Ultrafiltráty a jejich počátek (I. díl)

Co jsou to ultrafiltráty? Kde se vzaly a k čemu přesně slouží? Na tyto a spoustu dalších otázek jsme hledali odpovědi, vyzpovídali jsme lékaře a odborníky, nechali si vysvětlit správné dávkování. Ale zpátky na začátek.

Je tomu už 40 let, kdy ve Švýcarsku začala působit klinika La Praire. Je vám ten název povědomý? Možná si ho dáte do spojitosti s luxusními drahými krémy na letištích, ale původně to byla významná klinika, vedená doktorem Niehansem. Na klinice La Praire se léčilo pomocí tkáňových buněk (POZOR! ne kmenových) nebo později jejich částí.

Tehdy na kliniku jezdilo mnoho významných i méně významných ale bohatých lidí, přičemž jejich cíl byl jasný – toužili po omlazení. V průběhu pobytu se jim podávali preparáty složené z buněk ovcí, respektive mladých jehňat. Postupem času se tato technologie transformovala i do Německa, kde léčil pomocí tkáňových buněk doktor Block. Tkáňovými buňkami se léčil dokonce i jeden papež. Později však začala EU vyvíjet nátlak na to, že se celé buňky zvířat nesmí užívat (údajně kvůli alergiím) a postupně se celá praxe dostala do zapomnění.

Vývoj vlastních ultafiltrátů

Takřka na přelomu století se k celé filozofii přihlásil doktor Molnár, který navrhl, aby se  užívaly jen části buněk. Díky tomu se podařilo vyvrátit teorie o alergizaci z cizí bílkoviny a používání tkáňových buněk se stalo legální. V roce 2007 došlo v Paříži na konferenci o antiagingu k zajímavému setkání. S doktorem Molnárem se tam potkal významný ortoped a lékař estetické medicíny MUDr. Peter Hajduk, který působí v ČR i na Slovensku.

Metoda zaujala doktora Hajduka natolik, že začal na své klinice postupně s vývojem vlastních ultrafiltrátů. „Jelikož ovce u nás nejsou tak dostupné, začali jsme využíváním tkání mladých králíků, což se nemusí některým lidem líbit, ale k podpoře terapie některých nemocí jsou savčí peptidy nezbytné. Mnoho regulérních léků a dokonce i kosmetiky pochází ze zvířat. Nicméně z etického hlediska jsme se nechtěli podílet na využívání zvířat více, než je nezbytně nutné, a proto jsme začali experimentovat s rostlinami a houbami,“ vypraví s nadšením primář Hajduk. Vznikly ultrafiltráty fyto.Komentáře

146738
V rámci testování příspěvků ke článkům:
To je tak okurková sezóna, že se název článku (ultrafiltráty) musí vysvětlit až v článku následujícím?
Celkem by mě zajímal pojem "tkáňová buňka". Můžete mi někdo vysvětlit, jaký je rozdíl mezi "normální" buňkou a buňkou tkáňovou? Jasně, ta tkáňová asi bude z nějaké tkáně, ale odkud je pak ta "normální"?
Ještě bych se pozastavila nad pojmem, že tyto tkáňové buňky něco "léčí". Léčit mohou léčiva, nikoli však doplňky stravy apod.
Celý článek na mě působí tak, jako kdyby ho psal někdo, kdo o celém tématu nemá ani páru.
Pokud se mýlím, vyveďte mě prosím někdo z omylu, ráda se přiučím něčemu novému, protože i mé vědomosti jsou pouze omezené
Hezký den všem
Admin
Doufejme, že v dalších pokračováních článku o ultrafiltrátech na vaše dotazy dojde a vše bude jasnější. Zatím také tápu.
NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Autem do Maďarska: Za Budapeští, ozdravnými lázněmi i sladkým mořem

Autem do Maďarska: Za Budapeští, ozdravnými lázněmi i sladkým mořem

Životní styl komerční článek

Naplánujte si roadtrip do nepříliš vzdálené ciziny, která vám však poskytne nevšední zážitky. Koronavirovou pandemií utlumené služby se snad brzy začnou opět otevírat a vy si budete moci užít prodloužený víkend nebo rovnou celou dovolenou v Maďarsku.

DOPORUČUJEME
Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Životní styl

Máme kapacitu a výbavu zvládat stres, který nám běžný život přináší, přesto můžeme mít občas pocit, že se nám hroutí svět. Navíc za současné situace je stres ještě umocněn a zoufalství začínají propadat i ti, kteří byli vždycky nad věcí. Jak stresu čelit a nezbláznit se z toho, co se kolem nás se děje?NOVÉ
Dovolená mezi horami a Jadranem. Letošní prázdniny na Makarské!

Dovolená mezi horami a Jadranem. Letošní prázdniny na Makarské!

Plastická chirurgie komerční článek

Dlouhé a sluncem zalité pláže ve stínu borovic, překrásné bílé oblázky a Biokovo, nejvyšší pohoří na pobřeží chorvatského Jadranu. To jsou hlavní poznávací znaky Makarské riviéry, oblíbené dovolenkové destinace. Kde se na Makarské ubytovat?