Smazat

Platit přítelovi nájem?

Přítel pronajímatel a zároveň spolubydlící a přítelkyně nájemník. Jaký máte názor na placení nájemného příteli, v jehož bytě bydlíte? Nájemným mám na mysli příspěvěk za to, že vám někdo poskytuje přístřešek. Nikoliv nájemné ve smyslu měsíčních záloh za vodu, elektřinu, plyn....

Přeji krásný den všem,

už dlouho mě tíží jedna věc, která se mým vztahem již pár měsíců táhne a stále nedořešena tak, aby na obou stranách byl klid.

Abych nastínila svou situaci - jsem studentka VŠ (22 let), mám celkem náročnou fakultu, takže nejsem schopna si najít práci na zkrácený, natož na plný úvazek, nicméně brigády zařazené do času mimo školu navštěvuji. Bohužel taková brigáda vynese měsíčně např. 4000,- Kč. Zbylé moje příjmy pochází od rodičů, celkem se mi měsíčně sejde cca 10.000,-Kč. Téma mých peněz ale není to hlavní, s čím e vám tu chci svěřit.

Bydlím v bytě, jehož výlučným vlastníkem je právě můj přítel... bydlíme tam samozřejmě spolu. Před rokem když jsem se k příteli nastěhovala, protože jsme to tak oba chtěli, po mě nechtěl ani korunu na nájem, ani na poplatky za služby. Bylo to proto, protože jsem byla ve špatné finanční situaci a musela jsem si poplatit jiné důležitější pohledávky. Bylo mi to hloupé mu nedávat tehdy ani korunu, ale ujišťoval mě, že to chápe a když může, rád mi pomůže. Byla jsem vděčná a dohodli jsme se, že hned jak si splatím jiné resty, budu mu příspívat.

Když došlo na to, že se má finanční situace zlepšila a to na oněch zmiňovaných cca 10.000,-Kč/měs, řekl si přítel kokrétní sumu, kterou na nájem požaduje. Suma činila 4.800,-Kč. Bydlíme v Praze v bytě 2+1. Když jsem od něj chtěla rozpočítat, co činí jednotlivé položky, jejichž součet činí uvedenou sumu, přítel se vykrucoval, nakonec mi to rozpočítal. Suma zahrnuje klasicky vodu, plyn, elektřinu, tv, internet atd. a částa cca 1400,- přebývá ... těch 1400,- si přítel prý účtuje za to, že mi zde poskytuje střechu nad hlavou, že on do tohoto bytu investoval a tím, že tu bydlím a neplatím plnou sumu nájemného, kterou by mohl dostávat od cizích lidí, tak na tom já vydělávám a on prodělává.... Zkoušel mi vysvětlovat i to, že na tento byt platí SVOU hypotéku, na které se mám prý správně také podílet (obdobné téma se tu již objevilo - můj názor je na to zcela striktní - jeho hypotéka na jeho byt, po našem rozchodu či uzavření manželství zůstane byt v jeho výlučném vlastnictví, a proto nevidím důvod, proč bych tento jeho závazem kěla platit).

Jedná se mi děvčata právě o to nájemné. Nikoliv o poplatky za služby. Můj názor nebo resp. moje očekávání od partnera je, že samozřejmě se budu a chci podílet na spotřebě vody, elektřiny, internetu... zkrátka to, co skutečně spotřebovávám. Ale abych svému příteli platila nájemné za to, že bydlím v jeho bytě, jako nějakému cizímu pronajímateli?

Můj přítel a asi některé z vás budou argumentovat tím, že kdybych bydlela v bytě cizích lidí, platím také nájem a dokonce vyšší za byt 2+1. To ano, je sice pravda, ale mě by ve snu nenadplo, když u mne přítel přes víkend přespí, že si budu účtovat taxu a řeknu mu, že v hotelu by platil také.

Než po mě chtěl tuto celou sumu, tak jsem kupovala všechno jídlo domů a další věci do domácnosti jako čisticí a prací prostředky, drogerii... to vyšlo měsíce na daleko víc než 4.800,- Kč. Ale nevadilo mi to, protože tohle ráda obstarávám já a nechci zatěžovt přítele nákupy.

