Smazat

Lepší práce = ztráta bližních?

Po několika měsících nezaměstnanosti jsem byla přijata do lépe placené práce. Od té doby mi přijde, že se všichni mí známí začali ke mně chovat jinak.

Potřebuju se trochu vypovídat. V prosinci jsem nastoupila do nového zaměstnání, po zhruba půlroku nezaměstnanosti. Nastoupila jsem na vedoucí pozici, mám na starosti vedení dvou prodejen. Od té doby ale pociťuju změnu chování v mém blízkém okolí, samozřejmě mi všichni popřáli, že se mi s prací poštěstilo, ale zdá se mi, že si všichni usmysleli, že beru nějaké nehorázné peníze. Beru kolem 25 tis. hrubého a ano, spousta lidí bere méně, i já v předchozí práci brala ani ne polovinu (prodavačka). Nevím, kde to okolí vzalo, ale mám takový dojem, že si myslí, že beru kolem 40 tis., když mám na starosti 2 prodejny naráz. Už jsem je několikrát zkoušela přesvědčit, že to tak není, dočkala jsem se akorát poznámek jako "a zbytek máš na ruku, ne?". Pak taky začínám slýchat poznámky typu "Tak ti to koupí teta, když teď na to má", "Proč přemýšlíš nad cenou? Máš na to? Máš. Tak to prostě kup.", "Ty se teďka máš.". Koupila jsem si teď s první výplatou pro sebe jako dárek nové hodinky, ty staré jsem nosila přes 10 let a už bohužel byly několikrát opravované a tak jsem si udělala radost. Jednoduché, nijak extrémně zdobené, takové, které jen tak nevyjdou z módy a budu je moc zase několik let nosit. Stály 1 100 korun. Hned, jak je na mé ruce příbuzní zahlídli, dočkala jsem se komentářů "No jo, ty si teď vlastně můžeš utrácet, co?", "To se jí kupujou předražený hodinky za tisícovku, když má takovej plat...". Jsem z toho docela nešťastná, jak se lidi dokážou takhle změnit A to slyším i od lidí, kteří MAJÍ hodně vysoký plat (daná rodina dá měsíčně dohromady 70 tis. čistého). Proč se najednou všichni chovají ke mně jinak? Proč si najednou myslí, že beru kdoví jaké peníze a hodlám je hnedka utrácet? Popravdě mě takové chování dost mrzí.
 
arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Phaeton: další kamarád se mě zeptal na rovinu jako první dotaz o práci.

fakt jo? U nás je např. ve většině firem v pracovní smlouvě - podání informace o výši vaší mzdy je porušení pracovní kázně a možnost výpovědi.
Ještě jsem neslyšela nikoho se konkrétně na tohle téma bavit...

arrow
profile_image
denisanapl
od 27. 2. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Tak abych uvedla i pohled na druhou stranu mince (nečetla jsem diskuzi) - mám kamarádku, která taky získala na to, že nemá zkušenosti, dobrou práci a já jsem jí to upřímně záviděla. Tím upřímně myslím, že jsem jí řekla třeba "ty se máš, snad taky jednou takovou seženu". Závist ne ve stylu, že by si to nezasloužila, jen "snad se mi taky poštěstí". A čekala bych od ní reakci "jo vím, že jsem měla štěstí, vážím si toho". Místo toho dělá, jakoby pořád neměla nic...začne mluvit o tom, že si chce něco koupit, ale že za to nebude utrácet, že nemá. Jde o něco malého, jakože ty sis udělala radost s hodinkama... Nemá děti, nemá žádné větší výdaje. Když o tom mluvila, naproti jsem seděla já, s třema tisícema z brigády a říkala jsem si "to si děláš srandu...". Tak jestli jsi třeba taky nevědomky neřekla něco podobného, co způsobilo ty poznámky...

UPDATE: Zapomněla jsem dodat, že i tak si samozřejmě nemyslím, že ty poznámky byly na místě.

arrow
profile_image
Phaeton
od 14. 1. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji farahh: fakt jo?

Jj. Docela jsem čuměla.
"Mám novou práci."
"A kolik bereš?"

Odpověděla jsem mu, že to nepovažuju za vhodný téma.

Cituji farahh: Ještě jsem neslyšela nikoho se konkrétně na tohle téma bavit.

Mně to taky přijde divný a nevhodný, ale už jsem se párkrát přesvědčila, že jsou lidi, kterým tenhle dotaz vůbec mimo nepřijde a navíc jsou ještě uražený, že já se o tom opravdu bavit nechci.

arrow
profile_image
nor-kah
od 3. 12. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Holky díky moc za rady, nebudu si ty jejich komentáře tolik brát k srdci

Cituji Phaeton: Mně to taky přijde divný a nevhodný, ale už jsem se párkrát přesvědčila, že jsou lidi, kterým tenhle dotaz vůbec mimo nepřijde a navíc jsou ještě uražený, že já se o tom opravdu bavit nechci.

Tohle je "problém" naší rodiny, jsme zvyklí se bavit úplně o všem. Takže najednou když se o něčem nechci bavit (viz plat a jiné citlivé soukromé věci) tak jsem za divnou. Fakt jsem netušila, jak jedna událost rodinu takhle rozháže. Myslela jsem, že jsme dost stmelení, tohle mě trochu sebralo

Cituji Phaeton: Jj. Docela jsem čuměla.
"Mám novou práci."
"A kolik bereš?"

Tak o tomto se třeba s mýma blízkýma kamarádama relativně hodně otevřeně bavíme. "Hecujeme" se v hledání lepších míst apod.

arrow
profile_image
Kočulka
od 3. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Pokud je u Tebe v rodině normální se bavit o tom kolik berete, a předtím když jsi pracovala také věděli kolik bereš tak jim třeba přišlo najednou divné, že děláš cavyky s tím jim to říct. Jinak gratuluji k nové práci, po určité době na pracáku je to uspěch. Doma bych řekla kolik bereš (pokud chceš) a že to není ani tolik, kolik je průměrný plat v čr. Nepřijde mi že jde o sumu, která by se měla závidět. Kór když máte v rodině někoho, kdo se má líp. My si také doma řekneme kolik kdo bere nebo kolik co stálo. Ale aby někdo něco komentoval? To neexistuje. Až budou mít příště poznámky, řekni, že nemáš, protože si šetříš na kabelku LV . A s těma hodinkama to je směšný. Já mám ráda značky takže mi to fakt moc nepřijde. Naopak bych si být Tebou našetřila a koupila si ještě jedny, ať máš jedny stříbrné a druhé zlaté.

Reaguji na denisanapl: když má člověk kamarádku, která získá dobrou práci, tak se jí to upřímně přeje, ne upřímně závidí . Ale chápu jak to myslíš. Každopádně ne všichni mají potřebu utratit to, co si vydělají a i kdyby brala miliony, tak třeba šetří na byt, a prostě na utrácení nemá. Já sama když jsem pracovala při škole jsem brala stejně jako zadavatelka, a stejně bych si ty hodinky nekoupila, protože jsem vše utratila za cestování.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

přečetla jsem si příspěvky a jsem v šoku. Minulý týden jsem potkala spolužáka (pravidelně se scházíme) ze střední, že našel konečně práci v oboru.. tak jsem se ho zeptala, kromě toho, jak je spokojen, jak ho finančně ohodnotí, abych věděla, co mě v budoucnu čeká a dodala s vtipem, že s titulem budu mít o litr víc. Chtěla jsem si udělat obrázek, co mám očekávat a ne jak mu mám závidět. Vůbec mě nenapadlo, se stydět za můj dotaz, protože toho člověka vídám pravidelně a bavíme se o všem, ale teď jsem tak v šoku, že mám pocit, že jsem se zachovala nejhůř jak to šlo

arrow
profile_image
Allia
od 17. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji NuFF1k: tak jsem se ho zeptala, kromě toho, jak je spokojen, jak ho finančně ohodnotí, abych věděla, co mě v budoucnu čeká a dodala s vtipem, že s titulem budu mít o litr víc. Chtěla jsem si udělat obrázek, co mám očekávat a ne jak mu mám závidět.

Podle mě to záleží hodně na lidech. Mám kamarádku z VŠ, která ale končila o rok dřív než já (jela jsem na rok do zahraničí) a když jsme se vrátila, tak ona měla asi měsíc po státnicích, tak jsme se bavily kde dělá, co tam dělá a taky jsem se jí přímo zeptala kolik bere. Normálně odpověděla a pak ještě zmínila kde pracují další kamarádi a kolik kdo bere. Večer jsme šli s pár dalšíma lidma do hospody, přišel další kamarád a řekl, že mu nabídli místo tam a tam, za tolik a tolik. Nikomu z nás nepřišlo divný o tom mluvit nebo se zeptat, ale tak my jsme si vždycky byli blízcí

arrow
profile_image
denisanapl
od 27. 2. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Kočulka: Tak já jí znám, takže vím, jestli na něco šetří, jestli už má byt apod. ) A nemyslím, že bych musela nutně jen závidět nebo jen přát, bylo to obojí zároveň Ale psala jsi, že chápeš, jak jsem to myslela, tak to potom jo

Cituji Peg: Tak hlavně nezačínej všem něco platit! už se toho nezbavíš. Řekni, že prostě nemáš tolik, kolik si myslí a že si šetříš na své věci. Navíc pokud i oni sami nejsou v žádné extra nouzi, tak to nepotřebují. Samozřejmě bych pomohla kdyby bylo třeba ale ne aby tě nějak vydírali a oni si časem zvyknou, ted jim to asi jen přijde vtipné a jako zázrak, že sis polepšila.

přesně!
U nás doma jsou naštěstí v nejbližší rodině všichni normální. Ale vím, že v mnoha jiných případech peníze rozdělí rodinu. Samozřejmě peníze za to nemohou... rozumíme si.

V žádném případě se nenech natlačit do kupování věcí rodině, když Ty sama nechceš atd.
Šetři si sama na to co Ty chceš. I v případě půjček bych byla velmi opatrná.

Ještě jsem se tedy nedočetla, zda bydlíš doma a přispíváš na provoz domácnosti nebo někde sama...?

arrow
profile_image
Zuziik mojeid
od 27. 8. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Gratuluju k práci, hlavní je, jestli ty jsi spokojená. Nemyslím si, že platí "v nouzi poznáš přítele", protože tak akorát přitáhneš lidi, kterým dělá dobře, že je na tom někdo hůř. Takže vztahy se prověří, až když se ti začne dařit (a nemyslím jen finančně). Smutné je, že je to v tvém případě asi hlavně rodina, kterou si nevybíráš a čekala bych větší podporu...

Cituji Kočulka: tak jim třeba přišlo najednou divné, že děláš cavyky s tím jim to říct

Taky mě to napadlo. A asi jsou lidi v tvém okolí zvyklí všechno utratit (a jestli mají nějak výrazně míň než ty, tak jim asi nic jiného nezbývá) a tak to berou třeba tak, že víc bereš=musíš si víc užívat, a když ne ty, tak aspoň někdo z nich, a nenapadne je, že chceš šetřit. A asi bych jim řekla něco ve smyslu, že teta snad koupí, až bude chtít udělat radost a ne jen proto, že si našla novou práci...

Cituji nor-kah: kdyby ty komentáře přišly jenom od nich, tak by se to dalo pochopit - více peněz atd.

Z toho to trochu vyznělo, jako že máte v rodině předsudky vůči lidem, co vydělávaj průměr a víc...

arrow
profile_image
dadabus
od 26. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Zuziik: Nemyslím si, že platí "v nouzi poznáš přítele", protože tak akorát přitáhneš lidi, kterým dělá dobře, že je na tom někdo hůř.

naprosto souhlasím, dost lidí má stejnou zkušenost. Když se začne dařit, tak se nezřídka "přátelé" s kyselým ksichtem rozutíkají - v tom lepším případě

arrow
profile_image
mau-mau
od 14. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mroskvicka: Takhle obvykle mluví lidi, kteří veškerou svou výplatu nechají v hospodě nebo utratí za cigarety.

... anebo takoví, co se nikdy o nic nesnažili, neměli opravdovou touhu něco dokázat, spokojili se radši s malým platem a malým životem, kdy jim hodinky za tisícovku přijdou jako luxus, ... a potom jenom závidí všem okolo, kteří jsou na tom aspoň o trochu líp.
Je to smutné, ale je to jejich cesta, kterou si sami zvoli. S tímhle přístupem se nikdy nikam nedostanou a nikdy na tom nebudou tak, jak by si představovali. Závistí a negativistickými nepřejícími myšlenkami k sobě nic dobrého nepřitáhnou.
A ještě smutnější je, že se tím pak někdo trápí a skoro se stydí přiznat, že bere slušné peníze a může si leccos dovolit.
Nor-kah, já bych na řeči takových chudáků kašlala a užívala si svých poctivě vydělaných peněz dle svého uvážení, klidně utrácela za to, co mi udělá radost, pokud bych si to mohla dovolit, a rozhodně se nikomu z ničeho nezpovídala. Nikoho nemusíš ani litovat, každý to má v životě tak, jak si to zařídí.

Jinak ta poznámka o příbuzné, kterou zajistil její manžel, mi taky přišla divná a nepřející. Nevím, z jakého sociálního prostředí pocházíš, ale tahle věta by mi celkem potvrzovala dojem, který jsem měla už z úvodu tvého deníku...

 

Váš příspěvek

Lepší práce = ztráta bližních?

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené