Správně nastavený trénink posiluje imunitu

Trápí vás často nachlazení a nemoci? Ke zlepšení imunity dochází při změně životosprávy a zásadně ovlivnit svůj imunitní systém můžete sportem. Je ovšem důležité, abyste zvolili vhodnou sportovní aktivitu a trénink měli správně nastavený.

Počítá se každý pohyb, ale ne vždy v pozitivním smyslu

zoom

Podle odborníků a provedených studií je dlouhodobá pravidelná sportovní aktivita úzce spojena s vyšší imunitní odolností vůči onemocněním. „Pokud to zjednoduším, tak imunitní buňky vykazují vyšší aktivitu díky tomu, že jsou vytrénované nějakým sportem,“ vysvětluje hlavní trenérka Mgr. Kateřina Hollerová z fitness centra pro ženy Contours. Dlouhodobě nejlepšího efektu tréninkového zatížení na výskyt infekčních onemocnění dosáhnete při provozování středně těžké fyzické aktivity. „Naopak při velmi vysokém zatížení ve formě intenzivních tréninků (dvoufázový trénink v posilovně v kombinaci s dalším sportem) se může riziko vzniku infekčních onemocnění zvyšovat,“ varuje Kateřina Hollerová. Při dlouhodobém přetěžování si zkrátka nepomůžete. V takovém případě na tom bude podstatně lépe někdo, kdo si zajde zacvičit jen občas a zbytek času stráví na gauči.

Kdy má sport na imunitu spíše negativní dopad?

Jak bylo zmíněno v předchozím odstavci, s imunitou na tom budete hůře tehdy, když si naložíte více, než byste měli. Pozor si dejte při absolvování vícefázových tréninků během jednoho dne bez prostoru pro regeneraci. „Je důležité, abyste tělu kompenzovali energetický výdej. Pokud tomu tak není, začne působit kortizol – stresový hormon, který mimo jiné rozkládá bílkoviny na aminokyseliny pro tvorbu glukózy v játrech a potlačuje imunitní funkce,“ vysvětlujete trenérka Kateřina Hollerová z Contours. Opatrní buďte i tehdy, když podstupujete dlouhodobou namáhavou sportovní zátěž ve formě vytrvalostních tréninků. „Více než dvouhodinový kruhový trénink, maraton, cyklistika a další vytrvalostní aktivity jsou pro tělo vyčerpávající,“ říká Kateřina Hollerová.

Jezte dostatečné množství sacharidů a nestresujte se


Se sportem úzce souvisí strava. Pokud není vyvážená nebo je v ní něčeho nedostatek, člověk nemá dostatek energie, přibírá na váze či naopak nemůže nabrat svalovou hmotu a v neposlední řadě se tím snižuje funkce imunitního systému. „Jedním z viníků je nízká sacharidová dostupnost, u které se vcelku často setkávám u svých klientek. Zejména ženy mají obavy přijímat ve stravě sacharidy, aby nepřibraly, neuvědomují si však, že sacharidy jsou k životu potřebné, zvlášť pokud sportují,“ popisuje své zkušenosti fitness trenérka Hollerová. „Jestliže člověk trénuje ve stavu nízké sacharidové dostupnosti, tedy ve stavu, kdy má vyčerpané nebo značně snížené glykogenové zásoby, má to negativní vliv na imunitní systém. Nedostatek sacharidů ve stravě nepříznivě ovlivňuje také výkon a odbourávání tuků,“ upřesňuje Kateřina Hollerová. Za zmínku stojí také to, že na imunitu má vliv stres, kdy je na vině již zmiňovaný kortizol. „Pokud je člověk vystaven stresu v práci či osobním životě, dochází k potlačení imunitního systému,“ tvrdí Kateřina Hollerová.

Neběhejte ultramaratony. Raději si zacvičte crossfit

Podle provedených studií čelíme většímu potlačení imunitních funkcí v případě dlouhých vytrvalostních aktivit (maraton, ultramaraton, cyklistika). Naopak při vysoce intenzivní sportovní aktivitě (například crossfit) dochází sice také k potlačení imunitních funkcí, ale v menší míře. V některých publikacích dokonce uvádějí, že při vysoce intenzivní aktivitě dochází k produkci protizánětlivých látek, které mohou snížit poškození svalových vláken. Znamená to tedy, že pokud milujete dlouhé běhy, máte pověsit tenisky na hřebík? Ať už v případě sportu či stravy by se člověk neměl řídit pouze obecnými doporučeními nebo věnovat přehnanou pozornost tomu, na co přišli vědci ve svých studiích. Klíčem ke zdravému tělu i mysli je naučit se poslouchat své tělo.

Dělejte, co vás baví a vnímejte své tělo

Není pochyb o tom, že cvičení a strava ovlivňují funkci imunitního systému a to z dlouhodobého, i z krátkodobého hlediska. Abychom ze sportu vytěžili maximum toho pozitivního, je potřeba určit správnou míru zatížení pro tělo, která je pro každého člověka jiná,“ tvrdí fitness trenérka Kateřina Hollerová. Dalo by se říct, že optimální hranicí je, pokud sportujete pravidelně několikrát týdně jednou za den. Při trénování několikrát denně, je potřeba optimalizovat svůj režim a podpořit vhodnou regenerací i imunitní funkce. „K tomu slouží dostatečné množství sacharidů ve stravě společně s dalšími živinami, vitamíny a minerály. Regeneraci můžete podpořit také dalšími metodami, které jsou vhodnou volbou i při podpoře imunitního systému. Osobně se mi osvědčilo pravidelné otužování, saunování nebo využití kryoterapie,“ doporučuje Kateřina Hollerová z fitness centra pro ženy Contours.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.

NOVÉ
Naučte se efektivně regenerovat. Vyzkoušejte 5 tipů regenerace po tréninku doporučovaných odborníky

Naučte se efektivně regenerovat. Vyzkoušejte 5 tipů regenerace po tréninku doporučovaných odborníky

Životní styl

Pravidelně cvičíte, přesto se vám stává, že se po tréninku nemůžete další dny ani hnout? Na vině je svalová horečka, kterou může způsobovat špatný trénink nebo nedostatečná regenerace. Jak správně regenerovat a vytěžit ze sportu pro své tělo maximum?TIPY A TRIKY
Jak na sluncem unavenou pokožku

Jak na sluncem unavenou pokožku

Kosmetika

Teplé počasí, slunění se na pláži a koupání v moři... Léto dělá s lidskou psychikou divy, jenže naše tělo volá naopak o pomoc. Nepodceňujte v létě kosmetickou péči – na pláži ani doma.