Vyměňte léky na nespavost za cvičení jógy

Může pravidelné cvičení jógy pomoct při nespavosti, chronických bolestech a dalších zdravotních problémech, které nás během života provázejí? Zeptali jsme se na názor zakladatelky center Domu Jógy a autorky knihy o józe pro seniory Věry Vojtěchové.

Od bolesti vám pomůže jógová terapie

Cvičení klasické jógy přináší řadu benefitů. Kromě protažení těla může pravidelné cvičení jógy zlepšit zdravotní stav, léčí symptomy různých nemocí, nespavost, posiluje kognitivní funkce a v neposlední řadě uklidňuje mysl a prohlubuje empatii. Přesto je však rozdíl mezi klasickou jógou a tzv. jógovou terapií, která je ještě více zaměřená na konkrétní zdravotní potíže. „Při jógové terapii je hlavním cílem dostat tělo zpátky do rovnováhy. Pokud je některá z části vašeho těla v nepořádku, promítá se to i do dalších oblastí,“ vysvětluje zakladatelka center Domu Jógy Věra Vojtěchová.

Praktikování jógy snižuje vyčerpání při chemoterapii

Podle Věry Vojtěchové se můžete díky jógové terapie zbavit bolesti kloubů a zad, napomáhá také snižovat rizikové faktory rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a hypertenze, ale to není zdaleka všechno. „Podle některých studií má jógová terapie a obecně praktikování jógy pozitivní vliv při léčbě onkologických onemocnění. Jógová terapie snižuje vyčerpání a to dokonce i u pacientů, kteří podstupují chemoterapii. Dostatečné množství energie je pro vážně nemocné lidi klíčové nejen pro samotnou léčbu, ale především kvůli jejich psychickému stavu,“ vysvětluje instruktorka jógy Věra.

Čím se odlišuje jógová terapie od klasické jógy?

zoom

Jógová terapie a cvičení klasické jógy jsou si velmi blízké. Pokud lekci vede zkušený a empatický lektor, pravděpodobně rozdíl nebudete vnímat. „Hlavní rozdíl je v sestavení lekce, která je velmi individuální. Jednotlivé cviky musí na danou oblast cíleně působit. Důležité je úzké sepětí mezi lektorem a cvičícím,“ upřesňuje Věra Vojtěchová a dodává, že lektor nejenže vyhodnocuje a vybírá cviky, které budou pro dotyčného nejprospěšnější, ale může doporučit i změnu stravování. Výsledkem jógové terapie je dokonalá vnitřní stabilizace a navození rovnováhy.

Praktikování jógové terapie konzultujte s lékařem

Jógová terapie se praktikuje ve skupině, ale i samostatně. Zvlášť před první lekcí by se měl cvičící sejít se svým lektorem soukromě a probrat s ním svůj zdravotní stav i to, co od jógové terapie očekává. „Bylo by bláhové myslet si, že vás jógová terapie zbaví všech zdravotních obtíží nebo vás dokonce vyléčí z rakoviny. Jógová terapie je při léčbě různých nemocí nápomocná. Je skvělým doplňkem k oficiální léčbě, i když v případě nespavosti si dovolím tvrdit, že může být hlavním lékem. Pravidelné cvičení jógy pod vedením zkušeného lektora vás může zbavit problémů se spánkem bez nutnosti brát léky. V každém případě je vhodné konzultovat praktikování jógové terapie se svým lékařem,“ doporučuje Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Meditace není ezo

Meditace není ezo

Životní styl

Potřebujete se ráno nastartovat, naladit na pozitivní vlnu nebo se naučit koncentrovat? Ke zklidnění či naopak nastartování nemusíte dělat zdlouhavé meditační seance, věnovat se ráno hodinovému cvičení jógy či provozovat několik desítek minut trvající kontemplace u šálku čaje. Efektivní může být i jednoduchá meditace z postele, které věnujete pár minut.

TIPY A TRIKY
Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Životní styl komerční článek

Důvodů, proč se vydat na čistě dámský víkend, je hned několik. Pobavit se ve společnosti stejně nezadané kamarádky, relaxovat pár dní s maminkou či sestrou nebo oslavit rozlučku se svobodou. V lázních na vás bude čekat nespočet příjemných wellness procedur a navíc si užijete společnost spřízněných holčičích duší!DOPORUČUJEME
Uzené maso a zdraví: Mýty versus realita

Uzené maso a zdraví: Mýty versus realita

Životní styl komerční článek

Pomalé uzení studeným nebo teplým kouřem představuje jednu z nejstarších forem konzervace masa. Přesto kolem něj panuje řada mýtů. Zjistěte, kde je pravda.