Mýty o nebankovních půjčkách

Možnosti půjčit si peníze on-line dnes pravidelně využívá každý čtvrtý Čech. Ať už na překlenutí několika dnů před výplatou či na pokrytí drobných výdajů. Negativní zkušenost s některými nepoctivými či předraženými poskytovateli on-line půjček však hází špatné světlo i na poctivé instituce, které vám mohou vytáhnout trn z paty často i lépe než banky.

Přečtěte si o nejčastějších nepravdivých mýtech, které tak o nebankovních půjčkách vznikají.

Mýtus č. 1: Všechny on-line půjčky jsou podvodné 

Mýtus, za který mohou někteří nebankovní poskytovatelé úvěrů, lichváři a další podnikatelé praktikující ne zrovna důvěryhodné metody v oblasti financí. S těmi má česká společnost bohužel až moc zkušeností, a tak je dobrá pověst ohrožena i u jiných institucí slibujících rychlé, avšak poctivé vyřízení úvěru. 

S novelou zákona o úvěru pro spotřebitele z prosince 2016 však v této oblasti zaznamenáme několik změn k lepšímu. Z trhu díky přísnější legislativě z trhu vymizely nekalé společnosti, jejichž způsobem obživy se dá přirovnat k lichvě. Nový zákon nejenže zpřísňuje pravidla pro poskytování úvěrů, navíc ale také hrozí nemalými sankcemi v případě nedodržení všech podmínek. 

Mýtus č. 2: Krátkodobé online půjčky jsou nevýhodné 

Toto obecné mínění opět pramení ze zkušeností lidí s pochybnými finančními institucemi. Některé z nich opravdu nabízí krátkodobé on-line půjčky, které se za žádnou cenu nevyplatí. Na českém trhu ale najdeme i nebankovní poskytovatele krátkodobých půjček, jejichž poplatky za poskytnutí úvěru jsou srovnatelné jako v bance

Při výběru poskytovatele on-line půjčky je třeba být opatrný a vždy si ověřit, kolik za půjčku doopravdy zaplatíte. S tím souvisí i nutnost číst veškeré smlouvy, a to i přesto, že je fyzicky nepodepisujete. 

Mýtus č. 3: Vysoké RPSN vždy značí nevýhodné podmínky 

RPSN neboli roční procentní sazba nákladů je údaj, který udává, kolik za půjčku zaplatíte po dobu jednoho roku. V případě krátkodobé půjčky je ale takové srovnání zcela zavádějící, protože náklady na půjčku, kterou klient zaplatí během několika týdnů, se přepočítávají na období celého roku. 

RPSN navíc není hlavním ukazatelem výhodnosti půjčky. Vždy je třeba ověřit si celkové náklady, a to jak v bance, tak u nebankovní společnosti. 

Mýtus č. 4: Banky mají vždy výhodnější podmínky 

Existuje nepřeberné množství společností, které půjčky nabízí. Některé z nich jsou extrémně nevýhodné a lidé by se jich měli vyvarovat. Jsou tu ale také nebankovní společnosti, které nabízí půjčky cenově srovnatelné s produkty v bankách. Jejich další výhodou je navíc rychlost, s jakou je půjčka schválena a vyřízena. 

Banka svým klientům sice ráda pomůže a peníze poskytne, schvalování úvěru však nějakou dobu trvá. Pokud tedy klient potřebuje peníze ihned a jedná se o malý finanční obnos, banka je v takovém případě v nevýhodě. 

Navíc jsou na trhu také nebankokvní společnosti, které vám dají první půjčku zcela zdarma, tedy bez poplatků a úroků. Stačí si jen vybrat. 

Mýtus č. 5: Krátkodobá půjčka je zbytečný luxus 

Pokud si potřebujete půjčit na dovolenou nebo na dárky k Vánocům, pak je krátkodobá půjčka opravdu spíše zbytečný produkt. Využití naopak najde v neočekávaných životních situacích. Rozbil se vám drahý spotřebič? Je třeba zaplatit nečekanou opravu auta? Pokud jste s takovým nákladem nepočítali a nemáte ke konci měsíce dostatek peněz v rodinném rozpočtu, je právě rychlá půjčka řešením. 

Peníze dostanete rychle a půjčku splatíte hned po výplatě. Například ve Skandinávii běžně tyto půjčky používají lidé, kteří mají proměnlivý příjem. To jsou například obchodníci, podnikatelé nebo umělci. Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
Tipy a triky: nová sekce Omlazení startuje

Tipy a triky: nová sekce Omlazení startuje

Životní styl

První ze série článků o novinkách na Omlazení v roce 2016. (Další dva se budou věnovat Přátelům a E-shopu.)

TIPY A TRIKY
Jak na sluncem unavenou pokožku

Jak na sluncem unavenou pokožku

Kosmetika

Teplé počasí, slunění se na pláži a koupání v moři... Léto dělá s lidskou psychikou divy, jenže naše tělo volá naopak o pomoc. Nepodceňujte v létě kosmetickou péči – na pláži ani doma.NOVÉ
5 superpotravin, které byste měla jíst na podzim

5 superpotravin, které byste měla jíst na podzim

Životní styl

Když se prosluněné léto přehoupne v uplakaný podzim, stojí za to přehodnotit, co se nachází na vašem talíři. Vybírejte si potraviny, které podpoří váš imunitní systém.