Smazat

Reakce lidí na odpověď, že mi zemřel bratr

Ahoj, když se s někým novým seznamuji tak velice často padá otázka zda mám sourozence. V 18 letech mi zemřel bratr a já dodnes nevím co mám lidem odpovídat. Mě nedělá problém říci pravdu, ale nechci druhé dostat do nepříjemné situace nebo nechci aby mě lidi litovali.

Proto říkám, že sourozence nemám, ale potom většinou následuje otázka, zda jsem tedy jedináček. Nyní ano, ale dětství i na střední škole jsem jedináček nebyla.
Jak by jste se vy zachovali kdyby vám někdo (koho téměř neznáte) řekl, že mu zemřel sourozenec – cítili by jste se trapně nebo by jste se druhému omluvili?
Když jsem to párkrát někomu řekla, tak mě potom přišlo, že je druhému trapně a omlouvali se mě… To já ale nechci, ale také nechci říkat, že jsem jedináček když se tak necítím.
 
arrow
profile_image
LucieVip
od 19. 7. 2007
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

No teda já nevím, ale když se někoho zeptám, jestli má sourozence, tak už se neptám, zda je jedináček. A ani nevidím problém říci "měla jsem bratra ale zemřel před X lety". Kdyby mě někdo takhle odpověděl, řeknu prostě "to je mi líto" a tečka.

Taky bych asi řekla pouze, že je mi to líto a dál by záleželo, zda by o tom dotyčný chtěl mluvit nebo raději odvede řeč jinam.. mám to stejně, nerada mluvím o jistých soukromých věcech, protože vím, jak lidé budou reagovat..

Cituji LucieVip: No teda já nevím, ale když se někoho zeptám, jestli má sourozence, tak už se neptám, zda je jedináček.

někteří lidé takoví jsou "máš sourozence", "ne", "ahaa, jedináček"

Kdyby mi to někdo řekl, taky bych se omlouvala a cítila bych se blbě, že jsem se ptala a pak už bych byla opatrná - ale jenom pokud bys řekla něco jako "ne, nemám, zemřel." a konec, když dodáš třeba že si ho měla ráda, ale že už je to dlouho, že si s tím srovnaná nebo něco, tak je to myslím v pohodě, zruší to ten blok, ale pak se tě možná zas někdo bude ptát, jak se to stalo apod., takže jen pokud ti tyhle otázky nevadí. Já se většinou nikoho přímo neptám, jestli má sourozence, nějak to přirozeně vyplyne z konverzace, ale tak asi se stává, no...
Jinak bráchu bych nijak nezapírala, maximálně na první otázku (jestli máš sourozence) bych řekla, že ne a teprve pokud se dál zeptá jestli si jedináček, tak až pak bych to nějak řekla to, co jsem psala výše.

arrow
Neprodává v Bazaru

"Máš sourozence?"
"Ne, měla jsem... ale už nemám."
.... trapné ticho než protistraně dojde co tím myslíš "Ehm, tak to je mi líto. Upřímnou soustrast."

arrow
profile_image
Maria
od 9. 12. 2006
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Mně taky zemřel bratr (moje dvojče), ale mám dva další. Není duvod, aby někomu bylo trapně. Selektuj, někdy je vhodné mlčet a někdy naopak mluvit. Ted sourozence nemáš, odpověd je tedy "ne". Nikomu po tom nic není. A když chceš, tak o tom mluv. Lidé zažívají tolik tragédií, věř mi, skoro každému někdo umřel. Je mi to moc líto

Hodně se stává, že lidi tě buď přehnaně litují nebo (a to spíš) se ti pak vyhýbají, protože je pro ně téma smrti nepříjemný a neví, co by se v takové chvíli mohlo říkat (nechtějí ti ublížit a sebe ztrapnit).

Já bych prostě řekla, že je mi to líto a že to muselo být těžké...

arrow
profile_image
Rehny
od 13. 5. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Pokud to řekneš v pohodě a netváříš se u toho nijak tragicky, tak je to podle mě dobrý. Kdybyy na tobě bylo vidět, že ti to vadí tak z toho budou ostatní taky nesvý. Omluva je jasná, ale to je spíš taková automatická reakce. Takže bych řekla, že jsem měla bráchu, který umřel a dál bych to neřešila, bavila se o něčem jiném.
Jedné z mých nejlepších kamarádek zemřel bratr asi ve 13 letech a hodně jsme to s ní prožívali. I když už je to dávno, i tak mám občas problém s ní o bráchoj mluvit a stále nevím co si můžu dovolit. I když teď už by to asi vzala všechno dobře, i tak jsem stejně radši opatrná. Přece jen je to citlivé téma i po letech.

arrow
profile_image
mikkýsek
od 29. 11. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Nevím proč bych se měla cítit trapně, smrt je přirozená součást života nás všech se kterou se musí člověk smířit.. Já bych se tě maxi.zeptala za jakých okolností projevila lítost a tím by to pro mě bylo uzavřený.

arrow
profile_image
Tanja77
od 1. 7. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Říkávám: "Sourozence nemám."

arrow
profile_image
Flossy mojeid
od 17. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky se s tím setkávám a nevím, co říkat. Pokud mluvím s někým, komu nemusím situaci se sourozenci do podrobna vysvětlovat, řeknu, že mám dvě sestry, a dál to nerozvádím. Neobjasňuji sama od sebe, že jedna už nežije.
Pokud je potřeba uvést vše na pravou míru, tak říkávám, že mám dvě sestry, ale jedna z nich bohužel už zemřela. Lidé se max. zeptají, co se stalo, vyjádří lítost a tím je tohle téma ukončené.

Když mám z případných otázek strach, uvádím jen jednu sestru. Mám pak z toho ale takové divné pocity, lepší je říct to na férovku.

Cituji Ropotamo: "Máš sourozence?"
"Ne, měla jsem... ale už nemám."
.... trapné ticho než protistraně dojde co tím myslíš "Ehm, tak to je mi líto. Upřímnou soustrast."

Tenhle dialog s dramatickým nádechem a následným trapným tichem je snad úplně nejhorší.

arrow
profile_image
dadabus
od 26. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Přejde pár let a lidi se tě budou ptát ne na sourozence, ale jestli máš děti - a myslím, že kolem tohoto tématu nadělají ještě větší povyk, než kolem toho jestli někdo je nebo není jedináček ...
Tvá odpověď, t.j. to, že říkáš pravdu, je podle mne zcela normální, stejně tak i to, pokud se ti protistrana omluví - je to slušnost, nic trapného v tom není .

arrow
profile_image
Rebarbora
od 28. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Možná zkus lidem s tím trochu pomoci a dodat svůj postoj k tomu a dodat něco ve smyslu, že to není třeba dál rozebírat. Já bych taky byla v rozpacích. Na tohle se těžko reaguje. Nikdo nechce být nezdvořilý ani otvírat staré rány..

arrow
profile_image
Candy86
od 13. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já bych o tom asi s úplně cizími lidmi nemluvila. V takových chvílích lidé něco takového nečekají, a tudíž nevědí, jak mají reagovat. Nebrala bych to jako zapírání bratra, jen jako fakt, že do běžné společenské koverzace toto téma nepatří.

 

Váš příspěvek

Reakce lidí na odpověď, že mi zemřel bratr

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené