Smazat

Každý úspěch po zásluze potrestán?

Ahoj,
dnes se mi stala nepříjemná situace. Jedna "kamarádka" mi sdělila, že za ní každý ze třídy chodí s tím, jak mu na mě vadí, že si třeba v některých předmětech dělám věci dopředu, apod. Jde o to, že zkrátka mám potřebu se pořád vzdělávat, někam se posouvat, takže se podívám dopředu třeba na gramatiku, nová slovíčka,... Pak o mě kolují kvůli tomu různé pomluvy.
Horší je to ovšem, když se mi něco povede. Například jsem napsala bez chyby základní verzi cvičné státní maturity z matematiky a hned se vyrojily řeči, že jsem si to doma dělala dopředu, že jsem měla výsledky pod lavicí a tak. Když se profesor zeptá, kdo měl nějaké cvičení bez chyby, tak přihlásit se = sebevražda. Každý přiznaný úspěch je pro ostatní buď získaný podvodem, nebo je člověk šprt a machruje. Stalo se Vám někdy něco podobného, nebo to přijde jen mně, že tady je každý úspěch potrestán? Jak na takové řeči reagovat a jak si je nebrat k srdci? Děkuji
 
arrow
profile_image
Bugsbunny
od 13. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

U mě to na základce bylo běžné. Měla jsem jedničky a dost jsem vyčnívala se svým všeobecným přehledem, což každému lezlo krkem, takže jsem samozřejmě byla (neoprávněně) označována za šprtku, ale já si z toho hlavu nedělala, to oni za mnou potom chodili, aby si opsali domácák nebo abych jim vysvětlila matiku Teď jsem na gymplu a tady to platí právě naopak. Každý se snaží být ten nejlepší a když už je někdo dán jako příklad, je to pocta, protože se tom moc často nestává. Bohužel/bohudík to tu není tak jednoduché a každý se blýská v něčem jiném, takže tu není permanentně upozorňováno na jednoho jedince, ale na výsluní se v každém předmětu a v každé látce dostane někdo jiný, takže se těžko odhaduje, kdo je tím třídním chytrolínem(i když je tu pár adeptů). Schválně jsem nenapsala šprtem, protože to je zase celkem jasné, kdo na to jde od lesa a kdo umí rámečky

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji EllaBénite: Stalo se Vám někdy něco podobného, nebo to přijde jen mně, že tady je každý úspěch potrestán?

Já sice do naší třídy až tak moc nezapadám, ale nedovedu si představit, že by jsm,e se navzájem uráželi, za to, že někdo umí něco navíc. Naopak. Mimochodem, teďkončím osmileté a nás je tam takovýchto víc. Jen pár lidí si dělá takhle vše, ale spousta z nás si dělá to, co ho baví, dopředu, navíc.. Já to tak dělám s jazyky a psychologií, někdo s matikou, deskriptivou.. A někdo vše (asi 2). A nikdy jsme se za to nekritizovali, ani podobně, spíš by se dalo i říct že je tam třeba znát i obdiv, třeba pro mě je matematika něco, co mi dělá velký problém, a má kamarádka má teď, rok před maturitou, nastudovánu látku z matiky, co se bere v prvním ročníku VŠ. Jinak je mi tě upřímně líto, ale prostě je ignoruj, nemá to cenu. Děláš to přeci pro sebe.

arrow
profile_image
slunickom
od 3. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Pokud někdo o tobě řekne, že jsi "šprt" nebo něco podobného, je v tom závist.. Nevidím na tom nic špatného připravovat se dopředu, lepší udělat věci hned a nic neodkládat, pak je i víc volného času na jiné věci. Je to tvůj život, dělej si co chceš. Na názor ostatních bych se vykašlala. (Až budeš na VŠ, bude to úplně o něčem jiném, tyhle věci už pak nikdo neřeší, proto se mi VŠ líbí,nikdy jsem nezažila lepší kolektiv, základka, sš - byli děs... - toť můj názor )

arrow
profile_image
Vokounka29
od 6. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na EllaBénite:
aha jak píšu, já čerpám ze své zkušenosti a ta je taková, no.
a ve kterém jsi ročníku? že jsi to tedy asi zjistila až teď, pokud jsem to správně pochopila..

