Co páry drží pohromadě? Podle nových poznatků z psychologie a medicíny to není sex

Pokud jste až doteď věřili tomu, že pravidelný sex je pro vztah důležitý, pravděpodobně se budete jen těžko ztotožňovat s výzkumy z oblasti psychologie a medicíny, které tvrdí, že sex není to, co partnery drží u sebe. Prý je to přesně naopak!

Touha a vzrušení má omezenou trvanlivost

I když podle reklam, některých odborníků i laiků je pravidelný sex zdraví prospěšný, přináší člověku uspokojení a pocity štěstí, podle jiných vědeckých výzkumů je prý zcela normální mít po mnoha letech společného života málo či dokonce žádný sex. Důvodem je to, že už po třech až čtyřech letech soužití nervové buňky nevyplavují žádný dopamin – hormon euforie, což vede k tomu, že společná touha je výrazně utlumená. Přirozené je pak i to, že člověk v této fázi začne hledat jiné, novější a vzrušivější předměty své touhy. Tím se hladina dopaminu opět doplní, což podle výzkumu platí zejména v případě mužů.

Můj názor: Když se nad tím člověk zamyslí, dojde mu (logicky), že se hladina dopaminu po čase zase sníží nebo úplně vyčerpá. Pokud tedy zatoužíme po celoživotním vzrušení, museli bychom se uchýlit k polygamnímu, respektive polyandrijnímu způsobu života. Jenže ani to není zárukou šťastného a spokojeného života. Nebo máte jiný názor a zkušenosti?

Sex v dlouhodobém vztahu je přeceňovaný

Výzkumy uvádějí, že nemusí jít nutně o špatné znamení, pokud po přibližně čtyřech letech v partnerském vztahu z ložnice vyprchala vášeň a touha. Podle jejich zjištění sporadické intimní kontakty v dlouhodobých partnerských vztazích ukazují na to, že se oba partneři cítí bezpečně a nepotřebují si neustále dokazovat lásku. Nemusejí se obávat, že jeden z nich ze vztahu brzy odejde. Znamená to tedy, že když nepodléháme každý den divoké vášni, ale milujeme se se svým partnerem či partnerkou jen občas, máme mezi sebou pevnou partnerskou vazbu a netrápí nás obavy z toho, že nás drahá polovička opustí?

Můj názor: Z mého pohledu to není možné zevšeobecňovat. Pokud si člověk dopřává pravidelně každý den sex i po deseti letech manželství (se stejným partnerem!), nemusí být důvodem nejistota ve vztahu. Zkrátka a jednoduše může milovat sex a nerozhodí ho ani nízká hladina dopaminu.

Jistota ve vztahu a dobrý sex se vylučují

zoom

Vědecký výzkum je pesimistický i v tom, že by partneři v dlouhodobém vztahu, pro který je typická jistota a pocit bezpečí, mohli mít skutečně dobrý sex. Vědci mají pravdu v tom, že je těžké druhého něčím překvapit, pokud se partneři velmi dobře znají. Na druhou stranu pokud je člověk nápaditý, má dobrou fantazii a drží si motivaci, může si užívat kvalitní sex i s člověkem, kterého zná dvacet let a více.

Můj názor: Otázkou je, jestli s takovým člověkem, a on s námi, můžeme ještě zažít nejlepší sex svého života? Pokud si myslíte, že nikoliv a zároveň nejste těsně před rozchodem, nechť je vám útěchou alespoň to, že z vědeckého hlediska jste dospěli do zvláště stabilního stadia vztahu.

Chcete spolu být navěky? Rezignujte

V závěru studie vědci tvrdí, že spolu vydrží jen páry, které rezignují. Člověk by podle nich neměl podléhat maximalistickému tlaku na výkon a orgasmus. Hlazení a vzájemné dotyky nemusejí mít sexuální charakter a raději než na rozdělávání ohně v ložnici, se máme zaměřit na udržování ohně v rodinném krbu.

Můj názor: Je pravda, že představa vztahu založeného na dostatečném množství pokud možno uspokojivého sexu je přehnaně mainstreamová a dát se s někým dohromady, nebo někoho opustit z ryze hormonálních pohnutek člověku pravděpodobně žádné velké štěstí nepřinese, nebo jen chvilkové. Nesouhlasím ale s tím, že bychom měli ve vztahu rezignovat. Ono zklamání a frustrace do vztahu občas patří, akorát mnozí z nás si to nechtějí připustit a neumějí s tím pracovat.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
3 tipy k lepšímu spánku

3 tipy k lepšímu spánku

Životní styl komerční článek

Průměrný člověk stráví spánkem až jednu třetinu života. A aby to byl čas strávený kvalitně, je potřeba tomu v některých případech trošku pomoci. Řadíte-li se mezi spáče, kterým zdlouhavé usínání nebo noční buzení nic neříká, máte vyhráno, ovšem pokud patříte do té druhé skupiny, inspirujte se v našem článku, jak docílit lepšího spánku a konečně si pořádně odpočinout.

NOVÉ
Revoluce v péči o pleť. Objevte kosmetickou řadu Oriflame NovAge+, která funguje v dokonalé synchronizaci s vaší pletí

Revoluce v péči o pleť. Objevte kosmetickou řadu Oriflame NovAge+, která funguje v dokonalé synchronizaci s vaší pletí

Životní styl komerční článek

Každá z nás touží po krásné a zdravé pleti. Avšak různé faktory, jako je stres, znečištění, špatné stravovací návyky a stárnutí, mohou způsobit různé kožní problémy. Společnost Oriflame přináší novou kosmetickou řadu s názvem NovAge+.TIPY A TRIKY
Jak na sluncem unavenou pokožku

Jak na sluncem unavenou pokožku

Kosmetika

Teplé počasí, slunění se na pláži a koupání v moři... Léto dělá s lidskou psychikou divy, jenže naše tělo volá naopak o pomoc. Nepodceňujte v létě kosmetickou péči – na pláži ani doma.