Smazat

Studovat na VŠ nebo ne

Ahoj,

už jsem na internetu zkoušela psát do pár diskuzí, ale většinou na to nikdo moc nereagoval, tak bych byla moc ráda, kdyby mi někdo pomohl alespoň tady.

Mám teď velké dilema, jestli studovat na vysoké škole nebo ne. Na střední jsem chodila na obchodní akademii. Po maturitě jsem se přihlásila na humanitní obor, ze kterého jsem hned v prvním semestru utekla, protože mě to nebavilo a věděla jsem, že s takovým oborem bych měla i velký problém sehnat práci.

Jelikož mě to nikdy nikam pořádně netáhlo a nechtěla jsem riskovat další obor, který by mě nakonec nebavil nebo bych ho nezvládla, rozhodla jsem se pokračovat v oboru ze střední a přihlásila jsem se na ekonomický obor.
Zatím se nedá říct, jestli mě to baví nebo nebaví, nějaký odpor k tomu nemám a je to holt škola, ale to dilema spočívá v tom, jestli by nebylo lepší, kdybych šla pracovat.
Získala bych tak praxi a výdělek, ty tři roky studia jsou poměrně dlouhá doba. A já nevím, jestli mi to studium za to stojí. Asi bych raději pracovala, ale přemýšlím nad tím uplatněním. Co jsem ale koukala po inzerátech, tak často jsem u různých kancelářských pozic, účetních, apod. viděla, že jim stačí středoškolské vzdělání. Navíc dneska obecně VŠ vzdělání hodně kleslo na hodnotě. Nemůžu se rozhodnout, asi sama nevím, co chci. Jak jsem byla rok ze školy pryč, tak už je to znát, učit se mi moc nechce. Uvažuji i nad dálkovým studiem od 2. ročníku při práci.

Asi bych si tu práci měla najít hned a odejít, nebo tu školu dodělat. Jaký na to máte názor vy, co myslíte, že by bylo lepší? Jestli to studium má vůbec smysl. Jsem v 1. semestru.

Děkuji za všechny odpovědi.
 
arrow
profile_image
skarma007
od 7. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já mám taky obchodku a pak jsem šla studovat vysokou ekonomickou a prostě toho lituju, ztráta tří let. Jasně, díky ní jsem získala vždycky dobrou práci za pěkný peníze, ale nechci to dělat, chci dělat řemeslnický obor. To jsem zjistila až po 1,5 roku práce. Takže taková ztráta času no... Jestli nevíš, jestli je pro tebe vysoká dobrá, tak jdi pracovat a co nejdříve uvidíš, co chceš dělat, než se trápit na vysoký a pak zjistíš, že vlastně účetní, sekretářka, ekonom,.. být nechceš

arrow
profile_image
GothAngel
od 23. 10. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na skarma007: A můžu se zeptat, kterou práci konkrétně děláš? Asi bych nakonec taky chtěla dělat nějakou řemeslnickou práci, ale to bych musela zvolit asi i jinou střední, učňák nebo něco zaměřené tímhle směrem.
Jakou práci bys chtěla dělat? Jenže já mám bohužel už i tak tu vysokou o rok posunutou a už teď vidím, jak se mi do toho učení a ničeho kolem školy nechce. Jenže právě nevím, jestli jen s tou obchodkou budu schopná si nějakou slušnou práci najít...

arrow
profile_image
Frederique
od 2. 2. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Na spoustu pracovních míst vůbec vysokou nepotřebuješ. Tj. nepotřebuješ to u ekonomického oboru. Stejně se v každé práci vše učíš příchodem. Takže záleží na tobě jak to cítíš, jestli chceš mít titul a nebo ne. Případně se věnovat studiu něčeho, co by tě doopravdy bavilo..

arrow
profile_image
GothAngel
od 23. 10. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Frederique: Viděla jsem nabídky pracovních míst, kde stačila jen střední škola, ale potom i místa, ke kterým už ta vysoká potřeba byla. Neříkám, že je ta vejška ke všemu nutná, ale je reálné sehnat si poměrně slušnou práci jen s obchodkou? Nedají většinou přednost tomu, kdo tu vysokou má? Z toho mám ten strach.

