Večerní hlad aneb kdy jíst naposledy před spaním

Máte strach najíst se večer před spaním, protože zaručeně přiberete? V článku vám ve zkratce zodpovíme otázku, jestli je večerní jídlo skutečně příčinou tloustnutí.

V čem spočívá zákeřnost večerního tloustnutí?

Večerní obžerství v podobě zmrzliny, čokolády, slaných brambůrků a dalších kaloricky vydatných jídel povede logicky k narůstání váhy. Nutno však podotknout, že jinak tomu nebude ani tehdy, budete-li v kalorickém nadbytku kdykoliv během dne. Ukládání tuku a tloustnutí se totiž neodvíjí od toho, kolik je zrovna hodin, ale jak vypadá váš celkový denní příjem a výdej. Pokud si večerní jídlo naplánujeme tak, aby vám v celkovém energetickém součtu nevznikal nadbytek a zároveň se bude jednat o nutričně vyvážené jídlo, nemusí vás nějaké přibírání vůbec trápit.

Jezte v průběhu celého dne

Chcete-li minimalizovat riziko toho, že se těsně před spaním nacpete, snažte se jíst v průběhu celého dne. Pokud se přes den nestihnete najíst, tělo do večera vyhladoví a stane se přesně to, co nechcete. Večer budete celodenní příjem dohánět, jenže kvůli vzniklého hladu automaticky sáhnete spíše po kaloricky bohatých potravinách a sníte jich více, než skutečně potřebujeme. To povede ke kalorickému nadbytku a přibírání na hmotnosti.

Správně zvolené večerní jídlo vám prospěje

zoom

Pokud si naopak dáte záležet na tom, co večer před spaním sníte, může vám to přinést řadu benefitů, zvlášť pokud sportujete. Jídlo plné kvalitních živin pomůže doplnit svalový glykogen, zajistí nabídku aminokyselin svalům, podpoří jejich růst a urychlí celkovou regeneraci. Kromě toho večerní svačinkou můžete předcházet nekontrolovatelnému přejídání. Jaké konkrétní jídlo večer před spaním zvolit je opět individuální. Podstatné je dbát na kvalitu obsažených živin a vyhnout se velkému množství jednoduchých cukrů, tuku, soli, ostrým a dráždivým jídlům, alkoholu a kofeinu.

Zajímavost: Obecným doporučením je jíst cca 2 až 3 hodiny před spaním. Ve skutečnosti je však ideální čas posledního jídla značně individuální. Poslouchejte své tělo.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
TIPY A TRIKY
Jak na sluncem unavenou pokožku

Jak na sluncem unavenou pokožku

Kosmetika

Teplé počasí, slunění se na pláži a koupání v moři... Léto dělá s lidskou psychikou divy, jenže naše tělo volá naopak o pomoc. Nepodceňujte v létě kosmetickou péči – na pláži ani doma.

NOVÉ
Čas slev přichází. Kde najít nejlepší slevové kupony?

Čas slev přichází. Kde najít nejlepší slevové kupony?

Životní styl komerční článek

Ještě kupujete za plné ceny? Proč, když zejména nyní je spousta akcí, s nimiž ušetříte desítky procent? Dnes máte slevy doslova naservírované pod nos i na internetu, můžete si přehledně vybírat, co potřebujete. Už neutrácejte víc peněz, než musíte.DOPORUČUJEME
Jízda na kole nebo běh: Co je lepší na hubnutí?

Jízda na kole nebo běh: Co je lepší na hubnutí?

Životní styl

Cyklistická sezóna je v plném proudu. Pokud jste se však rozhodli osedlat své kolo, abyste ještě vylepšili svou formu do plavek, možná vás bude zajímat, jestli je jízda na kole na hubnutí to pravé. Nebo bude nutné k rychlejšímu shození nadbytečných kil obout spíše tenisky a začít pravidelně běhat?