Zánět spojivek může být zákeřný. Jak s ním bojovat?

Zánět spojivek si lidé často zaměňují s obyčejnou podrážděností očí od obrazovky počítače. Rozhodně byste ho ale neměli podceňovat, oči jsou velmi křehké. Jaké jsou příznaky zánětu spojivek a jak ho léčit?

img

Jaké jsou příznaky zánětu spojivek?

Zánět spojivek není nic příjemného. Oči vás pálí a svědí, máte pocit, že v nich máte cizí předmět, a také se může přidat i citlivost na světlo. Příčin zánětu může být několik – bakterie, viry a parazity. Obvykle se vám do očí dostanou, když se jich dotýkáte špinavýma rukama, společným ručníkem, na vině ale mohou být také oční kapky nebo voda v bazénu. Neobvyklé není ani to, že chytnete zánět spojivek nadměrným světelným zářením, právě třeba z počítače.

Jak léčit zánět spojivek?

Pokud máte zánět spojivek, s léčbou neotálejte. Důležité je brát do úvahy příčiny, které ho způsobily. Pokud je na vině nějaký alergen (nejčastěji pyl, rostliny), měli byste ho co nejdříve odstranit nebo se mu vyhýbat. Na podobné případy zánětu se využívají gely, kapky nebo masti vhodné pro oči, které alergické reakce utlumí.

V případě, že zánět způsobily bakterie, k léčbě se používají nejčastěji antibiotika ve formě mastí nebo kapek do očí, a v případě infekčního zánětu je velmi důležitá přísná hygiena. Skvělým pomocníkem je i borová voda, a to u jakékoliv oční infekce, používat ji můžete i jako prevenci – oko jí otírejte, oplachujte nebo můžete oko borovou vodou také prokapávat.

Jak předejít zánětu spojivek?

Oči jsou velmi důležitý a citlivý orgán a měli bychom ho dostatečně chránit. Důležitá je prevence, proto, abyste předešli zánětu spojivek, používejte vlastní ručník a než se očí dotknete, vždy si pořádně umyjte ruce. Důležité je chránit oči před sluncem a nadměrným světlem – noste kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, na monitoru ztlumte jas obrazovky. Dlouhé koukání do počítače očím neprospívá, oči se vysušují a mají větší sklony k svědění a pálení. Snažte se dělat si při práci pauzu a nedívat se na monitor ani na telefon, stačí i na pár vteřin zavřít oči nebo se dívat na neutrální pozadí v dálce.

Starejte se o kontaktní čočky

Jestli nosíte kontaktní čočky, dbejte na správnou hygienu při manipulaci s nimi. Nikdy čočky neberte a nedávejte do oka špinavýma rukama, vždy měňte roztok, když čočky vkládáte opět do pouzdra. Nezapomínejte ani na údržbu – roztok by se měl měnit každý den, i když čočky nenosíte, stejně tak byste měli pečlivě čistit pouzdro. Při aplikaci čoček můžete používat i různé pomůcky, jako jsou kleštičky, pinzeta a další.

Tip: EUC lékař online umí ve virtuální klinice vyřešit většinu zdravotních potíží, a to včetně vystavení e-receptu, e-neschopenky i žádanky. Lékař zareaguje do 30 minut. Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Životní styl

Máme kapacitu a výbavu zvládat stres, který nám běžný život přináší, přesto můžeme mít občas pocit, že se nám hroutí svět. Navíc za současné situace je stres ještě umocněn a zoufalství začínají propadat i ti, kteří byli vždycky nad věcí. Jak stresu čelit a nezbláznit se z toho, co se kolem nás se děje?

NOVÉ
Padání vlasů u mužů: Kdy je přirozené a jaké jsou jeho příčiny?

Padání vlasů u mužů: Kdy je přirozené a jaké jsou jeho příčiny?

Životní styl komerční článek

Vlasy jsou pro každého z nás velmi důležité a rozhodně je velmi nepříjemné, když člověk zjistí, že mu nadměrně padají a na některých místech viditelně chybí. U mužů se tato situace bohužel stává poměrně běžně, přičemž hodně přicházejí o vlasy, v místech, kde vznikají takzvané kouty. Zapomenout nelze ani na vznik jakéhosi lysého kolečka vzadu na temeni hlavy. Pokud i vám padají vlasy, určitě se vyplatí vědět, jestli je situace ještě v normálu, jaké jsou příčiny tohoto vypadávání a jak situaci řešit.ABSOLUTNÍ HIT TIPY A TRIKY DOPORUČUJEME
Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Životní styl

Nahlaste prosím všechny podezřelé inzeráty, tedy ty, které nabízejí respirátory a roušky, případně dezinfekční gely.