arrow
profile_image
Frederique
od 2. 2. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na GothAngel: Hele byla jsem členem týmu, kde se dělají pohovory a nikdo na to nekouká. Jde o to, jak zapůsobíš a jestli se jim na tu práci hodíš. Přišel člověk s cambridge a chtěl u nás pracovat, tak jsme se divili, protože ten člověk pro tu práci je nadceněný nebo jak to říct Každý na pohovor dneska přijde s papírem z VŠ, ale když si pak sedne a odpovídá, jako když je mu vše jedno, tak neuspěje nikde..Pokud se neucházíš o pozici, kde pracuješ na řízení firmy v jeho základu, tak na tu VŠ skoro nikdo nekouká. Ta CV jsem kolikrát to samé dokola. Spíš se pořádně připrav na pohovor a věř si.

arrow
profile_image
GothAngel
od 23. 10. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Frederique: To by bylo moc fajn, kdyby to takhle všude bylo. Jenže jsem četla až moc příspěvků o tom, že lidé s obchodkou končí v supermarketech nebo po fabrikách a nevím, jestli to bylo tím, že nikdo z nich neměl o nějakou slušnější práci v kanceláři zájem
Nerada bych teď do toho studia investovala čas a úsilí a nakonec zjistila, že je tohle pravda, ale taky bych nechtěla nakonec skončit podobně jako tihle...
Ani nevím, kde bych jen s obchodní akademií měla šanci... nějaká recepční? Fakturantka?

arrow
profile_image
Frederique
od 2. 2. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Kočko, to jestli někdo skončí v supermarketu nebo ve fabrice je čistě každého věc. Navíc ne každá taková práce může být špatná. To je celkem povrchní si myslet, že, když sedím někde u PC, tak je to něco lepšího. Pořád jsi řádový zaměstnanec. Jak jsem psala VŠ na ekonomický obor nepotřebuješ. Znám lidi, kteří mají dost vysoké posty a mají JEN maturitu. Pro někoho JEN maturita ihned něco horšího. Důležité jsou schopnosti. Když napíšeš chci být lékař, právník, vědec apod., tak ti řeknu ano jistě studuj, budeš to potřebovat.. Jak jsem psala. Spousta lidí dělá chyby u pohovorů. Musíš umět zapůsobit. Projevit zájem a občas si i něco přibarvit. Umět se prodat. Pak seženeš práci téměř všude a zrovna teď je doba, kdy hodně hledají lidi.
Máš cíleně vysněnou nějakou práci, kterou bys chtěla dělat?

arrow
profile_image
nikkyta
od 29. 3. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Tak já bych tu VŠ nezatracovala.Pokud tě ta škola vyloženě neštve a netrápíš se tam, tak bych se snažila pokračovat. Přijde mi škoda to zahodit (samozřejmě pokud by ti to nešlo a trápila ses tam, tak to by byla jiná). Ale jsi teprve na úplném začátku, třeba je to jen depka z nového oboru, lidí, prostředí atp.
Jako kompromis se mi jeví např. po 1.roce přestoupit na distanční studium. Mohla by sis najít práci a přitom studovat, tj. získala bys praxi hned a zároveň i titul.
Znám několik lidí, kteří udělali pěknou kariéru i se SŠ, neříkám, že to nejde. Ale s VŠ budeš mít vždycky větší šanci na získání lepší práce, povýšení...
Přijde mi lepší si školu odbýt teď, než zjistit za pár let, že jí potřebuješ, aby tě povýšili a dodělávat si jí při práci, k tomu zvládat rodinu (znám několik takových případů).,,

arrow
profile_image
Frederique
od 2. 2. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Povýšení je také o něčem jiném, než o škole

Neříkám tím nestudovat, ale pokud tě ta škola nebaví, tak je ztráta času se přemáhat a je lepší investovat čas do něčeho, co tě baví. Distanční studium by to mohlo částečně vyřešit.

arrow
profile_image
GothAngel
od 23. 10. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Frederique: Docela chápu, co tím chceš říct. Vím, že jde hodně o to zaujmout na tom pohovoru, umět se prodat, svoje schopnosti a dá se toho hodně i bez školy. Ale na druhou stranu, pokud by to bylo tak snadné, tak na ekonomickou VŠ nemusí chodit nikdo.
Neříkám, že mě to vůbec nebaví, jen bych chtěla, aby se mi to v budoucnu nějak vrátilo, což nemusí. To dálkové studium pro mě asi bude nakonec nejlepší řešení.

