Nehubnete? Pozor na alkohol a večerní obžerství

Snažíte se dostát svému novoročnímu předsevzetí, že zhubnete nebo jste začala pomalu ladit formu na léto, ale nejde to podle plánu? Jedním z důvodu může být večerní obžerství. Jaké jsou nejčastější důvody bránící hubnutí?

Neodpustíte si alkohol

Ačkoliv se dá hubnout i s alkoholem, cestu k vaší vysněné postavě vám to neusnadní. Alkohol obsahuje ve větší či menší míře kalorie (dle zvoleného druhu a množství alkoholu) a krátkodobě zvyšuje hlad a chutě na nezdravé věci. Podstatné je také to, že způsobuje úbytek růstového hormonu a testosteronu, kvůli čemuž je omezena produkce dvou hormonů podstatných pro budování svalů. Mimo to zpomaluje regeneraci svalů po tréninku a může zvyšovat hladinu kortizolu v těle. "Nadbytek stresového hormonu kortizolu má negativní účinky na přibývání na váze, ukládání tuku v oblasti břicha a ztrátu svalové hmoty a síly," varuje fitness trenérka z Try Hard Gym a profesionální závodnice ve vzpírání Nikola Kičmerová za Fit Gym Havířov.

Zajímavost: Pokud máte na alkohol čas od času chuť, dejte si ho. Ale mělo by jít spíše o výjimečnou příležitost. Upřednostňujte kvalitní červené či suché bílé víno, případně šampaňské a kvalitní destiláty. Vyhýbejte se míchaným nápojům.

Držíte večer hladovku

zoom Zvětšit

Trenérka Nikča přes týden krabičkuje. O víkendu si dopřává jídlo bez omezení

O tom, jak často jíst, jak velké porce nebo kdy si dát poslední jídlo, toho bylo napsáno hodně. Většina zkušených odborníků na výživu se však shodne na tom, že je to značně individuální a není nezbytně nutné všem bez rozdílu tvrdit, že musejí jíst alespoň pět porcí denně či dokonce přestat jíst po páté hodině večer. To potvrzuje i Nikola Kičmerová, která je zastáncem toho, aby si každý našel individuálně vhodný jídelníček a režim. "Ne vždy jsou vzorové diety špatné. Často v nich člověk najde inspiraci na vyvážená jídla, ale vždy mu to musí zároveň i vyhovovat," říká trenérka a profesionální závodnice ve vzpírání.

Zajímavost: Abyste zhubla, nemusíte vynechávat plnohodnotnou večeři, zvlášť pokud byste se pak celý večer trápila hlady. Kromě toho večerní hladovka vede často k tomu, že začnete uzobávat různé maličkosti, které po sečtení dají podstatně více kalorií než plnohodnotné jídlo.

Jíte, když se zrovna nudíte

Jedení z nudy nebo zajídání smutku představuje velice snadnou cestu k tomu, abyste nejen zničila svou snahu zhubnout, ale zadělala si i na psychické problémy. Emoční jedení je totiž jedním z nejčastějších spouštěčů, které mohou vést až k záchvatovitému přejídání. Pokuste se proto vždy nejdříve zhodnotit, jestli máte opravdu hlad nebo se chystáte vybílit lednici, protože se nudíte. Při volbě jídla sáhněte po tom, které obsahuje dostatek kvalitních bílkovin a vlákninu. Bílkoviny přispívají k pocitu sytosti a vláknina pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru. Snažte se rozptýlit. Jděte se projít, naložte se do vany nebo si třeba čtěte.

Zajímavost: Pokud se nemůžete chutí na něco dobrého zbavit ani poté, co jste si našla nějaké rozptýlení, netrapte se a něco malého si dopřejte. Zvolte však nějakou zdravější alternativu, například malou hrstku nesolených a nepražených oříšků, kousek proteinové tyčinky nebo malý kousek vysokoprocentní čokolády. Dejte si však pozor na množství!

Po večeři si dáte dezert

zoom Zvětšit

Sladké si nemusíte strikně odpírat. Pouze se naučte svým chutím porozumět

Při výjimečných příležitostech či návštěvě restaurace není důvod si sladkou tečku po večeři odpírat, avšak neměl by se z toho stát každodenní zvyk. "Není žádná tragédie, když si sem tam dáte něco sladkého, a to dokonce ani večer. Při snaze o redukci hmotnosti byste však měla své chutě na sladké dobroty držet pod kontrolou. Jakmile svým chutím a celkově potřebám porozumíte, můžete si jídlo dopřávat bez výčitek a strachu z toho, že přiberete," tvrdí Nikola Kičmerová a dodává, že za přehnanými chutěmi na sladké může stát nedostatečný a nekvalitní spánek, nutričně nevyvážené jídlo s nedostatkem bílkovin, vlákniny a komplexních sacharidů. Zkuste se na to více zaměřit.

Zajímavost: Hubnutí, udržování nebo nabírání svalů je postaveno na energetické bilanci. Pokud máte svůj příjem a výdej správně nastavený a váš jídelníček se primárně skládá z nutričně vyváženého jídla, není nutné, abyste si sladké dezerty striktně odpírala. Mimo to i mlsat se dá zdravěji. Při pečení můžete použít například pohankovou mouku, ovesné vločky a oříšky a k slazení používat například ovoce. Možností existuje nespočet.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
TIPY A TRIKY
Chci zhubnout. Mám cvičit ráno nebo večer?

Chci zhubnout. Mám cvičit ráno nebo večer?

Životní styl

Je efektivnější cvičit z hlediska hubnutí ráno nebo to je lepší nechat až na večer? Dá se vůbec určit, jaká je ideální denní doba cvičení pro hubnutí?

TIPY A TRIKY
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Životní styl komerční článek

Taky máte každý rok pocit, že Vánoce se blíží nezastavitelným tempem? Nákupní centra jsou již o víkendech zaplněná lidmi a přichází čas, kdy si opět budeme lámat hlavu nad tím, jaké dárky pro své nejbližší vybrat.DOPORUČUJEME
Prosecco a hubnutí. Jde to dohromady?

Prosecco a hubnutí. Jde to dohromady?

Životní styl

Milujete prosecco, ale chcete zhubnout? Jaký vliv má pití alkoholu na hubnutí? Víme, jestli si můžete dát skleničku prosecca denně bez negativních následků na váhu a zdraví.