Začínáte ve fitku? Učte se z chyb těch před vámi

Začátky v posilovně mohou být těžké nejen kvůli dezinformacím, kterých je plný internet. Často jsou na vině i ti, kteří nováčkům doporučují nejmodernější trendy ve cvičení, přitom stará škola často funguje nejlépe. Jakým chybám se vyhnout?

Chyba 1: Nemáte tréninkový plán

zoom Zvětšit

Neměňte příliš často tréninkovou strategii

Pokud máte odhodlání a dostatečnou motivaci, směřujete ke svému cíli. Ne vždy však samotná motivace stačí. Chce to plán – tréninkový plán! Jako zkušený sportovec můžete v posilovně čas od času improvizovat, jako začátečník byste měli mít nastavený pevný tréninkový plán. „Díky tréninkovému plánu můžete snadněji sledovat svůj progres, zlepšovat se v konkrétních cvicích a kontrolovat nárůst síly, budování svalů nebo redukci tuku,“ tvrdí Dalibor Klimša, sportovní manažer vzpírání a ředitel ve fitness centru FIT GYM Havířov a dodává, že důležité je se tréninkového plánu dlouhodobě držet, nikoliv skákat od jednoho tréninkového plánu k jinému.

Zajímavost: Začátečníci mají obvykle výhodu v tom, že vidí progres relativně brzy. I u nich se však vývoj po určité době zpomalí. To ovšem neznamená, že je nutné okamžitě měnit tréninkovou strategii. Trénink je třeba měnit, ale základní cviky by měly zůstat pilířem tréninku. Po prvních měsících cvičení lze začít zařazovat náročnější cviky, svému plánu však dejte vždy čas.

Chyba 2:  Stydíte se oslovit trenéra

Cvičení s trenérem není hanba, ale obrovský benefit a pro začátečníka obvykle nutnost. I když je k dispozici mnoho zdrojů, odkud lze čerpat informace, osobní trénink s trenérem je jistější volba pro správné cvičení i dosáhnutí osobních cílů. „Zkušený trenér vám pomůže s technikou, výběrem cviků, vysvětlí vám jejich princip, případně poupraví chyby, kterých si nemusíte všimnout. Zaměří se na vaše individuální potřeby, nedostatky, cíle a vezme v potaz vaše časové možnosti,“ vysvětluje Dominika Holušová, osobní trenérka a vicemistryně Bikini fitness ČR a dodává, že investice, kterou do trenéra vložíte, se vám mnohonásobně vrátí. Získáte kvalitní základ, nezačnete zbytečně brzy stagnovat a především si nezpůsobíte zranění v důsledku nevhodné techniky.

Chyba 3: Kopírujete tréninky profesionálů

zoom Zvětšit

Inspirujte se u profíků, ale nekopírujte je

Na hledání inspirace u oblíbených profesionálních kulturistů, vzpěračů, Bikini fitness, běžců a dalších sportovců není nic špatného. Nesnažte se však jejich tréninky ani jídelníčky kopírovat. Mějte na paměti, že tito lidé mají naprosto jiný výchozí bod, jiné potřeby i cíle! „Tréninkové plány profesionálních sportovců jsou velmi specifické, připravované na míru jejich potřebám a fyzickým schopnostem, což mohu jako manažer 18násobných mistrů ligy SKV Baník Havířov a kouč týmu 1. ligy mužů a žen soutěže ve vzpírání jen potvrdit. Držte se jednoduchosti, nechte si připravit tréninkový plán na míru a nepodléhejte bezhlavě svým vzorům na sociálních sítích,“ radí Dalibor Klimša.

Chyba 4: Myslíte si, že trénink musí bolet

Svalová bolest, přetrénovanost a nedostatečná regenerace – brzdy v dosažení vašich cílů. Například svalová bolest se většinou objevuje 24 až 48 hodin po tréninku, ale není nutným indikátorem svalového růstu. Silový trénink nemusí bolet, aby byl efektivní. Stejně tak neplatí, že budete-li trénovat dvakrát tolik, budete mít i dvakrát rychlejší progres. Neustále navyšování tréninkových dávek a intenzity může mít opačný efekt. Tréninkový plán by měl být nastavený dle vašich potřeb a možností. Svaly zatěžujte vyšší zátěží v podobě progresivního přetížení.

Zajímavost: V začátcích není snadné odhadnout, jakou zvolit zátěž nebo kolik udělat sérií a opakování, zvlášť když nezvládáte správnou techniku. Se správnou technikou a správným nastavením zátěže dle vašich cílů vám pomůže fitness trenér, případně zkušený návštěvník posilovny. Nebojte se proto zeptat zkušenějších cvičenců nebo obsluhy fitness centra.

Chyba 5: Nedáváte tělu dostatečný stimul

zoom Zvětšit

Dejte svalům dostatečný stimul

Nejen příliš tvrdý trénink s nedostatkem odpočinku má na tělo negativní vliv. Pokud tréninky naopak šidíte, nemůžete čekat výsledky. Svaly potřebují dostatečně stimulovat. „Příliš nízká váha a intenzita cvičení nemá stimulační efekt na růst svalů, formování postavy ani hubnutí. Pokud chcete své tělo změnit, musí být stimul dostatečně velký, přičemž bát se většího závaží nemusíte ani v případě, že jste žena. Silovým tréninkem získáte pevné tělo, nikoliv postavu komiksového Hulka,“ tvrdí Linda Tomsa Kalašová, která se specializuje na lehkou atletiku, veganství a fitness.

Zajímavost: Ženy od přírody neprodukují takové množství testosteronu jako muži. Tento hormon je jedním z hlavních faktorů svalového růstu, proto přirozenou cestou se ženy jen sotva přiblíží k mužskému tělu. Nemějte proto strach, že jako žena zvedající v posilovně těžké váhy, začnete vypadat jako muž. Získání svalnaté postavy je mnohdy náročné i pro muže plného testosteronu.

Chyba 6: Máte příliš velká očekávání

Začátečníkům obvykle nechybí motivace a zápal, často však mají nereálná očekávání nebo nejasně stanovený cíl. Stanovení cílů je přitom velmi důležité. Pomůže vám to překonat ztrátu motivace, nechuť ke cvičení a případné další krize, kterou mohou přijít. Zpočátku si však stanovte skromnější cíl, než je například výhra v prestižní soutěži Arnold Classic. Budujte svaly, kondici, štíhlou a zdravou postavu postupně. Nesnažte se o přehnaně rychlý progres a především se nenechejte zlákat k užívání zakázaných látek. Nic, co stojí opravdu za to, nepřijde hned. Užívejte si svou cestu, sledujte svoje pokroky a v žádném případě se nesrovnávejte s druhými.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
K moři 2020 s úsměvem na tváři navzdory koronaviru

K moři 2020 s úsměvem na tváři navzdory koronaviru

Životní styl

Mnozí si nejspíš doteď pamatují neuvážené výroky o tom, že kvůli koronaviru se letos k moři nepodíváme. Později média přišla s tím, že budeme moct jedině do Chorvatska, nebo třeba že na plážích v Řecku nás čekají plexiskla. Z Itálie média udělala masový hrob. Na dovolenou by tam jel jedině šílenec! Jaká je skutečnost?

DOPORUČUJEME
Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Životní styl

Máme kapacitu a výbavu zvládat stres, který nám běžný život přináší, přesto můžeme mít občas pocit, že se nám hroutí svět. Navíc za současné situace je stres ještě umocněn a zoufalství začínají propadat i ti, kteří byli vždycky nad věcí. Jak stresu čelit a nezbláznit se z toho, co se kolem nás se děje?NOVÉ
Dámské mikiny na zip nebo přes hlavu? Pomůžeme vám vybrat ty nejlepší

Dámské mikiny na zip nebo přes hlavu? Pomůžeme vám vybrat ty nejlepší

Oblečení komerční článek

Mikina je jedním ze základních kousků, který má ve své šatní skříni každá žena na každém světovém kontinentu. Časy, kdy se mikiny, ať už přetahovací přes hlavu, nebo na zip, nosily jen k ohništi, do parku nebo do posilovny, jsou už dávno pryč. Z mikiny, která byla v minulosti na poli módy jemně řečeno utlačována, se v průběhu posledních zhruba tří desetiletí stala běžná, a často velice designová součást outfitů, které si dámy oblékají. A to nejen, když si jdou zaběhat či na procházku do parku, ale klidně i do kina, na nákupy, nebo když jdou posedět s kamarádkou. Zjistili jsme pro vás, které dámské mikiny jsou v současnosti v kurzu nejvíce.