Ono dost záleží na celkové motivaci kolektivu, stylu výuky a charismatu vyučujích. Já zažila na střední naprostý opak. Pokud někdo dostal za 3 byl považovaný za losera.

Křečovitý šprtky, snaživky, chcete-li rektální alpinistky, co se berou nesmírně vážně, jsou soupeřivé někdy až nadřazené končí obvykle kolektivem nepochopené, jak ve škole, v partě přátel, tak v práci. Když budeš uvolněná, pohodová, komunikativní, dokážeš si ze sebe udělat srandu - to je strašně důležitý, přetvořit narážky ostatních v nadsázku, tak tě budou brát i s těma jedničkama, alespoň já to tak měla na ZŠ, kde většina spolužáků prospívala jen z milosti. Také se vyplatí jim sem tam z něčím helfnout, zapojit se, být aktivní, ale veškerá snaha musí působit nenuceně, přirozeně.

arrow
profile_image
EllaBénite
od 7. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Vokounka29: Jsem v oktávě No, jakoby ono se to dělo i dřív, u nás vždycky byli tak 3-4 lidi jedničkáři, z těch si ostatní dělali trochu srandu, ale nebylo to podle mě myšleno nějak zle. Pak byli lidi, co se hodně snažili na jedničky dosáhnout a když se nezadařilo, tak to nesli hodně těžce. Pak takový ten průměr a pak zbytek pár namachrovaných kluků nad věcí, kterým je celá škola vlastně ukradená. Ale vždycky to prostě bylo v normálu, až teď se to začlo hrotit (no, vlastně možná tak od druháku). Vědět něco navíc, nebo si snad něco pamatovat z předchozích let je skoro zločin

arrow
profile_image
tarabell
od 13. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji EllaBénite: Spíš mám v sobě zakořeněno "zavděčit se všem, se všemi vycházet,.." plus mám pocit, že u nás platí radši se nehlásit k úspěchu, nevybočovat z davu.

No to je právě ono....ale tohle právě platí celkově pro život. Jakmile je někdo jiný, vybočuje, liší se čímkoli tak se stane terčem pro okolí...nebo hlavně pro hloupé lidi, kteří nemají nic jiného na práci a největší terno pro ně je poklábosit si o někom třetím.
Hloupý člověk může být i na gymnáziu a teď mám na mysli hloupý chováním.
Chápu, že je těžké něco takového ignorovat....ale nějak proti tomu bojovat by nemělo smysl...buď neutrální na hloupé poznámky se usměj...i když v hlavě si můžeš myslet cokoli....časem je to opravdu přestane bavit.
Podle mě je to z velké části závist...přeci jen kdyby spolužákům byly jejich známky ukradené tak to asi tolik nehortí....spíš jim vadí cizí úspěch....Ty jsi cílevědomá, připravuješ se a jsi za to po zásluze odměněna (rozuměj známkou, pochvalou..) ostatní by asi také rádi uspěli ale hold se nedokopou k učení...udělají jen co musí (někdy ani to ne) a pak jim vadí když je někdo lepší...nebo, že je vůbec někdo v něčem dobrý...
Jak sama píšeš pokud se někdo snaží uspět a daří se mu to tak to okolí špatně snáší....proč? To si nejsem jistá....proto, že doytčný sám neuspěl a nic nedokázal a nedokáže se smířit s úspěchem jiného....asi...lepší vyvětlení nemám.

arrow
profile_image
mle
od 4. 9. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Na střední dokáže člověka potrápit všelicos, takže věřím, že ti situace není příjemná. Ale sama víš, že děláš dobře, když se připravuješ a jsi svědomitá. Chování spolužáků nechápu, také jsme měli ve třídě skvěle připravené holky a nikdo si je kvůli tomu "veřejne" nedobíral. Po čase člověk zjistí, že za zády se propíralo všechno možné a taky mě potom různá zjištění zamrzela, ale názor na intelekt pomlouvačů jsem si udělala. člověka to poučí a s dotyčnými můžeš vztah na úrovni známotsti udržovat i tak, holt opravdové přátele mít ve třídě asi nebudeš

arrow
profile_image
chocolattecoffee
od 8. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Mě jednou extrémní "šprtka" v naší třídě ukradla moji práci (mnou upletené) a nastříhala si to podle sebe. Učitel stál při ní. Dostala jako vždy za jedna a já mohla dělat práci znova.

Do teď ji ze srdce nenávidím - nezapomenu na to, jak se na mě dívala a prostě mi to vzala.

arrow
profile_image
Anette001
od 24. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já na střední patřila k dívčinám, které se dobře učily, dělaly úkoly, pravidelně se připravovaly, měly dobré známky, seděly v první lavici, protože nám to prostě nevadilo, ostatní se vždy cpali do zádu aby mohli vykecávat... No a já a spol jsme měly často na oblečení fleky od pomeranče, na židli rozdrobenou křídu, jednou nás i postříkali hasičákem, nadávali a to jen proto, že jsme nepropadali a nebyl nám náš prospěch jedno :/. Ale pak jsme se to naučily s holkama ignorovat a pak už bylo dobře . Teď se tomu vždy smějeme, že to byli ubožáci .

To znám ze základky, kdy jsem měla nejlepší známky z češtiny, mluvili o mě jako o "tý, co lí... češtinářce.." Děti (lidi) dokážou být strašně krutý

Cituji Janissinka: ono se to na vš podá..a pak budou koukat..

No...nechcu nic říkat, ale u nás se teda na vejšce ukázal opak

No jsi šprtka, tak co chceš slyšet? Nestyď se za to, že tě škola baví a s klidem odpovídej, že máš nějaké své cíle a za nimi si jdeš. No šprti budou vždycky pomlouváni, nebo na ně vedeny narážky, s tím nic nenaděláš. Jde spíš o to, jak se prezentuješ. Jestli jako arogantní chytrolínka, ani se okolí nedivím.

Cituji EllaBénite: nejsem vyloženě šprt, spíš se prostě jen připravuju

Na hodiny dopředu? To se nedivím, že někomu pak lezeš krkem....

Neber si to špatně, ale nechápu názor, proč by ostatní měli závidět šprtům dobré známky (?!), tak se na okolí vykašli. Ty stejně k ničemu nejsou. Maturu mám s vyznamenáním, ale v životě to nikoho zajímat nebude. A zrovna tak každej se může naučit a mít ty jedničky taky, je to o prioritách, ale nevidím důvod, proč to někomu nepřát, nebo snad závidět.

arrow
profile_image
RockAngel
od 28. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Zkus to vzít z pohledu těch, co tě takhle ,,pomlouvají". Většina si nejspíš řekne sakra, jak to dělá, nebo ti prostě závidí. Záleží taky, jak k tomu přistupuješ. U nás se jedna holčina učí hlavně kvůli známkám a všem to dává dost najevo, že ona je ta, co je nejlepší a drží průměr třídy a to ostatním docela vadí. Většině, co znám dělá spíš problémy dokopat se k tomu něco dělat do školy. Jestli to děláš ráda a nemáš s učením problémy, tak bych to brala jako výhodu a přednost, na ostatní bych se vykašlala, nejdůležitější abys dělala, to co tě baví.

Cituji Bugsbunny: U mě to na základce bylo běžné. Měla jsem jedničky a

Tak na základce měl jedničky snad skoro každej, kdo má něco v hlavě, ne?
Koukám, na tuto diskuzi, zajímavé věci tu píšete. Já se teda v životě nesetkala s tím, že by se mi někdo poškleboval úspěchy ve škole a dobré známky, možná proto, že jsem nikdy nebyla taková ta aktivka, která se učila látku dopředu

Cituji Dasule: Já se teda v životě nesetkala s tím, že by se mi někdo poškleboval úspěchy ve škole a dobré známky, možná proto, že jsem nikdy nebyla taková ta aktivka, která se učila látku dopředu


já hlavně nechápu, k čemu je to dobrý. učit se něco dopředu, když to pak profesor v hodině přednáší?

 

Téma Každý úspěch po zásluze potrestán? je vyřešené (ukončené) - nemůžete do něj již přispívat. Tohoto stavu téma obvykle dosáhne, pokud nastane některé z následujících situací:

  • Příspěvky (rady, řešení) se v tématu začínají opakovat.
  • Příspěvky se začínají stáčet jinam, účastníci diskuse se původního tématu nedrží.
  • Téma je příliš široké, nově příchozí mají problémy se v něm orientovat.
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené