Smazat

Jak se emotivně odpoutat od špatného vztahu s rodiči (hlavně s matkou)

Ahoj holky,
dnes jsem konečně pochopila a opravdu uvěřila, že příčina mého mnohaletého psychického i fyzického strádání jsou moji rodiče. V pubertě mě na to upozorňovala psycholožka (teda dokud mě za ní rodiče nezakázali chodit), později přitel, a po celou dobu i blízcí kamarádi. Ale já si pořád říkala, že je to tím, že jsou na mé straně. Přijde mi že jsem děsná svině, že tohle můžu říct o svých rodičích, protože je miluju a pořád doufám, že jsou ve skrytu duše jiní.
Pro otce zabývajícího se jen svou kariérou jsem byla až poslední v řadě. U nás v rodině je totiž holčička něco podřadnějšího než chlapeček a to byla moje smůla už když jsem se narodila. Takže například když se jedlo, dostal nejdřív otec, pak bratr a matka a když už nezbylo, bylo mi řečeno že jsem stejně tlustá. Pro matku jsem nikdy nebyla dost dobrá, v dětsví jsem trpěla posměšky od spolužáků, protože mi odmítla koupit druhé kalhoty a já chodila pořád v jedněch a v obřích trikách XXL. V pubertě nasadila svoje: jsi tlustá, doufám, že si nechceš vzít na sebe tu krátkou sukni. U maturity jsem se potila v dlouhých kalhotech protože mě matka večer před ní sdělila, že mám hroznou celulitidu a já celá stresovaná a zdrcená poklidila šaty zpět do skříně. Nic jí není dost dobré: nejsem dost hezká, dvě vysoké školy jí připadají jako normál co zvládne i cvičená opice, cokoli si koupím na oblečení zhaní. Když ji požádám ať mě obejme, většinou na to něco odsekne, nebo mě krátce odbyde. A to mě vždycky hrozně raní.
Pořád jsem se snažila z rodičů tu lásku vytřískat, ale pořád slyším jen samé výčitky, obvinění, srážení seběvědomí apod.. Mám chuť řvát: jste moji rodiče, máte mě milovat a podporovat, ale už jsem z té věčné snahy dát vše do pořádku unavená. Psycholožka mě radila odstěhovat se co nejdřív pryč. Ale to by znamenalo nechat školy a začít pracovat, protože i přítel studuje a na brigádách vyděláme akorát tak na jídlo a ostatní běžné potřeby, navíc jsem chtěla dát vztah do podoby přijatelné pro obě strany.

Máte nějaké typy jak se psychicky distancovat od rodičů? Pořád mi nejde podívat se na situaci bez emocí a říct si prostě: rodiče už jsou takoví a nechtějí se změnit, nenech se trápit a soustřeď se na sebe. Víte jak na to? Situace, které v našem vztahu rodiče-dítě nastávají mě pořád dojímají, přestože díky přiteli jsem pokročila neuvěřitelnou část cesty od patnáctileté trosky až k tomu co jsem teď.

Děkuji za všechny nápady.
 

Cituji cool: My se segrou si ted-mi je 23 a jí 22let, nemužeme najít ani přítele, máme desne malé sebevedomí a bude celý život trvat, než se aspon trochu dostaneme z vlivu jejich výchovy.

cool, tak si dejte hlavne pozor na budouci pritele. Nejlepe makat na sebevedomi jeste nez prijde pritel!! Nizke sebevedomi muze pritahovat manipulatory i agresory apod (ti to vyciti...). Takovy pritel Ti muze sebevedomi jeste planovane snizovat, protoze "slabsi" clovek je lepe manipulovatelny. Z vlastni zkusenosti neco takoveho znam a zajimave bylo sledovat jak probiha vztah s pritelem, ke kteremu jsem se vratila temer po roce odlouceni (za tu dobu slo sebevedomi nahoru samo, mozna proste zkusenostmi atd - vetsi nadhled...). Najednou mel pritel vedle sebe cloveka, ktery si nenechal jen tak neco libit; a on z toho silel - ze to neni tak, jak na to byl zvykly driv. Menil taktiky (chtel treba vyvolat vycitky svedomi, litost, ucast...), ale nakonec se dockal jen vzkazu na rozloucenou a meho ticheho tajneho odchodu, abych se vyhnula scéně. Lituji jen ztraty vyborneho intimniho zivota - tam to agresori umi rozbalit.
Hodne stesti vsem, kteri nemaji ustlano na rozovych kvetech. Verte, ze bude postupne lip a lip, a neco pro to delejte. Aktivita (nezalozene ruce) vam doda sebevedomi sama... hlavne ne stagnace v neuspokojive situaci!!

Kaja555
Ahoj,
tak to já jsem sama už tak obouchaná životem a lidma, že jsem opravdu dost dominantní a nenechám si nic líbit. I když sebevedomí mizerné, tak si sama sebe vážím. To já vždy odejdu od muže, jež mi chce snižovat mou hodnotu po max měsíci. A že takoví byli všichni- opravdu si mysleli, že jsem chudinka manipulovatelná, ale potom se nestačili divit. Jo, ten poslední byl vynikající manipulítor, ale v intimním životě byl taky užasný. Je to to jediné, co by mi od něj chybělo. Je potřeba mít tuhej kořínek

Aha, no tak to mame podobne. Zivot mel na me podobne ucinky. Ja mam dokonce velke "stesti" i na spatne zamestnavatele, nejen partnery, tak uz si pripadam vytrenovana... a dlouho se s nikym neotravuju kdyz ho prokouknu.
Cool a co kdyz je to nase chyba ze prehlizime ty hodne potencialni partnery protoze podvedome nasledujeme stale stejny vzorec naseho mysleni? No nic... Chce to mit otevrene oci a vazit si na lidech tech pravych hodnot. I kdyz ani vyborne intimnosti nejsou k zahození.

Kaja555
No možná, že ani samy přesně nevíme co hledáme a přitahujeme to, na co jsme zvyklé.Jak jsi napsala o tech vzorcích myslení...
Ale pevně věřím, že až najdu samu sebe jak to cítím, tak se najde i skvělý partner. Chce to jen pracně smazávat stopy své výchovy a bude líp
Ono je fakt, že stejné přitahuje stejné a že žijeme takový život, jací jsme my. Díky tomuhle jde udělat se svým životem velmi mnoho

Cituji cool: Ono je fakt, že stejné přitahuje stejné a že žijeme takový život, jací jsme my. Díky tomuhle jde udělat se svým životem velmi mnoho

ale je to fuška.

Ahojky Liiv, já jsem se na rodiče vykašlala ve třiceti. Zní to tvrdě, ale byla to nutnost. Do té doby jsem byla z té své hysterické. ufňukané, zlé a sobecké matky na prášky.
Nedá se s tím nic dělat, prostě, když je někdo citový invalida, tak s ním nepohneš. Ale jakmile se vzdáš té představy, že se to dá řešit, uleví se ti, protože nedá. Někteří lidi nic řešit nechtějí a nebudou.
Dostuduj, to se hodí, i když nevím, jak na to v tvé situaci. Ale v životě tě někde čeká ta tvoje "plástev medu", neztrácej čas s lidmi, kteří ti nemají co dát.
A co se týče těch špatných partnerů a vzorců, souhlasím, to jsem si taky protrpěla až do dna. Arogantních mužů i šéfů, posedlých tradičními rolemi muže a ženy, a to mělo skrývat dominanci u hlupáka, neschopnost maskovanou kecy, manipulátortví a velkou nadřazenost. atd. A taky jsem mívala ufňukané špatné kamarádky...... ale časem se všechno vylepšilo.