arrow
profile_image
nikkyta
od 29. 3. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Frederique: Povýšení je také o něčem jiném, než o škole

Znám dost lidí, převážně starší ročníky, kteří si museli dodělávat VŠ, aby se dostali na vysněnou pozici, protože v hodně firmách jsou vyšší pozice spojené s univerzitním vzděláním.
Ona ta obchodka není zase takové terno, kdyby měla slečna nějakou prakticky zaměřenou SŠ, neřeknu. Ale obchodka je fakt ideální např. na recepci, asistentku atp.
Samozřejmě neříkám, že VŠ sama o sobě je zárukou úspěchu, ale ta práce se s ní prostě bude hledat lépe. S bakalářem z ekonomické VŠ nebude na většinu míst překvalifikovaná ani omylem. Takže zakladatelce bych poradit neházet flintu do žita a popřemýšlet o tom distančním.
Mně taky VŠ chvílema nebavila, některé předměty jsem fakt nesnášela. No a bez VŠ by mě na současné místo nevzali.

arrow
profile_image
Frederique
od 2. 2. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na GothAngel: Já neříkám nestudovat, ale jsou lidé, kteří tak nějak mají vlohy na to studovat a jít si za svým snem. Ty žádnou vysněnou pozici nemáš a studium tě také asi moc nebere, když nad tím přemýšlíš. Proto jsem to psala takhle. VŠ dnes nemusí mít každý, ale dnes JE možnost, aby jí měl každý, proto na ní má každý právo, ale ve výsledku se ta vysoká snížila, protože ji má právě každý, proto říkám, že v reálu se nic nestane, pokud školu nedokončíš, pouze v případě určitých pozic, kde se vyžadují jisté znalosti, které člověk nabere většinou praxí a okrajově během studia. Jak jsem psala. Neříkám, že mít VŠ je špatně, jen pokud nejsem studijní typ a to učení mě moc nezajímá, tak je někdy zbytečné se do toho nutit a je lepší se zaměřit s úsilím na věc, která mě bude bavit.

Cituji nikkyta: S bakalářem z ekonomické VŠ nebude na většinu míst překvalifikovaná ani omylem

To jsem neřekla, jen říkám, že jsou určité pozice, kam firma hledá přesný typ lidí a lidé například s titulem na Cambridge nebo na jiné takové univerzitě překvalifikovaní na tyto pozice jsou. Tak i pro ně je dost problematické najít si určité místo tam, kde se realizují. Také záleží na tom, jakou práci ten člověk chce. Pokud chce někam chodit pro plat a nebo se v tom realizovat, zlepšovat, vymyslet něco nového apod.

arrow
profile_image
nikkyta
od 29. 3. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Frederique: lidé například s titulem na Cambridge nebo na jiné takové univerzitě překvalifikovaní na tyto pozice jsou.

Tak jasně. Ale to nebude asi případ zakladatelky

arrow
profile_image
skarma007
od 7. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji GothAngel: A můžu se zeptat, kterou práci konkrétně děláš? Asi bych nakonec taky chtěla dělat nějakou řemeslnickou práci, ale to bych musela zvolit asi i jinou střední, učňák nebo něco zaměřené tímhle směrem.
Jakou práci bys chtěla dělat? Jenže já mám bohužel už i tak tu vysokou o rok posunutou a už teď vidím, jak se mi do toho učení a ničeho kolem školy nechce. Jenže právě nevím, jestli jen s tou obchodkou budu schopná si nějakou slušnou práci najít...

dělala jsem administrativu na úřadě, potom účetní/ekonom, a teď dělám na finančním úřadě. Hele já teď dělám kadeřnický kurz a pak plno školení, chci být kadeřnice (vím, že to je přesně pro mě). Záleží na tobě, záleží co chceš dělat (sestra vystudovala inženýra a byla na plno pohovorech a nikde ji nevzali, já mám jen bakaláře a práci jsem si vždycky našla do měsíce no...)

 

Váš příspěvek

Studovat na VŠ nebo ne

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené