Pozor na mateřská znaménka

Zaostřeno na mateřská znaménka. I tak by se dal nazvat krátký článek o tom, kdy se nevyplatí mateřská znaménka ignorovat či jak často podstupovat preventivní prohlídku.

Nejčastější varovné signály

Jak poznat mateřské znaménko, které může být zdraví nebezpečné? Mezi varovné signály patří nepravidelný tvar a různé zbarvení v jednotlivých částech znaménka. Zvláštní pozornost si zaslouží i znaménka, která se zvětšují, mění barvu, rostou nad úroveň okolí nebo krvácejí.

4 základní typy kožního nádor

zoom

Nepodceňujte preventivní prohlídky

  • Červené, olupující se plošky v obličeji, na krku a hřbetech jsou příznakem aktinické keratózy. Jsou považovány za změny, ze kterých vzniká spinocelulární karcinom.
  • Spinocelulární karcinom se objevuje na kůži vystavované slunci. Vzniká hrbol se strupem na povrchu či vřed, roste pomalu, ale může metastázovat.
  • Nejčastějším typem kožního nádoru je bazocelulární karcinom, který obvykle nemetastazuje. Nejčastěji má podobu zarudlé, olupující se plošky na kůži.
  • Nejnebezpečnějším kožním nádorem je melanom, který se šíří a metastazuje do jiných orgánů. Obvykle má vzhled skvrny s nepravidelnými okraji, nepravidelnou pigmentací.

Nepodceňujte preventivní prohlídky

Nevybíhejte se preventivní prohlídce, ať už se jedná o prohlídku u obvodního lékaře, gynekologa, zubaře či dermatologa. Většina lidí jde k lékaři až ve chvíli, kdy mají nějaký problém, což platí i u znamének. Jakmile jim lékař sdělí, že je vše v pořádku, obvykle už znaménka dále nekontrolují, což je ale velká chyba. Proč je důležité průběžně znaménka sledovat?

Znaménka se vyvíjí celý život

Mateřská znaménka se v průběhu života vyvíjí a mění, proto je důležité mít jejich vývoj pod kontrolou. Jejich maligní zvrat je možné včas odhalit jen při pravidelných kontrolách, proto si nechte od svého dermatologa doporučit, kdy máte přijít na další kontrolu. Nenechte se odbít, případně změňte lékaře. Kontroly se provádí obvykle po půl až po jednom roce.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
TIPY A TRIKY
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Životní styl komerční článek

Taky máte každý rok pocit, že Vánoce se blíží nezastavitelným tempem? Nákupní centra jsou již o víkendech zaplněná lidmi a přichází čas, kdy si opět budeme lámat hlavu nad tím, jaké dárky pro své nejbližší vybrat.

NOVÉ
Jak vyčistit sedací soupravu?

Jak vyčistit sedací soupravu?

Životní styl komerční článek

Na sedacích soupravách se zejména v domácnostech s dětmi nebo zvířecími mazlíčky často objevují odolné skvrny. Jejich vyčištění se nejlépe daří s profesionálními parními přístroji, pokud jej však nevlastníte, můžete vyzkoušet metodu klasického ručního čištění.DOPORUČUJEME
Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Životní styl

Máme kapacitu a výbavu zvládat stres, který nám běžný život přináší, přesto můžeme mít občas pocit, že se nám hroutí svět. Navíc za současné situace je stres ještě umocněn a zoufalství začínají propadat i ti, kteří byli vždycky nad věcí. Jak stresu čelit a nezbláznit se z toho, co se kolem nás se děje?