arrow
profile_image
Eevita
od 5. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Odpoutání od rodičů je hodně těžké, někdy se to nepovede vůbec. Uvedli tě do tohoto světa, vychovali tě, máš je v sobě. Ja jsem vždycky dřív hodně trpěla malým sebevědomím, mám hodně dominantního otce a mámu, co mu přizvukuje...podepsalo se to. Od mala jsem byla srovnávána s ostatními-samozřejmě jen s těmi lepšími a taky jsem nikdy nebyla dost dobrá, nebyla přijímáná taková, jaká doopravdy jsem. Ale pomohlo mi, když jsem odjela na rok a půl do ciziny, kde jsem byla sama a nikdo na mě neměl vliv a nevyvíjel nátlak. Člověk musí získat svůj pohled na svět, být si pevný v kramflecích a pak se nenechat ovlivňovat narážkami druhých. Jde to, ale je to velká práce, kdy potřebuješ získat odstup a nadhled. I ve vztazích jsem s tím měla problémy. Přesně jak tady psaly holky, přitahovala jsem dominantní partnery, kteří manipulovali, uráželi..podobný vzorec jako v rodině. S posledním přítelem to dopadlo až tak, že jsem zkolabovala (psychosomatické problémy, kdy se mi to podepsalo na srdce) a musela se nad vším zamyslet a od té doby to jde dobře, ikdyž to byla velká práce a pořád ještě bude. Ale jde to!

Jak už tady bylo zmíněno, taky bych viděla jako nejlepší možnost se odstěhovat. Jestli studuješ ve větším městě, najít si společné bydlení nebude problém. Bydlet s více lidma, postupně se osamostatnit. Získat správu nad svým vlastním životem, aby tě nikdo neovlivňoval. Chce to hodně síly a jde to pomaličku, ale opravdu to jde

arrow
profile_image
anima
od 17. 4. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

cool: To, že je někdo tvůj rodič neznamená že je dobrý člověk.
+
Chci tím říci, že kdo jim uteče, ten vyhrává!

tohle je řešení a odpověď pod kterou bych se podepsala

arrow
Neprodává v Bazaru

Zažila jsem si téměř všechno, co tu popisujete holky. Je strašně těžké se postavit na nohy a hlavně se nezbláznit.... Neměla jsem daleko od sebevraždy, ale nakonec jsem odešla z domu, našla partnera, dobrou práci, žiju spokojený život, protože mám jen skromné přání vytvořit si tu svou rodinu, když jsem tu předtím prakticky neměla. Trvalo to 4 roky, než jsem se dala dokupy, stálo to moc a moc úsilí, slz. Vzdala jsem to a zase jsem to zkusila snad tisíckrát a dnes můžu říct, stálo to za to. Já dnes už po rodičích nic nechci. O jejich lásku už nestojím, nechtěli mi ji dát, už ji nechci, sebevědomí jsem nabyla a vím, že jsem normální hezká mladá holka a kecy mojí mámy, že jsem tlustá, že jsem ošklivá a psychicky labilní bych dneska řešila rázně, naštěstí tohle už na mě máma nezkouší asi vycítila, že už dávno není ona ta co má navrch...

arrow
profile_image
Lolla_Bunny
od 21. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Moc by mě zajímalo, po tolika letech, jak to dopadlo s autorkou příspěvku? Kéž by omlazení ještě navštěvovala... jsem v podobné situaci a moc bych potřebovala slyšet, jak se to vyřešilo.
Taky stojím před otázkou, zda dodělat titul (už jeden mám Bc. ale táhnu to na Mgr.) za cenu teroru, šikany a neustálého stresu ze strany rodiny nebo se toho vzdát a zachránit zbytky psychického zdraví. V mém oboru titul až tak nerozhoduje. Rozhodně na to mám a byla by to škoda, jednou bych toho mohla litovat.... ale taky bych mohla litovat svého psychického zdraví..

 

Váš příspěvek

Jak se emotivně odpoutat od špatného vztahu s rodiči (hlavně s matkou)

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené