Přestaňte tolik řešit stravu a zhubnete

V poslední době jsem zejména na Instagramu zaznamenala, že je moderní sdílet svou cestu zvanou jako uzdravování těla. Holky posedlé štíhlostí, které držely diety, až excesivně cvičily a zároveň měly neustále výčitky svědomí, najednou zjistily, že jejich životní styl neměl nic společného se zdravím. Jenže co si vlastně máme představit pod pojmem zdravá strava?

Poruchy příjmu potravy se objevují stále častěji

zoom Zvětšit

Dlouhodobé nepřirozené potíže s jídlem se mohou promítnout až do bulimie

Zásadní problém spočívá v tom, že lidé se často přehnaně honí za něčím, co považují za zdravé. Jsme schopni utrácet za rádoby dietní potraviny a hubnoucí prostředky, vzorové jídelníčky a konzultace u výživových poradců, kteří mnohdy předávají mylné informace. „Mnohým z těch, kteří  stavějí svou odbornost pouze na absolvování kurzu a získaném certifikátu s nápisem diplom výživového poradce bez zkoumání odbornosti toho, kdo kurz vedl, chybí kritické myšlení a uchylují se k líbivým trendům, které nemají nijak podložené komplexními vědeckými výzkumy ani zkušenostmi. Dezinformace, diety, extrémy ve stravě a další vedou k tomu, že hubnoucí lidé přiberou shozená kila do měsíce zase zpátky. Kromě toho nemalé procento lidí, kteří občasně drží diety, mají potíže s jídlem. Někteří z nich se dokonce dopracují až k poruše příjmu potravy,“ říká svůj názor Ing. Tereza Havrlandová, zakladatelka společnosti Lifefood zabývající se výrobou raw produktů.

Jak poznat posedlost zdravým životním stylem?

zoom Zvětšit

Naučte se poslouchat svoje tělo, ať už se to týká intenzity cvičení či množství jídla

Posedlost zdravou stravou se nazývá ortorexie – vyhledávání zdravých potravin, zkoumání těch nezdravých a hledání informací se stává hlavní náplní času a nutkavou potřebou. Nejčastějším příznakem jsou dlouhodobé nepřirozené potíže s jídlem, které se mohou promítnout až do anorexie (nadměrné restrikce kalorií) nebo bulimie (přejídání se s vyvoláváním zvracení). Nejsou to však pouze problémy s jídlem, které se řadí mezi posedlosti zdravým životním stylem. Kromě neustálého přemýšlení o jídle, používání projímadel a dalších pro zdraví nebezpečných látek, je v dnešní době běžné nadměrné cvičení. „Cvičení tělu prospívá, ale tak jako u mnoha jiných věcí, i zde platí, že všeho moc škodí. Nemusíte se bát překonávat vlastní limity, ale zároveň musíte umět poslouchat své tělo a dodávat mu dostatečné množství paliva a odpočinku. Pokud extrémně cvičíte pouze proto, abyste měli ultra štíhlý pas nebo abyste byli jako hromada svalů, jdete na to špatně,“ varuje hlavní trenérka Mgr. Kateřina Hollerová z fitness centra pro ženy Contours.

Kde je hranice toho, co je a není zdravé?

Je vcelku těžké odlišit, co je v souvislosti s jídlem i sportem zdravé a co už přechází v nemoc, zvlášť když se na nás valí ze všech stran často velmi protichůdné názory. Je vyhýbání se cukru ortorexie? Je konzumace převážně syrové stravy v bio kvalitě nesmysl? „Výživa hraje v našem životě velkou roli a je v pořádku, pokud se snažíte jíst maximálně zdravě. Zařazení syrové stravy do jídelníčku, jedení lokálních potravin v bio kvalitě a naopak omezení průmyslově zpracovaných potravin nebo omezení cukru nepředstavuje žádnou formu ortorexie, musíte to ovšem aplikovat správně,“ vysvětluje Tereza Havrlandová. Nebuďte jídlem posedlí a uvědomte si, že nežijeme v ideálním světě, proto ne vždy je nutné dodržet vše na sto procent.

Jezte kvalitní základní potraviny a hýbejte se

zoom Zvětšit

Snažte se jíst co nejvíce syrové stravy

Neustále zkoušení nových módních diet, nakupování dietních potravin, které mnohdy ani nejsou dietní a zdravé, či otrocké počítání kalorií každého snědeného sousta vede k tomu, že jsme v dlouhodobém stresu. Přitom stres je jednou z hlavních příčin zdravotních potíží (fyzických i psychických) včetně problémů s váhou – nemožnost zhubnout nebo naopak přibrat svaly – a to přímo fyziologicky kvůli stresovém hormonu kortizolu. „Počítání makroživin a kalorií má význam v případě, že se jedná o těžce nemocného člověka. Pro nás ostatní má podstatně větší význam, pokud začneme jíst kvalitní základní potraviny a jídla z nich připravená. K získání zdravého a štíhlého těla nepotřebujeme žádné nepřirozené restriktivní diety,“ tvrdí Tereza Havrlandová z Lifefoodu. Trenérka Kateřina Hollerová k tomu dodává, že důležité je také pravidelně se hýbat a dostatečně spát. „Naprogramujte si ve své hlavě pozitivní myšlení o svém těle. Zdravý vztah k sobě samému je klíčem k tomu, abyste se začali optimálně hýbat, správně jedli  a cítili se přitom skvěle,“ uzavírá Kateřina Hollerová z fitness centra Contours.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Neseďte doma – 5 tipů na to, jak prožít víkend naplno

Neseďte doma – 5 tipů na to, jak prožít víkend naplno

Životní styl komerční článek

Celý týden se těšíte na sobotu a neděli, děláte si velkolepé plány a pak stejně zůstanete zavření doma a koukáte na televizi? Pojďte to změnit. Přinášíme 5 tipů, jak prožít víkend naplno, ať už máte zrovna na účtě naspořeno nebo naopak vaše kapsa zeje prázdnotou. Vyberte si z našich tipů ten nejlepší víkend pro vás a vaši rodinu.

NOVÉ
Trend, který bude vaše pleť milovat

Trend, který bude vaše pleť milovat

Estetická dermatologie komerční článek

Zájem o péči o pleť v posledních letech roste. I vy ji nejspíš hýčkáte zvenčí pomocí kvalitních krémů s UV ochranou, antioxidanty, vitamíny nebo minerály. Bojovat proti předčasnému stárnutí pleti ale můžete i zevnitř. Ostatně, věděli jste, že viníkem prohlubujících se vrásek je kolagen, respektive jeho úbytek v takzvané dermis?NOVÉ
Kam se vydat na podzim k moři? Malta zaručuje hezké počasí i bohatou podívanou

Kam se vydat na podzim k moři? Malta zaručuje hezké počasí i bohatou podívanou

Životní styl komerční článek

Máte pocit, že na vás padá podzimní únava? Chybí vám teplé počasí a sluníčko? Pak je ten pravý čas prodloužit si léto a vydat se na dovolenou na Maltu. Podzimní zájezd k moři vám vdechne novou chuť do života a rozšíří obzory. Co si na Maltě na podzim nenechat ujít?