Smazat

Já, přítel a peníze

Neřekla bych, že můj přítel je lakomý. Nicméně mám pocit, že tak nějak není v jeho zájmu za mě utratit něco "nad rámec" a dále pak sní na co přijde a nebere na mě v tomhle žádný ohled.

S přítelem (23) jsme spolu 2 roky, z toho přibližně rok a půl spolu bydlíme. Dle mého názoru máme pohodový vztah bez problémů. Až na jednu věc. Peníze.

Na začátek musím říct, že tato situace byla dříve dost horší, ale jelikož jsme o tom mluvili a já dala najevo, co mi vadí, dost se toho zlepšilo, ale. . .

Před pár dny jsem udělala velký nákup, plná lednička. Jenže přítel chodí a pořád něco ujídá. Buď má na něco chuť nebo neví co by, a tak jí, nebo se chce dorazit po obědě apod. Chci říct. Je mi jasné, že toho sní víc než já a o to mi taky nejde. Jenže dnes jsem si chtěla namazat blbej chleba se sýrem a v lednici chybí bloček eidamu, balení čedaru, balení goudy, skoro 2 krabičky taveňáku, balení dalšího dírkovanýho sýra atd. Jak můžete poznat, přítel rád sýry. Jenže nejde jen o to, že je k ní k snídani, svačinám i večeři i po obědě. Prostě chodí a průběžně celý den ujídá. A já pak dojdu a nemůžu si dát ani plátek na chleba! Vůbec nemyslí na to, že když už dám 15 stovek za jídlo, že bych si třeba taky ráda něco dala.
Nakupuje samozřejmě taky, resp. řeknu mu, co má koupit nebo jdeme spolu a on zaplatí (že by šel sám od sebe po práci a koupil třeba pečivo, aby doma něco bylo, to nehrozí). Ale třeba když jde do obchodu a já mu napíšu smsku, že bych ráda med a zázvor, napíše, že ty peníze netiskne. Haha. Ale já taky ne přece, nejsem sýrárna! Nevím, jestli dobře vyznívá, co tím chci říct.

Druhá věc je, že jsem si chtěla pořídit kočku. Přítel souhlasí, ale byla by jakože moje. Měla jsem vybráno, ale jelikož by to byl pro mě ted moc velký výdaj (všechny potřeby okolo, žrádlo, samotná kočka atd.), řekla jsem, že to nechám asi na později. Jde o to, že pro ono kotě by se muselo jet cca 150 km od našeho města, kde bydlíme. Což je další výdaj - benzín. A přítel? Není s to se nabídnout, že mě tam prostě odveze, že to pro mě udělá. Jasně, odveze, ale benzín budu muset zaplatit. Takže kočka bude sice moje, ale bude tu s ní žít taky, takže zvíře bude mít prakticky stejně jako já, jen já všechno zaplatím a obstarám. Jasně, on taky koupil televizi a já se na ni taky dívám, ale pro televizi nebude muset kupovat granule a chodit s ní na veterinu (to nebyl jeho argument, to říkám já). Dokonce velkoryse nabídl, že mi peníze půjčí. "Ach!". Docela mě to mrzí, že mi nechce udělat prostě radost a prostě mě tam neodveze jen tak!

Pro pořádek řeknu, že nemá problém za mě zaplatit jídlo venku (ale neplatí vždy, angažuju se i já atd., je mi blbé nechat za sebe platit pokaždé) nebo tak, není žádný boháč, takže na rozhazování taky nemá, ale třeba já bych neměla problém ho svým autem kamkoliv takto vzít a nechtít za to kompenzaci. Nebo mít on svýho psa, taky mu koupím jídlo, novej pelech nebo nevím co ještě.

Co si o tom myslíte? Děkuji za názory.
 
arrow
profile_image
amelie1111
od 8. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Tyhle příběhy čtu tady na Omlázku často a popravdě, ani nevím, co na to říct
Jediné, co mě napadá, je, že jsem strašně ráda, že už jsem tak dlouho vdaná a že oba děláme absolutní stojku na společný účet a z toho prostě platíme všechny výdaje všech členů rodiny. Představa, že mi manžel "půjčuje" na benzín, je pro mne zcela absurdní a zrovna tak situace, že doma počítáme, kdo, za co a za kolik utratil a děláme různé kompenzace a vratky
Ale samozřejmě chápu, že pokud nejste manžele, nemáte děti ani společné účty, tak nějaký pořádek v tom být musí, no..
Já sama za sebe říkám, že kdyby mi chlap řekl, že mi půjčí na kočku, která s námi bude žít doma společně a rovnou hodí veškeré výdaje se zvířetem na mne, tak hádej, jak by to dopadlo? Pořád by jsme žili doma dva: akorát místo přítele kocour
Docela bych se bála, že mi takhle jednou bude chtít půjčovat na kočárek a na pleny..
Ale na druhou stranu: znám páry, které mají oddělené účty, společně si zaplatí bydlení a jinak ve všem si jedou na půl. A možná jim to tak i vyhovuje. Ale když pak přijdou děti, hádej, kdo je na tom bitý?

arrow
profile_image
mikkýsek
od 29. 11. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

nemá problém za mě zaplatit jídlo venku (ale neplatí vždy, angažuju se i já atd., je mi blbé nechat za sebe platit pokaždé[u][/u]
A to je možná ten problém. Jak sis ho naučila tak to máš. Víš jakmile jednou za chlapa zaplatíš budeš to dělat věčně.

Jinak nevím jak máte rozdělené výdaje , pokud teda není žádný pracháč předpokládám, že jedete vše rovným dílem. To je podnájem nebo jeho byt ? Kdo platí nájem kdo ostatní věci ?

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Druhá věc je, že jsem si chtěla pořídit kočku. Přítel souhlasí, ale byla by jakože moje.
Zřejmě po kočce tak netouží je logické,že jí nebude platit.V tom ho celkem chápu.
Ty mu máš za zlé,že sní sýry z lednice a on chce po tobě zaplatit benzín.Myslím,že si nemáte co vyčítat.

arrow
Neprodává v Bazaru

Já moje tvoje ve vztahu nerozumím...Vím ,že tak lidé žijí,ale většinou se hádají...My hned jak jsem začali žít společně,tak i finance byly společné,abychom něco ušetřili a taky nehádali se...Když se dohadujete kvůli kočce,hmmm jak se pak budete domlouvat ohledně dětí Např. kroužek bude dělat jenom v týdnu,kdy má ten s větším platem peníze na zaplacení a botky koupíme taky až v týdnu placení toho s vyšším platem,to samé s bombony atd...
Já osobně bych takového partnera vedle sebe nemohla mít,to bych raději byla sama...Furt to dohadování,kdo koupil víc a kdo snědl...,něco se pokazí a z kterého platu se to zaplatí?Budete potřebovat novou TV,pračku,šporák ,lednici chjo...nic pro mě...Peníze netisknete ani jeden a "bych ráda med a zázvor, napíše, že ty peníze netiskne" Uff

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji amelie1111: Já sama za sebe říkám, že kdyby mi chlap řekl, že mi půjčí na kočku, která s námi bude žít doma společně a rovnou hodí veškeré výdaje se zvířetem na mne, tak hádej, jak by to dopadlo? Pořád by jsme žili doma dva: akorát místo přítele kocour
Docela bych se bála, že mi takhle jednou bude chtít půjčovat na kočárek a na pleny..
Ale na druhou stranu: znám páry, které mají oddělené účty, společně si zaplatí bydlení a jinak ve všem si jedou na půl. A možná jim to tak i vyhovuje. Ale když pak přijdou děti, hádej, kdo je na tom bitý?

arrow
profile_image
Jannelle
od 2. 11. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mikkýsek: To je podnájem nebo jeho byt ? Kdo platí nájem kdo ostatní věci ?

Podnájem, který platíme napůl. Co se týče jídla - platíme vesměs napůl s tím, že já kupuju dál, co je třeba - čisticí prostředky, prací prášek... protože najednou je to třeba a přítel těžko půjde očuchávat aviváže.

Cituji Tiakia: Ty mu máš za zlé,že sní sýry z lednice a on chce po tobě zaplatit benzín

Tak to bych nesrovnávala. Ano, štve mě, že já nakoupím, on všechno sní (a tak je to se vším - zbyde od oběda? Automaticky si to dá k večeři nebo během dne, když má chuť bez ohledu na mě, ani se nezeptá, jestli bych třeba nechtěla) bez ohledu na to, že by mi něco nechal. Benzín je otázka obětavosti, jestli je ochoten něco udělat pro svou přítelkyni. On jezdí mým autem často, nikdy jsem po něm žádný náhrady nechtěla.

Cituji siminči: Když se dohadujete kvůli kočce

Právě, že nedohadujeme. Já mu samozřejmě nepředhodila to, že ho nenapadne mě tam vzít "zadarmo". Chtěla jsem kočku, přítel souhlasil a ted do mě spíš hučí, proč už jsem neobvolala dávno ty inzeráty atd. Dohady neproběhly.

Cituji siminči: Furt to dohadování,kdo koupil víc a kdo snědl

Když já neřeším, kdo víc snědl nebo koupil. Řeším tu bezohlednost.

Reaguji na amelie1111: Vidím to úplně přesně.Taky jsem spoustu let vdaná
a nikdy jsme tohle s manželem neřešili.Prostě se dali peníze dohromady a za to se žilo od chvíle,co jsme byli spolu.Jednou jsem je měla já,jednou on,ale vždycky to byly naše společné peníze.Kdyby mi chlap řekl to,co Jannelle,taky bych byla už jen s kočkou.
Co se týče jídla,všeobecně muži snědí víc,můj manžel taky pořád chodí a šmejdí.Ale naučil se ptát,jestli si to může vzít.
Teď je taková doba,že každý jen na svém písečku a jak přijdou první starosti,jdou od sebe,nejsou schopni je řešit spolu,protože už jen rozdělené peníze mluví o tom,jaký vztah je.

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji 77madonna: protože už jen rozdělené peníze mluví o tom,jaký vztah je.

no finance by měly být společné v manželství.
Pokud spolu dva bydlí,tak by alespoň měla být nějaká dohoda kdo za kolik.Bohužel dost mladých neumí hospodařit a děvčata musí nutně mít každou pípovinku,takže jedou od výplaty k výplatě,tam se rozdělené kase ani nedivím

Cituji Jannelle: Benzín je otázka obětavosti, jestli je ochoten něco udělat pro svou přítelkyni. On jezdí mým autem často, nikdy jsem po něm žádný náhrady nechtěla.

Tak proč si pro kočku nejedeš sama svým autem?Neřešila bych takové blbosti stejně jako sýr.
Jestli máte pohodový vztah,tak si udělejte na finance tabulky a netrap se.

arrow
profile_image
mikkýsek
od 29. 11. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Jannelle:
No tak pokud se nemůžete dohodnout tak si udělejte kupu rovným dílem a rozdělte na další kupy - výdaje které máte , pokud dojde aviváž tak jí pořídíš z prostředků které máte vyčleněné na drogerii , ohledně benzínu , když už teda takhle řešíte všechno do důsledku .A až budeš potřebovat někam jet sama tak asi za svý co si naškudlíš bokem , předpokládám , že si taky něco necháváš .Tohle je mimochodem vážně ujetý!

Jestli ti můžu poradit nebuď hloupá a investuj taky do sebe, do toho co máš ráda ne jen do pohodlí chlapa.
Mě to stejně přijde ujetý já tohle neznám mě by z toho moje a tvoje asi hráblo.

Cituji Jannelle: Když já neřeším, kdo víc snědl nebo koupil. Řeším tu bezohlednost.

Tak to já bych asi řešila, tvůj přítel působí jako nenažraný vychcánek, který pro tebe nehne ani prstem. Už jsi mu to řekla , že se ti to nelíbí nebo mlčíš a svůj vztek ventiluješ pouze tady?

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Reaguji na Jannelle:
Asi si s ním budeš muset prostě a jednoduše promluvit o Vašem společném fungování. Pokud mu vyloženě neřekneš, že chceš, aby Ti z konkrétních věcí, co koupíš, taky něco zbylo, tak mu nemůžeš mít za zlé, že to sní. Můj partner je taky schopen sníst třeba šunku na posezení celý balíček (100 gm), zatímco já sním 2-4 plátky...... Tak mu příště řekni, že chceš, aby Ti něco zbylo (nebo kup rovnou dvě balení). Nebo si na to nalep lísteček. Já envím, ale mě u nás doma můj bratr tolikrát snědl to, co jsem si chtěla dát, že bych ho asi musela zabít přistupovat k tomu jako Ty To, že přijímá co ty kupuješ a sám Ti nekoupí nic navíc je blbý, tak mu řekni, že si peníze taky netiskneš a že si ty sýry může příště kupovat taky jen sám.... Joa ty čistící prostředky přece kupovat může, stačí ukázat, jakou značku používáš......
Ježiš, jste přece partneři, ne spolubydlící, tak si prostě normálně promluvte a když to nebude fungovat, tak adieu.........

Jinak i placení půl napůl ve vztahu fungovat může, přeci jen při začátku společného bydlení je to možná lepší. My se prostě v placení jídla střídali, v nákupech vybavení bytu taky a vedli jsme si evidenci (spíš pro pořádek, než že by mě partner buzeroval, že zaplatila o 10 tisíc víc ). Teď jsme si založili spoelčný účet, protože to bude jednodušší, ale stejně si ponecháme is vé účty, nemyslím si, že styl jednoho účtu v rodině (byť u manželů) by byl úplně nejlepší. Ale samozřejmně, že až budeme mít děti, tak na ten společný účet půjde mnohem větší část platu než teď a na svém si budeme nechávat "kapesné" (aby člověk mohl například koupit drahé polovičce dárek a ona se to hend z internetového bankovnictví nedomákla ) plus nějakour ezervu, dkyby se s jedním z nás cokoliv stalo, tak ať ten druhý není bez peněz......

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji mikkýsek: Tak to já bych asi řešila, tvůj přítel působí jako nenažraný vychcánek, který pro tebe nehne ani prstem. Už jsi mu to řekla , že se ti to nelíbí nebo mlčíš a svůj vztek ventiluješ pouze tady?

Líp bych to nenapsala

arrow
profile_image
Falcon
od 8. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

v diskuzi píšeš že jídlo platíte společně v úvodním příspěvku si stěžuješ že dáš 1500 za nákup a přítel to sní? jak to tedy je?

arrow
profile_image
Jannelle
od 2. 11. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mikkýsek: Už jsi mu to řekla , že se ti to nelíbí nebo mlčíš a svůj vztek ventiluješ pouze tady?

Řekla a několikrát. Nejdřív beze změny, potom jsem se fakt naštvala a polepšil se, teď je to zase tam, kde původně.

Cituji bakalářka: Tak mu příště řekni, že chceš, aby Ti něco zbylo (nebo kup rovnou dvě balení)

To jsem už udělala. Ale on se buď zachová jako bych nic neřekla nebo argumentuje tím, že "já než se k tomu dostane" - no a, nepotřebuju udělat nájezd na lednici tentýž den jako nakoupím a balený sýr vydrží klidně měsíc. Dvě balení = sní obě.

Cituji Falcon: v diskuzi píšeš že jídlo platíte společně v úvodním příspěvku si stěžuješ že dáš 1500 za nákup a přítel to sní? jak to tedy je?

Platíme společně, ale upřesním to. Přítel platí spíše menší nákupy (např. když je potřeba něco k uvaření oběda nebo když se večer vracíme domů a víme, že tam nic není, tak něco na večeři atd.), naopak když jsem doma a vidím, že v lednici už je leda tak marmeláda, tak se seberu a udělám zásoby. Samozřejmě i přítel někdy zaplatí velký nákup stejně tak jako já ten malý. Ale spíše to funguje tak, jak píšu v prvním případě. Já si potom průběžně do mobilu zapisuju, co je třeba koupit - kuchyňské utěrky, cukr, prací prášek atd. a potom když jdu kolem obchodu, tak to koupím. Nebo když vidím nějaký výrobek v akci.
Co se týče toho "že to sní, když nakoupím", tak ano, rozčiluju, protože když nakoupí on, sní to taky, takže... to si člověk nevybere

arrow
profile_image
kolomoni
od 21. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mikkýsek: nemá problém za mě zaplatit jídlo venku (ale neplatí vždy, angažuju se i já atd., je mi blbé nechat za sebe platit pokaždé[u][/u]
A to je možná ten problém. Jak sis ho naučila tak to máš. Víš jakmile jednou za chlapa zaplatíš budeš to dělat věčně.

Tohle mě taky napadlo hned jako první. Moje teta v tomhle byla dost podobná, když šla s chlapem na večeři, tak jí to bylo blbý a prostě to platila ona. A pak se nebylo samozřejmě čemu divit, že takovýhle chlapy doslova přitahovala. Pro mě tohle bylo příklad toho, že takhle ne a vlastně i takové ponaučení do života. Podle mě to není o vyčůranosti nebo, že by ta holka byla na peníze. Pokud s tím chlapem na tu večeři jdeš, tak žádné na půl nebo že platí ženská! To je podle mě jen vyčůranost dnešních mužů, nic jinýho. Dřív to bylo naprosto normální a neexistovalo, že byla ženská platila za chlapa, protože ten chlap by se propadl do západního Německa. Troufám si říct, že je naštěstí ještě dost chlapů, který by se nepřipustili, aby za ně ženská platila. Já jsem se to tak naučila, že jsem prostě peněženku nevytáhla. Pokud vezmu v úvahu dlouhodobý vztah nebo manželství, tak tam je to trošku něco jinýho, ale stejně je podle mě na místě, kdy to prostě platí ten chlap.

Jinak co se týče těch nákupů, tak to taky znám. Běžně jsem dělala nákupy za 2000-2500,- a vždy kupovala vše dvakrát - pro mne a pro přítele. Ať to byly sušenky, čokolády nebo já nevím co. Přítel si samozřejmě to svoje snědl hned ten den, jenže když já si druhý den chtěla dát něco z té své kupičky, nic jsem tam neměla. Štvalo mě, že prostě dělám nákupy za takové peníze a nezbyde na mne ani pitomá tatranka. A takhle to bylo se vším. Směšný na tom bylo to, že jemu se to líbilo, že se nemusel o nic starat, ale když jsem mu cokoliv vytkla, že mi něco snědl, tak jsem dostala ještě vynadáno, že jsem ten nákup vlastně udělala.. A to jen proto, že ho ponižovalo, že on takové nákupy dělat nemohl. Pak ale přišly řeči o tom, že si škudlím peníze pro sebe Teď se však situace obrátila a on najednou vidí, jak jsem si "škudlila" peníze pro sebe.. A že to není jen o tom koupit chleba a šunku, jak on si myslí. Ale že jsem nakupovala prášek, aviváž, tablety do myčky a najednou litr v háji. Jsem ráda, že to poznal sám na vlastní kůži, protože si toho nevážil. A jaký je pro mě ponaučení? I když se o mě teď stará a živí mě, už nejsem tak blbá, že bych šla a udělala nákup za 2tisíce, protože on to stejně neocení a já z toho koneckonců vůbec nic nemám. Takže si raději koupím něco sobě nebo pejskovi a udělám nákup třeba jen za 300,-

 

Váš příspěvek

Já, přítel a peníze

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené