Smazat

Nedokážu se vyrovnat s dětstvím

Mám pocit, že moje "mírně" problematické dětství mě ovlivňuje dodnes a mám kvůli němu velké problémy, na druhou stranu nevím, jestli to nejsou jen výmluvy a nesnažím se svoje problémy na něco "hodit".

Zdravím,

mám asi problém se svým dětstvím. Bude to delší, omlouvám se, ale nikdy jsem tohle všechno nikomu neřekla, takže je to i forma "vypsání se".
Formovalo mě asi toto: bití (ne nějaké velké, ale prostě třeba poměrně velké facky (tím poměrně myslím třeba někdy takové, že jsem hlavou bouchla o stůl apod.) několikrát do týdne "za nic" - za blbosti, které dělá každé dítě, házení po mě věcma, bití vařečkou, klečení v koutě a jiné fyzické tresty), rozvod (ale ten na mě tak nepůsobil, spíš ten kolotoč, hádky a psychologické hry okolo), psychické týrání (neustálé stresování, vyhrožování, schovávání věcí aj.) - bylo to řešeno i soudně, macechy (některé v pohodě, jiné špatné), přechody z jednoho prostředí do druhého (matka-otec - úplně jiné životní úrovně a města)....
Je toho mnohem víc, ale tohle je tak základ. Nepřijde mi to nic tak strašného, ostatně kdo dnes měl krásné sluníčkové dětství, ale mám pocit, že se ze mě stal takový introvert, který nevěří lidem a pořád se bojí, že někoho zklame, že na něj je někdo naštvaný, že se ztrapní, že není k ničemu. Často mě převládnou pocity sebelítosti, což je asi to nejhorší.
Prostě co se stalo, stalo se - ale já to nějak nejsem schopná přijmout, rodiče mám ráda, ale cítím k nim takový - nevím, jak to popsat - chlad - třeba je nejsem schopná oslovit jako "mami" nebo "tati". Taky se cítím divně, když bych měla třeba sedět vedle nich přímo na gauči, nebo by mě měli třeba obejmout (to se asi nikdy nestalo). Prostě se tomuhle vyhýbám. Někdy mám pocit, že jsem (obzvlášť na jednoho z nich) hnusná, prostě mě podvědomě strašně štve a cítím k němu odpor - ale mám ho ráda, ale prostě je to někde hluboko ve mě.
Nejsem schopná mít vztah, o chlapech si myslím, že jsou to z 99% sv--ě a ha---ové.
Je tohle prostě jenom výmluva pro všechny moje špatné vlastnosti? Že se to snažím na někoho hodit a přitom je to všechno moje povaha a jsem prostě já ten "špatný člověk"?
Ještě podotknu, že teď bydlím u jednoho z rodičů a druhého taky navštěvuju - prostě je mám ráda, ale přijde mi, že jim pořád podvědomě hodně věcí vyčítám, prostě mi přijde, že za hodně mých problémů, se kterýma se snažím bojovat, leč mi to moc nejde, můžou ve skutečnosti oni.
Uvažovala jsem o návštěvě psychologa, no problém je v tom že: 1. je to drahé 2. když mám o tomhle s někým mluvit, hned se rozbrečím a nejsem schopná říct ani slovo - a to opravu vůbec, můžu brečet klidně hodiny 3. přijde mi, že to není zas tak strašné na psychologa, jsou mnohem horší věci, horší traumata a zážitky, asi bych si připadala jako "ufňukánek" co se jenom lituje 4. už nevím, co je pravda - každý říká, že to bylo tak a tak, všechno jsou to jiné verze, nevím, jak to bylo, jestli jsem za všechno nemohla nakonec já a nebyla jsem prostě dítě na facku, které zosnovalo polovinu těch psychologických her a jestli jsem si nevymýšlela apod. - já prostě nevím, mám už úplnou díru v hlavě a skoro nic si "skutečně" nepamatuju - vím, že se staly tyhle věci a jak jsem o tom uvažovala - ale už nevím, kde je vlastně pravda, kdo byl ten "dobrý" a kdo ten "zlý" - asi nese každý podíl viny, jenže jeden z rodičů byl psychicky nemocný a já zase dítě - nevím, je to složité, všechny ty aspekty, navíc rodiče měli každý ještě horší dětství, něž já.
Hrůza, je toho strašně moc, klidně bych psala a psala - přitom kdybych o tom měla s někým mluvit, tak se hned sesypu.
Co mám tedy dělat? Jak si to ujasnit? Jak to definitivně uzavřít? Má někdo podobné zkušenosti?
A předem díky všem, kdo to dočetli, opravdu jsem to nechtěla tak dlouhé, prostě vodopád myšlenek :/ jedna nese druhou.
 

hlavně bych asi měla míň používat slovo prostě, jak si to po sobě čtu

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Mně trvalo roky, nechat to být. S našima nyní už relativně vycházím, ačkoli sáhnout na sebe nenechám. Každopádně řešila jsem to strašně dlouho a pak, když se k tomu nakupily nějaké další problémy, jsem se prostě složila. Z toho jsem se hrabala asi půl roku, potom jsem si řekla a dost. Přestanu se litovat, dokola si to přehrávat v hlavě, je to minulost a na tom nikdo nic nezmění. Lidem se stávají i horší věci. Takže za mě k tomu musíš dospět. U psychologa jsem také byla (povinné vyšetření když jsem byla na neurochirurgii v Motole) kde jsme o tom mluvili - teda já při každém slově brečela a brečela, vůbec jsem nebyla k zastavení. Když se mě ta lékařka zeptala asi na pátou věc a já do dvou minut začala brečet, tak už byla celkem nepříjemná. Já si připadala jako idiot a ufňukánek, ale nemohla jsem si pomoct. Případně mi napiš SZ, kdyby ses chtěla zeptat na něco bližšího

arrow
profile_image
deedee24
od 14. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Také jsem neměla zrovna idylické dětství. Pořád se s tím nějak peru, ale pomohlo mi na to nemyslet a s těmi lidmi "nepočítat". Navštěvuji je, popovídám si s nimi, ale je tam ten určitý chlad a vím, že od nich se opravdu vřelého slova a podpory nedočkám (to spíše od cizích). Možná materiální podporu poskytnou, ale tu citovou vůbec. Jsem s tím nějak smířená a neřeším to. Beru to tak, jak to je. Někdy mě chytne, že si potřebuji vylít srdíčko, ale vždycky mě zklamou, tak už to s nimi řeším méně a méně.

Jak sama píšeš - stalo se, co se stalo. Je jedno, kdo za to mohl a nemohl (zvlášť, když vzpomínky máš zkreslené), zkus žít vlastní život, koukat dopředu a ne dozadu.

Díky, tohle jsem potřebovala slyšet. Protože když jsem párkrát něco vykoktala nějaké kamarádce, tak mě litovala a přišlo ji to strašné, protože třeba ona to nezažila a možná mi to ani nevěřila - takže to spíš podpořilo moji sebelítost.
Ale vím, že jsou mnohem mnohem horší věci.
S rodiči kontakt utnout nechci, dnes jsou v lecčem úplně jiní, opravdu se v některých věcech změnili, já jim to zkrátka jen nedokážu "odpárat" ale musím to udělat, protože takhle to neprospívá nikomu.
Pokusím se udělat tlustou čáru za vším, co se stalo. Jen nevím, jak mám brát sebe, protože doposud jsem se chápala de facto jako "výtvor" mnoha vlivů, které jsem dokázala celkem odlišit - tohle bylo způsobené tím, tamto zase tím - nedokážu si představit brát se nějak jinak něž jako souhrn těchhle vlivů (nedokážu komunikovat s lidma, protože se ke mě v dětství chovali tak a tak - konec,...).

Reaguji na littleL:
Ne, není to výmluva. Tví rodiče Ti nedávali lásku a ty ji jednuduše nemáš kde brát.
Je to moc, moc smutné, že jsi tím musela projít a že tě to poznamenalo na celý život.
Protože si to všechno uvědomuješ a umíš se o tom s námi zdělit, bylo by opravdu nanejvýš dobré, aby jsi skutečně vyhledala odborníka, který ti ukáže cestu...a pláče se rozhodně neboj.
Nemyslím, že by existovalo jednoduché řešení. Bude to dlouhý a dlouhodobý proces..
Little, je někdo ve tvém životě, kdo tě měl rád? Myslím babi, dědu, tetu a tak...?

A ještě něco. Mohla jsem to dopsat pod můj příspěvek, ale protože to je velmi důležité tak to píšu zvlášť.
Není to tvoje chyba
Dítě má právo na lásku. Tím nemyslím jen objímání, ale samozřejmě i adekvátní trest, pokud se proviní. To všechno spadá do skutečné výchovy. Ale opravdu a v první řadě dítě musí být skutečně milováno a přijímáno. To je právo dítěte.
A to je první věc, kterou musíš udělat - odpustit si!
Je to velmi důležitý krok pro druhou neméně těžkou věc - odpustit rodičům.
Ale všechno má svůj čas a to co se ničilo a bořilo roky, nemůže být postaveno za pár okamžiků...

Cituji True: Little, je někdo ve tvém životě, kdo tě měl rád?

Myslím, že mě měli rádi i rodiče, jen to neuměli dávat najevo a chovali se tak, jak se k nim sami chovali jejich rodiče, když byli malí...Ale naše rodina je celá taková divná, babička mě několikrát vyhodila před dům na ulici, když jsem u ní byla, druhý děda mě zas málem uškrtil. Ale mám sourozence, který si tím taky prošel a se kterým mám opravdu dobrý vztah, hlavně od něj vím spoustu věcí, protože on byl starší a pamatuje si to na 100%, já mnohem snáz podlehnu tomu, co se mi někdo jiný snaží namluvit.

Cituji True: odpustit si!

Tak v tom bude taky možná zakopaný pes.

Cituji True: všechno má svůj čas

To je ten problém I když se třeba teď rodiče celkem změnili - třeba jeden se zajímá, i když se nikdy nezajímal - já to nějak nedokážu přijmou, že po 20 letech se najednou ptá a zajímá a je mi to i nepříjemné - kvůli čemuž si taky připadám strašně, protože mu jakoby bráním v tom být lepší, jestli je to pochopitelné.

Asi bych nejdřív ptřebovala na 100% vědět, co všechno se stalo, abych byla schopná odpustit, protože sama si z dětství moc nepamatuju, jako bych většinu věcí potlačila. A můžu vůbec odpustit, když si ani nejsem jistá co všechno?
Já většinu věcí "vím" ale pořád tomu úplně nevěřím, je to takový divný pocit, asi jako by ta minulost byla věž postavená z karet (a na té věži vystavená celá má osobnost) a byla sice relativně stabilní, ale se silnějším zafoukáním by se mohla celá rozbořit, a hlavně ta otázka - kdo ji postavil a proč, není to jenom fata moragana, kde je pravda?!

Přemýšlím spíš než o nějakém psychologickém sezení o hypnóze. Ale nevím, jestli je to dobrý nápad, abych pak za unesla "pravdu" kdyby byla jiná než je ta, kterou znám já.

Ještě to opravím, spíš než že snáz uvěřím něčemu jinému, tak jiné verze způsobují to, že už nevěřím ničemu, ať si kdo chce říká co chce, já mu nevěřím a nevěřím ani té minulosti. Tohle je opravdu divný pocit - ničemu nevěřit, nic nevědět na 100% o ničem nemoct říct "ano, takhle to určitě bylo", všechno mi přijde relativní a vyvratitelné, achjo s tímhle teda taky nevím, jak se vyrovnat :/ asi ten čas.

Cituji littleL: I když se třeba teď rodiče celkem změnili - třeba jeden se zajímá, i když se nikdy nezajímal - já to nějak nedokážu přijmou, že po 20 letech se najednou ptá a zajímá a je mi to i nepříjemné - kvůli čemuž si taky připadám strašně, protože mu jakoby bráním v tom být lepší, jestli je to pochopitelné.

Je to velmi pochopitelné. Ty jsi díky narušené výchově a nedostatku lásky v časové smyčce - prostě jsi tak úplně nemohla dospět a i když se teď rodiče snaží o komunikaci a dost možná o nápravu, protože v jejich životě došlo k nějaké změně a posunu, ty to prostě nejsi schopná a ochotná příjmout. Je to úplně normální. Bolavé vztahy se nedají zahojit rychle.
Hypnóza není špatný nápad, ale musí jít o opravdu výborného terapeuta, jinak by ti mohla víc ublížit, než pomoci.
Myslím, že by vám všem - tvým rodičům, tobě a nejlépe i sourozenci (pravděpodobně je to bráška) prospěly rodinné konstelace. Pokud by byli rodiče ochotní, pak by to bylo naprosto skvělé.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Rodinn%C3%A9_konstela ce

Cituji True: Pokud by byli rodiče ochotní, pak by to bylo naprosto skvělé

To by asi nešlo, jednak se spolu nebaví a společně by tam nešli, jednak si nejsou vědomi žádné závažné chyby vůči nám (nebo se tak alespoň prezentují) - jeden to úplně popřel s tím, že jsme byly problémové děti a vymýšleli jsme si a že ten druhý rodič nás proti němu jenom popouzel (ale tento byl v té době psychicky nemocný a možná má ty vzpomínky opravdu zkreslené), druhý zas vidí chyby jen na tom prvním (i když třeba zrovna on ho opustil v jeho nemoci a nijak mu nepomohl). Tohle téma je zkrátka u nás absolutně TABU. Jako by se nic z toho nikdy nestalo.

Ale četla jsem, že se to dělá ve skupině lidí, kde oni zastupují jednotlivé členy rodiny, jen si nejsem jistá, když mi dělá problém to říct jednomu člověku, že bych to dokázala říct takhle před skupinou.. Asi bych spíš volila jednoho člověka, tedy psychologa.

Ale moc děkuju za podněty a odpovědi ! Opravdu mi to pomohlo, to takhle napsat a slyšet názory ostatních lidí.

Třeba teď jeden uznal, že byla chyba nevést nás k žádným koníčkům - no pro mě byla větší chyba to, že jsem se bála vracet domů A bála jsem se v podstatě pořád, každý den, každou hodinu, každou minutu. Nevím, ale oproti tomu mi ty koníčky nepřijdou tak strašné Ale tohle se vlastně u nich nestalo, takže se o tom nemluví.

arrow
profile_image
Rebarbora
od 28. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Neumím si to představit, že by tohle někdo zvládnul, aniž by to nechalo šrámy na duši. Nic si nevyčítej, byla jsi dítě, to rodiče ti měli být oporou a nechat tě alespoň v klidu vyvíjet. Slzy léčí, breč kolik potřebuješ. S nima odplouvají starosti a těžkosti.

Já ti vřele doporučuji zajít k dobrému regresnímu terapeutovi. Mně to neskutečně pomohlo a stále pomáhá. Také jsem neměla dětství úplně pohádkové - žila jsem a pořád žiju se dvěma lidmi s depresemi.

Reaguji na Rebarbora:

Děkuji za komentář, ta regresní terapie nevypadá špatně, v podstatě to může mít stejný výsledek jako ta hypnóza - odhalení nějakých skrytých problémů.

Je mí líto, že si taky neměla ideální dětství, v obklopení depresemi to muselo být pro tebe hodně náročné..

Já se nejvíc bojím toho, že bych tuhle zátěžovou linii, která vede několika generacemi, měla předat dál...proto zatím ani neuvažuju nad tím, že bych kdy měla děti. Rozhodně ne před tím, než se s tím úplně a definitně srovnám, což možná nebude nikdy.

arrow
profile_image
Rebarbora
od 28. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Děkuju, je milé slyšet, že to někdo chápe. Momentálně mě trochu mrzí, že mě někteří mají za uplakánka, protože nechápou, jaká zátěž to je.

Regresní terapie je výborná věc. Vracíš se k bolestivým vzpomínkám z dětství a s pomocí psychologa je zpracuješ tak, aby ti už nekazily další život. Po každé terapii z tebe spadne balvan. Já se po měsící - 4 návštěvách - cítila nesrovnatelně líp. V tomhle stavu, kdy je člověk v kontaktu s podvědomím, vidí věci s úplně jiným nadhledem. Je to něco jako léčba srdce. Protože i když to máš v hlavě srovnané racionálně, tohle tam pořád "dloube".. V podstatě přetváříš svůj pohled na špatné vzpomínky a oni tě už netíží. Vezmeš si jen to dobré, co ti v dalším životě pomůže.

To s těmi dětmi úplně chápu, vidím to stejně. Ale nejde jen o děti, jde hlavně o tvůj život. Já se se snahou pomoci zasekla moc dlouho a tedko mi trochu utekl můj život... A v očích ostatních jsem ta uknouraná, ne ten, kdo málem vypustil duši jen aby pomohl. Zkrátka nedělej to samé, osvoboď se od toho co nejdřív. Smutná vzpomínka asi bude vždycky. Ale novej pohled na život - ten co přichází čistě z tebe, z tvé podstaty se získat zpátky dá.

 

Téma Nedokážu se vyrovnat s dětstvím je vyřešené (ukončené) - nemůžete do něj již přispívat. Tohoto stavu téma obvykle dosáhne, pokud nastane některé z následujících situací:

  • Příspěvky (rady, řešení) se v tématu začínají opakovat.
  • Příspěvky se začínají stáčet jinam, účastníci diskuse se původního tématu nedrží.
  • Téma je příliš široké, nově příchozí mají problémy se v něm orientovat.
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené