Čištění zubů po každém jídle je k ničemu

Čistíte si zuby poctivě po každém jídle s domněním, že děláte pro svůj chrup maximum? Nenechte se mýlit. Čištění zubů po každém jídle není nezbytností. Mnohem důležitější je správná technika čištění a doba, kterou čištěním zubů strávíte před spaním.

Správná technika čištění zubů

Čištění zubů je závislé na věku i zdraví pacienta. Jinak si budou čistit zuby děti, zdravý dospělý člověk či člověk s onemocněním dásní. Svou roli hraje i postavení zubů, proto je vhodné naučit se správnou techniku čištění zubů při návštěvě dentální hygienistky. Obecným doporučením je mít při čistění zubů řád, díky čemuž zabráníte tomu, že při čištění vynecháte některou plochu zubu, nebo dokonce celý zub. Metod čištění zubů je několik, nejrozšířenější je vertikální.

Zubní kartáček přiložíte čisticími vlákny pod úhlem 45 stupňů na přechod zubu a dásně, začněte dělat malé kroužky, aby se vlákna kartáčku dostala i pod dáseň do žlábku kolem zubu, díky čemuž z něj odstraníte bakterie a plak. Vhodné je, když čistíte každý zub zvlášť. Nezapomínejte na vnitřní stranu zubu a zadní prostory. Jestliže se s normálním kartáčkem na některá místa nemůžete dostat, použijte buď kartáček s menší hlavicí nebo jednosvazkový kartáček.

Výběr zubního kartáčku

Zubní kartáčky se mezi sebou liší svou velikostí, délkou hlavy, tuhostí štětin, délkou štětin i směrem jejich svazků. Každému může vyhovovat něco jiného, takže univerzální rada pro výběr zubního kartáčku prakticky neexistuje. Mezi obecná doporučení patří, že zubní kartáček by měl mít krátkou hlavu, což umožňuje lépe se zaměřit na jednotlivé zuby. Kartáček s krátkou hlavou je přesnější a je s ním i snadnější manipulace. Co se týče tvrdosti je to opět značně individuální záležitost.

Zubní plak odstraníte nejlépe zubním kartáčkem střední tvrdosti, ale i měkkým kartáčkem lze zubní plak úspěšně odstranit. Důležitá je správná technika čištění zubů. Při mé poslední návštěvě u dentální hygienistky mi bylo doporučeno používat spíše měkké kartáčky. Oblíbila jsem si Curaprox a nyní testuji nově zubní kartáček Tepe, který má zúžený vrch, takže se při čištění trochu více nadřu. Ideální variantou konkrétně pro můj chrup je Curaprox ultra soft, případně super soft.

Mezizubní kartáčky, nit a dentální voda

K dokonalému vyčištění chrupu si vezměte na pomoc mezizubní kartáčky. S jejich výběr vám opět pomůže dentální hygienistka. Já osobně používám dvě velikosti mezizubních kartáčků, jelikož mám mezery mezi horními a dolními zuby různě velké. Při čištění mezizubním kartáčkem zbytečně nehoblujte, jednak je to zbytečné a za druhé tím svůj mezizubní kartáček rychle zničíte. Mezeru stačí „projet“ tam a zpátky jednou, v případě většího prostoru můžete udělat pohyb do písmene X.

Dentální nit je vhodné použít tam, kde se s mezizubním kartáčkem nedostanete, ale je třeba zmínit, že nit mezizubní prostory nevyčistí tak dobře jako kartáček. Nitě se vyrábějí v různých rozměrech a při jejich používání je nutná opatrnost, v opačném případě si můžete snadno poranit dásně. S nadsázkou by se dalo říct, že dentální nitě jsou určené pro fajnšmekry, kteří si při čištění zubů rádi vyhrají. Co se týče dentální vody, tak je to vlastně taková drahá voňavka pro ústa.

Výměna kartáčku po 1–3 měsících

Běžný zubní kartáček je vhodné vyměnit po 2,5–3 měsících. Jestliže jsou vlákna kartáčku hodně roztřepená, musíte ho měnit ještě častěji, klidně i jednou za měsíc. Rychlost opotřebení zubního kartáčku je závislá na délce čištění zubů, na intenzitě, jakou na zubní kartáček tlačíte, na technice čištění zubů a v neposlední řadě na tom, jestli používáte zubní pastu.