Nicméně nechci, abyste zde rozebírali fungování v naší domácnosti. Čistě mě zajímá váš názor na toto - Berete jako normální a běžnou věc, že přítelkyně má dávat příteli za bydlení v jeho bytě jakýsi příspěvěk za poskytnutí střechy nad hlavou (tedy platit nájemné)? Za předpokladu, že přítelkyně platí napůl spotřebu elektřiny, vody, plynu?
 
arrow
profile_image
Aleopa
od 22. 4. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

No čím víc toho píšeš, tím víc se mi to zdá na palici. Jestli chce rovnoprávnost v placení, tak ať je také rovnoprávnost doma ne? Ať si po sobě uklízí, žehlí a pere...Je to ženská práce, ale v tomto přirovnání je pak mužská práce postarat se o ženu a bydlení finančně, když už o tom tedy mluví Ono to taky žere čas a energii, není to tvůj koníček ani zbytečné zaplácnutí volné chvíle....Já jsem taky za, aby se podíleli oba, ale tohle už zní jako jeho vyčůranost...Navíc mu ještě počty nesedí...a ano , kdybys bydlela sama, taky by sis musela za všechno platit ty...ale odpadla by ti starost o jeho byt, úklid, nákup, sex a nevím co ještě...fakt bych mu řekla, že s tím nesouhlasím a našla bych si levnější spolubydlení. Pokud by nebyl ochotný ti vypomoct ani tehdy, kdy by viděl, že od něj fakt jdeš do levnějšího, tak to není chlap pro život...Partneři si mají pomáhat..

arrow
profile_image
redzac
od 30. 9. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Gabrielle: Samozřejmě teď, když po mně žádá 4800,- nezvládnu celý měsíc kupovat jídlo a ostatní věci pro domácnost.

tak o to se holt budete muset taky rozdělit...

arrow
Neprodává v Bazaru

btw Kde se dneska fláká Greg? Obvykle je tu jako první, aby nám zlatokopkám a slepicím vysvětlil, že partner zakladatelce jen dává lekci, aby si o sobě moc nemyslela

arrow
profile_image
Gabrielle
od 7. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Tiakia: Podělte se o náklady,ale kecy o podnájmu a podobně ať říká někomu jinému sedni si s ním a spočítej kolik jsou náklady na měsíc na komplet domácnost včetně bydlení bez jeho hypo a z toho dáte každý půl,jinak si zabal kufr a popřej mu hodně štěstí.Ať ti ukáže kolik přesně platí za byt.

To už jsme si sedali tolikrát a nikam to nevedlo, vždy to skončilo tak, jak píšu. Schovávala jsem si dokonce účtenky za nákupy, aby věděl, kolik co stojí a že i když mu neplatím celou požadovanou částku na nájem, kompenzuji to těmi nákupy.

Na to podal návrh, že chce, abych nekompromisně platila 4.800,- (včetně toho jeho příspěvku za přístřešek) a jídlo, že budeme platit napůl. Ale vysvětlovala jsem, že tak mi to nevyhovuje, že chodím nakupovat já a mám přehled a je lepší, když to rovnou zaplatím ze svých peněz. Jenže jemu jde o těch 1400,- ! Za to že investoval do bytua a já ho teď užívám.... nechápu.

arrow
profile_image
Aleopa
od 22. 4. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Gabrielle: to si jako tvrdohlavě stojí za svým, aby náhodou nevypadal jako podpantoflák, který se řídí tím, co řekne žena? já nevím, ale jako užívá ten byt snad taky ne? a užíval by ho ať s tebou, nebo bez tebe...to bych viděla jako pádný argument, kdybys tam bydlela jen ty a užívala byt, který za své náklady pořídil, vybydlovala bys mu ho jen ty, tudíž bys za to platila nějaký poplatek dejme tomu, bylo by to logické...ale když jste tam oba dva, spolu, jako partneři...nevím, asi mi to dneska pomaleji myslí...

arrow
profile_image
Gabrielle
od 7. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Tiakia: Takže ty vás dva komplet živíš?Utratíš tedy za měsíc za jídlo cca 8 tisíc /to je tak částka pro dva lidi/ a ještě mu zaplatíš nájem?No fajn a kde na to tedy bereš?Jsi psala,že i s brigádou máš 10 tisíc.

Kupuji domů jídlo na snídaně a na večeře, oběy máme každý mimo domov, jednou do týdne zajdeme na večeři, kterou většinou platí on, jednou jsem zas u rodičů, tak si platíme každý své... nedává to měsíčně 8tis, ale vyšlo mi to na 5-6tis.

arrow
profile_image
Gabrielle
od 7. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Johanita: nech si ukázat a doložit přesně kolik za co platí

Když jsem to chtěla, a řekla jsem mu, že mi přijde fér,a bych to věděla, když už tedy za něco platím, tak ať vím, kolik a za co ... několikrát mi odpověděl, že taková je prostě částka a víc mě nemusí zajímat. Když jsem mu řekla, že dobře, že chci tedy nájemní smlouvu od něj, kde i cizí majitel musí rozepsat, co je nájemné a co jsou poplatky za služby, tak mi tedy vypsal nějký papír, kolik se platí měsíní zálohy. Samozřemě jsem věděla, že měsíční zálohy nemohou činit 4800,-, proto jsem také chtěla, aby mi to rozepsal... a když jsem se ho zeptala, co tedy činí těch zbylých 1400,-, tak se bez výčitek odpověděl, že to je za to, že tam bydlím, že mi poskytuje svůj byt, že do něj investoval... že např. spím na jeho posteli ....

arrow
profile_image
magdickakocicka
od 18. 6. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já bych se s ním rozešla a rozloučila se s ním se slovy, že na mě nic nevydělá, tudíž mu nebudu bránit v zisku z nájemníků S přítelem bydlíme v pronajatém bytě, ve kterém je smlouva napsána na mě, bydlela sem tam sama a když sem si přítele našla, tak se ke mě přistěhoval. Logicky platíme nájem a služby napůl + máme společné finance na jídlo, drogerii apod. Ale nikdy by mě nenapadlo po příteli chtít "výpalné", že užívá moji lednici, moji pračku, jí z mého nádobí a pije z mých skleniček s tím, že jsem všechno kupovala já a on mi to opotřebovává.

arrow
profile_image
Gabrielle
od 7. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji Easyway: Jako sorry, ale to staršího zajištěného chlapa fakt těch pár tisíc měsíčně vytrhne, místo aby ti je dopřál, že by sis jako chudá studentka třeba koupila něco hezkýho na sebe?

Ano přesně to bych očekávala od svého partnera, nikoliv žádné vydržování. Nestojím o to, ab mi kupoval dárky a zahrnoval mě luxusem. Naopak když mi řekl, že si budu muset odpustit nehty za 300,- měsíčně anebo šminky ... tak to mě dostal do kolem... starám se o sebe ... má rád, když je holka upravená, hezky oblečená ... zajímalo by mě, jak by se mnou rád chodil do společnosti, kdybych byla zanedbaná...

arrow
profile_image
redzac
od 30. 9. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Hele a jsi si jistá, že opravdu byt stojí 6800,- měsíčně? Nejsem z Prahy, tak nevím, kolik se tam pohybují poplatky, ale zdá se mi to dost vysoké. Viděla jsi tohle rozúčtování na papíře z příslušného úřadu, nebo ti to jen řekl?
Nebo má extra vysoké zálohy. A jak to bude v případě přeplatku?

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Gabrielle: . Na to podal návrh, že chce, abych nekompromisně platila 4.800,- (včetně toho jeho příspěvku za přístřešek) a jídlo, že budeme platit napůl. Ale vysvětlovala jsem, že tak mi to nevyhovuje, že chodím nakupovat já a mám přehled a je lepší, když to rovnou zaplatím ze svých peněz. Jenže jemu jde o těch 1400,- ! Za to že investoval do bytua a já ho teď užívám.... nechápu.

Ale tak fajn dej mu teda 4800,- a jídlo na půl ať má co chce.Tak bude chodit nakupovat s tebou a u kasy se složíte.Ješťe ušetříš.

arrow
profile_image
Lady Flame
od 17. 12. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Gabrielle: několikrát mi odpověděl, že taková je prostě částka a víc mě nemusí zajímat

No jasně...blbec. Podle mě opravdu platíš víc než je zdrávo, ta částka mi přijde dost vysoká. I kdybych si od těch 4800 odečetla ten nájem 1400, tak to máme 3400 kč a neříkej mi, že tolik platíš napůl na zálohách. Spíš mi přijde, že ty zálohy platíš celé + ten vydřiduch chce ještě za nájem.

Cituji Gabrielle: že mi poskytuje svůj byt, že do něj investoval... že např. spím na jeho posteli ....

By asi čuměl, kdyby sis tam koupila vlastní.
Ne, být tebou, tak se opravdu seberu a jdu, máš to vůbec zapotřebí?

arrow
profile_image
blackberry
od 26. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Gabrielle: např. spím na jeho posteli ....

Ježiš, je to čím dál horší, ze začátku jsem si ještě myslela, že by mu to možná šlo nějak vysvětlit, ale teď už teda ani náhodou.
Kde jsi bydlela předtím?

arrow
profile_image
Lady Flame
od 17. 12. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji redzac: Hele a jsi si jistá, že opravdu byt stojí 6800,- měsíčně? Nejsem z Prahy, tak nevím, kolik se tam pohybují poplatky, ale zdá se mi to dost vysoké.

Je to vysoké na tak malý byt. Mamka má obrovský byt a platí kolem 4000 kč (Praha).

arrow
profile_image
Johanita
od 28. 11. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Gabrielle, promiň, ale to je opravdu bl-beček. Takhle se prostě s partnerkou nejedná a Ty by sis to takto neměla nechat líbit, stůj si za svým a chtěj to po něm. Jak jde o peníze, tak se má jednat jasně. Kdyby mu bylo třeba 22 jako Tobě, tak by mě to asi tak úplně nepřekvapilo, ale ve 37 letech - ouha, to je síla! To je "charakter". Slušně se tomu říká vyčůranost. Zajímalo by mě, jen tak čistě mimochodem, v jakém rozmezí má zhruba příjem.

 

Váš příspěvek

Platit přítelovi nájem?

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené