisky a začít pravidelně běhat?TIPY A TRIKY
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Životní styl komerční článek

Taky máte každý rok pocit, že Vánoce se blíží nezastavitelným tempem? Nákupní centra jsou již o víkendech zaplněná lidmi a přichází čas, kdy si opět budeme lámat hlavu nad tím, jaké dárky pro své nejbližší vybrat.