U mezizubních kartáčků je výměna rovněž individuální záležitost, mimo jiné záleží na kvalitě kartáčku. Mně se osvědčily mezizubní kartáčky Tepe (0,4 mm – růžová, 0,5 mm – červená), které mají nově i variantu extra soft. Mezizubní kartáčky Tepe extra soft ale začínají až od 0,5 mm.

K čištění zubů 2 minuty nestačí

Zuby si stačí čistit dvakrát denně, přičemž nejvýznamnější roli hraje čištění zubů před tím, než půjdete spát. Ráno si zuby vyčistěte před jídlem. Po jídle prudce klesá hodnota pH v zubním plaku, který má výrazně kyselý charakter a demineralizuje zubní sklovinu (k podpoře remineralizaci zubní skloviny doporučuji vyzkoušet novinku od značky Signal White System Revitalize). Jestliže si vyčistíte zuby až po snídani, tak při odstraňování zubního plaku si zároveň odstraníte i tenkou vrstvu skloviny. Z dlouhodobého hlediska vám pak hrozí poškození tvrdých zubních tkání. Večernímu čištění věnujte největší pozornost a vyhraďte si na něj dostatek času.

Ráno vám budou na čištění zubů stačit i ty dvě minutky, večer si čistěte zuby 20 minut. Je to pro vás nepředstavitelně dlouhá doba? Po 14 dnech si vypěstujete návyk a těch 15 nebo 20 minut vám uteče jako voda. Nejprve si zuby vyčistěte pouze kartáčkem bez použití pasty, tím zubní plak důkladně odstraníte a nedojde jen k jeho neefektivnímu stírání. Nakonec použijte zubní pastu, se kterou stačí zuby už jen potřít. Pokud používáte pasty s bělicím účinkem (např. Signal White Now Gold), nevyplachujte. Já jsem si oblíbila zubní pastu Zendium s technologií BIO-SCIENCETM, která je založená na účincích enzymů. Dostala se ke mně vlastně čistě náhodou – do té doby jsem používala výhradně pasty s bělicím účinkem – a mile mě překvapila.

Investice do dentální hygieny se vyplatí

zoom

Chodit pravidelně k zubaři je zvyklý skoro každý, ale návštěvu dentální hygienistky většina lidí podceňuje nebo o možnosti zubní hygieny vůbec neví. Přitom správná péče je k získání zdravého a pevného chrupu nezbytná. Kde jinde se naučit jak o zuby správně pečovat než na dentální hygieně? Dentální hygienistka vám chrup nejen dokonale vyčistí (odstraní zubní povlak, zubní kámen, pigmenty ze zubů), ale naučí vás i správnou techniku čištění zubů a poradí vám vhodné pomůcky k jejich čištění (od zubního kartáčku až po zubní nit).

Návštěva hygienistky se doporučuje alespoň dvakrát ročně, já osobně si vystačím s ošetřením jednou za rok. Samotné ošetření trvá přibližně hodinu a není bolestivé. Pouze pokud jsou dásně ve špatném stavu, bývají citlivé. Pak je ošetření trochu nepříjemné, ale to se vyšetření od vyšetření zlepšuje, až se nakonec dentální hygiena stává příjemným odreagováním. Dentální hygienu si každý hradí ze svého (občas přispívají zdravotní pojišťovny, v roce 2015 přispívala pětistovkou Revírní bratrská pokladna). Cena za ošetření se pohybuje od 700 korun.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Náušnice nejen jako vánoční dárek. Poradíme vám, které vybrat

Náušnice nejen jako vánoční dárek. Poradíme vám, které vybrat

Plastická chirurgie komerční článek

Přestože v dávných dobách byly šperky do uší znakem bohatství a vysokého postavení, dnes jsou vhodným doplňkem pro jakoukoliv příležitost. Nezáleží ani na tom, zda je nositel náušnic muž, žena, malé děvčátko či starší dáma. Jaké jsou dnešní trendy? Přečtěte si, jakým typem uděláte radost.

DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.NOVÉ
Vybrat dárek pro muže není jednoduché

Vybrat dárek pro muže není jednoduché

Životní styl komerční článek

V dnešní době je všude plno shonu a spěchu, a tak si mnohdy člověk ani pro samou práci nevšimne datumu v kalendáři, který zrovna říká, že se blíží Vánoce nebo tatínkovy narozeniny. V takových případech většinou každého přepadne panika a zjištění, že vlastně nemá žádné dárky, a co víc, ani žádný nápad. Jak rychle vybruslit s takové situace? Dárkový poukaz není zrovna to, co si pod pojmem originální dárek člověk představuje. Řešením může být například dárkový box od Manboxeo.cz.