Smazat

Nedokážu se vyrovnat s dětstvím

Mám pocit, že moje "mírně" problematické dětství mě ovlivňuje dodnes a mám kvůli němu velké problémy, na druhou stranu nevím, jestli to nejsou jen výmluvy a nesnažím se svoje problémy na něco "hodit".

Zdravím,

mám asi problém se svým dětstvím. Bude to delší, omlouvám se, ale nikdy jsem tohle všechno nikomu neřekla, takže je to i forma "vypsání se".
Formovalo mě asi toto: bití (ne nějaké velké, ale prostě třeba poměrně velké facky (tím poměrně myslím třeba někdy takové, že jsem hlavou bouchla o stůl apod.) několikrát do týdne "za nic" - za blbosti, které dělá každé dítě, házení po mě věcma, bití vařečkou, klečení v koutě a jiné fyzické tresty), rozvod (ale ten na mě tak nepůsobil, spíš ten kolotoč, hádky a psychologické hry okolo), psychické týrání (neustálé stresování, vyhrožování, schovávání věcí aj.) - bylo to řešeno i soudně, macechy (některé v pohodě, jiné špatné), přechody z jednoho prostředí do druhého (matka-otec - úplně jiné životní úrovně a města)....
Je toho mnohem víc, ale tohle je tak základ. Nepřijde mi to nic tak strašného, ostatně kdo dnes měl krásné sluníčkové dětství, ale mám pocit, že se ze mě stal takový introvert, který nevěří lidem a pořád se bojí, že někoho zklame, že na něj je někdo naštvaný, že se ztrapní, že není k ničemu. Často mě převládnou pocity sebelítosti, což je asi to nejhorší.
Prostě co se stalo, stalo se - ale já to nějak nejsem schopná přijmout, rodiče mám ráda, ale cítím k nim takový - nevím, jak to popsat - chlad - třeba je nejsem schopná oslovit jako "mami" nebo "tati". Taky se cítím divně, když bych měla třeba sedět vedle nich přímo na gauči, nebo by mě měli třeba obejmout (to se asi nikdy nestalo). Prostě se tomuhle vyhýbám. Někdy mám pocit, že jsem (obzvlášť na jednoho z nich) hnusná, prostě mě podvědomě strašně štve a cítím k němu odpor - ale mám ho ráda, ale prostě je to někde hluboko ve mě.
Nejsem schopná mít vztah, o chlapech si myslím, že jsou to z 99% sv--ě a ha---ové.
Je tohle prostě jenom výmluva pro všechny moje špatné vlastnosti? Že se to snažím na někoho hodit a přitom je to všechno moje povaha a jsem prostě já ten "špatný člověk"?
Ještě podotknu, že teď bydlím u jednoho z rodičů a druhého taky navštěvuju - prostě je mám ráda, ale přijde mi, že jim pořád podvědomě hodně věcí vyčítám, prostě mi přijde, že za hodně mých problémů, se kterýma se snažím bojovat, leč mi to moc nejde, můžou ve skutečnosti oni.
Uvažovala jsem o návštěvě psychologa, no problém je v tom že: 1. je to drahé 2. když mám o tomhle s někým mluvit, hned se rozbrečím a nejsem schopná říct ani slovo - a to opravu vůbec, můžu brečet klidně hodiny 3. přijde mi, že to není zas tak strašné na psychologa, jsou mnohem horší věci, horší traumata a zážitky, asi bych si připadala jako "ufňukánek" co se jenom lituje 4. už nevím, co je pravda - každý říká, že to bylo tak a tak, všechno jsou to jiné verze, nevím, jak to bylo, jestli jsem za všechno nemohla nakonec já a nebyla jsem prostě dítě na facku, které zosnovalo polovinu těch psychologických her a jestli jsem si nevymýšlela apod. - já prostě nevím, mám už úplnou díru v hlavě a skoro nic si "skutečně" nepamatuju - vím, že se staly tyhle věci a jak jsem o tom uvažovala - ale už nevím, kde je vlastně pravda, kdo byl ten "dobrý" a kdo ten "zlý" - asi nese každý podíl viny, jenže jeden z rodičů byl psychicky nemocný a já zase dítě - nevím, je to složité, všechny ty aspekty, navíc rodiče měli každý ještě horší dětství, něž já.
Hrůza, je toho strašně moc, klidně bych psala a psala - přitom kdybych o tom měla s někým mluvit, tak se hned sesypu.
Co mám tedy dělat? Jak si to ujasnit? Jak to definitivně uzavřít? Má někdo podobné zkušenosti?
A předem díky všem, kdo to dočetli, opravdu jsem to nechtěla tak dlouhé, prostě vodopád myšlenek :/ jedna nese druhou.
 
arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ještě podotknu, že teď bydlím u jednoho z rodičů a druhého taky navštěvuju
No asi to doma nebylo tak strašné,jinak by jsi tam přece nebydlela i když už nemusíš.Děti často přehání a postupem času už tomu potom i věří.Příklad holčička upadne a začne ječet,že do ní někdo strčil a v okruhu deseti metrů nikdo není.Z toho je zážitek z dětství pořád jsem padala protože do mě někdo strkal - holt každý člověk je jiný.

Cituji Tiakia: No asi to doma nebylo tak strašné,jinak by jsi tam přece nebydlela i když už nemusíš.Děti často přehání a postupem času už tomu potom i věří

No ano, tohle mi také někteří lidé říkali, teda především macecha, které jsem o tom (co se stalo) sama neříkala, ale která to přirozeně věděla.
To, že to asi nebylo tak strašné, když se s nima pořád bavím, jsem slyšela několikrát. - a jen upozorňuju, že já sama si nemyslím, že je to něco strašného, několikrát jsem psala, že jsou horší věci, ale ideál to taky není (i když co dne je, že)
Teď navíc u jednoho bydlím, takže jsem si to celé vymyslela.
-
Já bych taky přijala tu verzi s vymýšlením si, ale on to i ten soud, před který se to dostalo, bohužel potvrzuje.
-
Ale kdybys viděla ten rozdíl v tom, jací jsou rodiče teď (neříkám, že jsou dokonalí) a jací byli tehdy - problém je jenom v tom, že já se přes to, co se stalo, nedokážu přenést. I když teď už to takové není, i když teď už se sebou nenechám manipulovat apod. A i když jsou mnohem horší věci - tohle mě ovlivnilo a asi nemůžu jít dál.

A mimochodem - i jako dítě jsem také oba dva navštěvovala (resp. u jednoho jsem bydlela), i když soud rozhodl, že toho druhého nemusím navštěvovat- prostě jsem je měla ráda, nevím, jestli to je nenormální, ale já jsem je celou dobu měla ráda.

arrow
profile_image
Rebarbora
od 28. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Je úplně jedno, jak to bylo a co kdo komu udělal a co se stalo. Tady jde o slečnu, její spokojenost a další život. To, co v dětství někdo zvládnul, pro jiného může být neskutečná rána. Důležité je ty rány vyléčit a žít život bez zátěže. A ze špatného si vzít poučení a zkušenost.

Myslím, že dokud se neodstěhuješ, úplně se z toho nevyhrabeš... (ale vím, že to není vůbec jednoduché a ani mně se nepodařilo zatím dostatečně zajistit, abych si to mohla dovolit) A určitě doporučuju někoho, kdo ti s tim pomůže. (bud trpělivá při hledání, mně pomohl až 3. pokus a to regresní psycholožka)

Cituji Rebarbora: Je úplně jedno, jak to bylo a co kdo komu udělal a co se stalo.

Tak kdybych si to celé vymyslela jako dítě, pak by to úplně změnilo situaci a odpouštět by měli rodiče, ne já. Ale pravděpodobnost, že by to bylo byť jen z poloviny vymyšlené je minimální podle věrohodných informací. Navíc některé věci si pamatuju sama /třeba zrovna ty fyzické tresty i psych. "teror", jen nevím jestli jsem k tomu nedala příčinu, což je asi blbost, protože k dítěti by se takhle asi neměli chovat, i kdyby bylo neposlušné nebo nevím jaké, spíš mám pocit, že jsem to potlačila, než že bych si to vymyslela.

Cituji Rebarbora: dokud se neodstěhuješ

Buď se můžu odstěhovat - což jsem teď plánovala, protože jsem konečně našla stálou práci k VŠ, nebo můžu investovat do sezení, případně jiných forem psych. pomoci - obojí si nemůžu dovolit, protože samotný nájem by mi vzal do poslední koruny příjem a zbylo by mi jen od rodičů na jídlo. Pokud ale třeba ještě rok zůstanu, tak to můžu místo nájmu investovat do té pomoci. Musím to promyslet, co je lepší...

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji littleL: Cituji Rebarbora: Je úplně jedno, jak to bylo a co kdo komu udělal a co se stalo.

Já myslím, že Rebarbora to nemyslela tak, že by sis něco vymýšlela, ale tak, že důležitější je někdy to vnitřní zpracování, protože jak píše, každý snášíme "stejné" situace jinak a na tom není nic špatného, naopak.
Mně se na tobě třeba líbí, že máš rodiče ráda, mluvíš o nich uctivě a tak...

Reaguji na PíBí: No já to brala jako reakci na Tiakia

Cituji PíBí: mluvíš o nich uctivě

Jo, to bude tou výchovou Sice žádné city, zato hodně úcty a poslušnosti.
Ale popravdě říkat tohle na živo psychologovi, tak mám pocit, že rodiče pomlouvám a kdyby to věděli, budou hodně naštvaní. Proto o tom možná ani s nikým nemluvím radši (krom toho, že bych se hned rozbrečela).

arrow
profile_image
paliana
od 5. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

ahoj, momentalne riešim presne to isté, čo aj ty. Tiež som neprežila pekné detstvo plné lásky a podobného a nedokážem sa s tým zmieriť. Jako keby som čítala o svojom detstve a postoji k tomu. Ale jako radí True, třeba odpustiť. Asi před 2-3 týždnami som bola u psychologa kvoli neplodnosti a riešili sme vztahy v rodine. Jako som začala rozprávať o mame, tak som začala plakať a nešlo škončiť s plačom. Bolo mi poradené, v živote to mala tiež veľmi ťažké, a mala by som sa pokúsiť jej odpustiť. Asi ma má rada, ale nevie mi to dať najavo a ja teraz veľmi trpím, lebo stále mi behá po rozume, že nechcem byť jako moja mama [cry]. Je to strašne smutné a zase sa mi z toho chce plakať, pretože mám taký vnútorný pocit, že sa začínam v určitom smere chovať jako ona.

..bohužial pre mňa nie sú moji rodičia vzorom, asi v ničom, lásku som sa učila prejavovať, brať a dávať od kamarátok a priateľa

Momentálne sa ju snažim pochopiť, prečo určité věci robí tak jako robí, ale nejde to, stále na nej vidím iba nedostatky a chyby. Viem, že toto sama nezvládnem a budem musieť ešte na sedenie k psychologovi, ale tiež ma neminie rozhovor s mamou, aby sme si vyriešili určité věci.

arrow
profile_image
paliana
od 5. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji littleL: Jo, to bude tou výchovou Sice žádné city, zato hodně úcty a poslušnosti.

presne tak..v dectve sme museli strašne poslúchať inak sme dostali (rukou, varechou, ostatnými vhodnými predmetmi), stále na nás len kričala, keď som chceli niečo povedať, tak odpoveď bola - daj mi pokoj, buď ticho,

Cituji paliana: stále na nej vidím iba nedostatky a chyby

Jojo, tohle mám bohužel taky stejné a mrzí mě to, často mě hodně štve jakoby bezdůvodně (ten důvod vidím jenom já) a chovám se k ní hnusně (což je taky kopie toho, jak se chovala ona ke mně) - to nechci, ale nějak to nedokážu ovlivnit, je to právě asi v podvědomí. A i když tu úctu formálně rodičům projevuju, obávám se, že jako lidí si jich nevážím a vzor v nich také určitě nemám, spíš se snažím být opakem.

Tak doufám, že se s tím časem dokážeš nějak poprat a bude to lepší a lepší . Vyříkat si to s mámou je určitě dobré, pokud ona na to nějak přistoupí a i ty (já to asi s rodičema ani nechci přímo řešit, chci to spíš sama uzavřít a pak taky dělat jakože se nic nestalo).

A neboj, to že si uvědomuješ, že se občas třeba náznakem chováš trochu jako ona a necheš se tak chovat je myslím dobré znamení - já bohužel také nacházím některé podobné rysy, tomu se vyhnout nedá, přeci jen je v tom genetika a taky ta výchova, hlavní je snažit se na tom pracovat

Resp. teď se mi ta úcta k nim teprve vrací, protože vidím, že se změnili a snaží se. Což je to nejdůležitější. Oni to taky neměli jednoduché a i oni se musí poprat se svými démony.

Ahoj jsem na tom celkem stejně jak ty

Přečetla jsem si deníček nyní...
Kostelace, regresivní terapie jsou jistě supr záležitosti, ale předně musíš změnit něco ty!
Pokud jsi dospělá, nech rodiče rodiči a žij dle svého.. Uvidíš že ti to dodá na sebedůvěře a jiném pohledu na sebe sama.
Btw.už si vyhledala psychologa?
Hodně štěstí

 

Téma Nedokážu se vyrovnat s dětstvím je vyřešené (ukončené) - nemůžete do něj již přispívat. Tohoto stavu téma obvykle dosáhne, pokud nastane některé z následujících situací:

  • Příspěvky (rady, řešení) se v tématu začínají opakovat.
  • Příspěvky se začínají stáčet jinam, účastníci diskuse se původního tématu nedrží.
  • Téma je příliš široké, nově příchozí mají problémy se v něm orientovat.
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené