Jak na kvalitní spánek během horkého léta

Horké letní noci dokážou pořádně zatočit s kvalitou spánku. Jak se s vedrem v ložnici vypořádat, abyste se během noci nebudili zpocení a ráno bez energie?

Tip 1: Spěte nazí a vyspíte se do růžova

Spaní bez oblečení je nejen pohodlnější, ale tělu to pomáhá regulovat teplotu, což velmi významně ovlivňuje kvalitu spánku. Pokud vám však nahota není příjemná, stačí, když dáte přednost lehkému prodyšnému pyžamu, zvolíte volné šortky a tílko, trenýrky či v případě žen lehkou košilku.

Tip 2: Nebojte se studené sprchy

Dopřejte si před tím, než ulehnete do postele krátkou studenou sprchu. Nemusíte se bát, že vás to probudí. Studená až ledová sprcha večerní usínání naopak usnadní. Tělo se pod studenou sprchou ochladí, příjemně zregeneruje a díky tomu i snadněji usnete. 

Tip 3: Provozujte celoročně saunování

Sauny bývají nejnavštěvovanější v zimních měsících, avšak budete-li navštěvovat saunu celoročně, zvládnete díky tomu mnohem lépe horka přes den i během letní noci. „V létě je tělo vystaveno častému střídání teplot a pobytu v klimatizovaných prostorách, které mají negativní vliv na imunitu. Přestanete-li navštěvovat saunu v horkých dnech, můžete tím snížit svou obranyschopnost. Navíc letní saunování prospívá správné termoregulaci, a tak se lépe vypořádáte s letními vedry či výkyvy teplot. Sauna omezuje také nadměrné pocení, kterým lidé v létě trpí,“ vysvětluje Dalibor Klimša, sportovní manažer vzpírání a ředitel ve fitness centru FIT GYM Havířov.

zoom

Dejte si před spánkem osvěžující sprchu

Tip 4: Mějte po ruce sklenici s vodou

Voda je v případě veder skvělým spojencem. Mimo to během léta se z těla vypařuje mnohem více vody než v zimě, proto nezapomínejte dostatečně pít. Dopřejte si trochu vlažné vody před spaním, případně si nechte sklenici s vodou u postele. S množstvím vody před spaním však opatrně, jelikož si můžete přeplnit močový měchýř. Ten vás v noci bude tlačit, budete muset vstát a zajít si na toaletu. Časté vstávání během noci může mít za následek, že se dostatečně nevyspíte.

Tip 5: Nezapomínejte větrat

Ideální teplota pro spánek se pohybuje okolo 18,5 °C, přičemž mnozí upřednostňují o něco vyšší teplotu (okolo 20 °C). Během tropické noci, zvlášť v panelákových domech či domech bez klimatizace, je však obtížné těchto teplot dosáhnout. Jediné co se s tím dá dělat, je večer důkladně vyvětrat. Pokud nemáte postel umístěnou tak, že na vás táhne či nebydlíte blízko rušné silnice, je vhodné nechat okno otevřené během celé noci i brzkého rána. Právě mezi třetí a pátou hodinou ranní bývá vzduch svěží a nejchladnější. V tuto dobu můžete z větrání nejvíce profitovat.

zoom Zvětšit

Nahé tělo umí lépe regulovat teplotu

Tip 6: Zatáhněte závěsy

Pro spánek je důležité mít v ložnici tmu, protože světlo brání tvorbě melatoninu, což zabraňuje kvalitnímu a hlubokému spánku. Během letních dní mohou závěsy či jiné stínění na oknech zabránit pronikání slunečních paprsků do místnosti, díky čemuž nebude v pokoji jednak takové vedro a za druhé vás slunce neprobudí třeba už ve čtyři hodiny ráno. Na druhou stranu ne každému je úplná tma příjemná. Některé vědecké studie dokonce tvrdí, že když do pokoje dopadá alespoň trochu ranních slunečních paprsků, člověka to pozitivně naladí a vstane spokojenější.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
TIPY A TRIKY
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Životní styl komerční článek

Taky máte každý rok pocit, že Vánoce se blíží nezastavitelným tempem? Nákupní centra jsou již o víkendech zaplněná lidmi a přichází čas, kdy si opět budeme lámat hlavu nad tím, jaké dárky pro své nejbližší vybrat.

ABSOLUTNÍ HIT TIPY A TRIKY DOPORUČUJEME
Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Životní styl

Nahlaste prosím všechny podezřelé inzeráty, tedy ty, které nabízejí respirátory a roušky, případně dezinfekční gely.NOVÉ
Jak se efektivně zbavit vrásek?

Jak se efektivně zbavit vrásek?

Kosmetika

Ačkoli v mládí vrásky příliš řešit nemusíme, s přibývajícím věkem nám mohou začít dělat starosti. Na druhou stranu se jich lze poměrně efektivně zbavit a nemusí to být zase tak složité.