Smazat

Střední škola, nebo učební obor?

Mám syna, který je v 9 třídě a rozhoduje se co dál. Je hodně citlivý je spíše humanitního zaměření, má rád přírodu, zvířata. Ve škole je průměrný(má 2 trojky) Není moc na technické věci ani na studium na gymnáziu. Má sociální cítění a úctu ke starým lidem. Chtěla bych aby šel a zdravotní školu. Že by i našel uplatnění. Manžel ale tvá na tom, že to nezvládne, že má ty trojky straší ho, že bude píchat injekce, přebalovat staré lidi a uvidí i mrtvoly. Že by se měl jít vyučit zahradníkem. Myslím si, že jako vyučený zahradník moc uplatnění nenajde. Nadře se za pár korun, v zimě v dešti na slunci. Že v tom zdravotnictví by byla větší šance uplatnění. On sám neví, nechce tátu naštvat, a mne zarmoutit Co s tím?
 
arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

A nebude nejlepší když se později rozhodne sám? já být na jeho místě a vědět o tom, že ze mě táta chce mít zahradníka tak mam docela nahnáno. Nic ve zlém, ale tohle není zrovna povolání snů ani dobře placený job. To že má teď dvě trojky neznamená že nemůže zkusit třeba ten gympl.Já tam šla také s trojkami a odmaturovala jsem s jednou a nyní jsem ráda že mě vysvědčení ze základky neodradilo. A v dnešní době bych určitě o výučním listu nepřemýšlela a hnala ho na školu ať studuje pokud má možnost. Pokud nebude tak dobrý, je volba i soukromé školy ne ?

arrow
profile_image
mikkýsek
od 29. 11. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Pokud má rád přírodu a zvířata mohl by ještě zkusit veterinu.Všeobecně nutit dětem své vlastní představy a ideály co by měli v budoucnosti vykonávat za povolání je na nic. Určitě má taky své představy, nechte ho ať dělá co chce on.

Cituji Dafné_: A v dnešní době bych určitě o výučním listu nepřemýšlela a hnala ho na školu ať studuje pokud má možnost. Pokud nebude tak dobrý, je volba i soukromé školy ne ?

Trošku tě vyvedu z tvé mylné představy a vrátím trošku do reality . Maturita ani VŠ ti opravdu nezaručí uplatnění a už vůbec ne větší šance na lepší práci. Některé učební obory naopak nabízejí mnohem lepší uplatnění a vyhlídky práce zvlášť u mužské populace.Dostat zajímavou práci , vyžaduje i jiné atributy než jen vzdělání. Pracujiv HR a dovoluji si napsat , že mám za ty roky praxe opravdu dost vypozorováno a zažito.

arrow
profile_image
ZuzZzis
od 12. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

A proč ho nenecháte, ať se rozhodne sám? Je to jeho budoucnost a navíc není malé dítě na to, aby věděl, co ho baví. Dvě trojky není špatné vysvědčení. A kdyby nevěděl, tak stále může jít se dvěma trojkama na gympl, kde bude mít další čtyři roky na rozmyšlení. To že maminka chce aby synáček šel na zdravku a tatínek na zahradníka je sice pěkné, ale ptal se vůbec někdo jeho co chce? Popravdě ted už to je asi zbytečné, protože jste jeho rodiče a nechce ani jednomu z vás ublížit. A vůbec, ptal se vás na radu? Prosím, nechte syna aby se rozhodl sám. Vy mu teď sice vybíráte školu, ale budete žít i jeho život a pracovat v jeho budoucím zaměstnání? To, že si na něm budete plnit své sny bude do budoucna vést k tomu, že vám to dá jednou pěkně ,,vyžrat''..

arrow
profile_image
lazycrash
od 21. 12. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

To by si snad měl rozhodnout sám, a neměli by ste ho stavit do takového tlaku. Taky nejsem technický tip a kvůli chemii a fyzice jsem nešla na gympl, protože bych to tam nedávala a teď toho lituju, protože chci jít na VŠ s humanitním zaměřením a musím se sama doučovat spoustu věcí, které sme u nás o proti gymplu nebrali. Jinak já letos budu maturovat, a v naší třídě je spousta lidí co měli na základce čtverky a pořád tam jsou (i když to moc nedávají), takže to že má 2 trojky neznamená, že nemůže na SŠ.

arrow
profile_image
Evelinde
od 28. 3. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na ZuzZzis: Samozřejmě, že jsme se ho ptali co chce. Ale v 16 letech sám neví. Docela by se přikláněl k té zdravotní škole, ale bojí se táty, aby se nenaštval. Není studijní typ. Učí se dost těžko . Není moc samostatný. Musím se s ním učit. Zápasí s matikou, češtinou a fyzikou(to jsou ty trojky) jinak to jde. O veterině jsme také uvažovali( tadv v Hradci Králové je), ale říká se, že to je dost těžké studium a že uplatnění ze střední veteriny moc není, že to je spíš potom na studium na Vš a na to asi nemá. Já myslím, že na té zdrávce by mohl potom udělat nástavbu a říkají, že je o ty kluky v nemocnici dost zájem jako o laboranty u lékařských přístrojů. Neříkám, že čím vyšší vzdělání, tím lepší uplatnění. Ale jako vyučený zahradník by myslím "díru do světa" neudělal.

A co třeba nějaká socpracka? Střední veterinární není zas takový záhul a práce se z ní sehnat dá může si potom udělat ještě nějaké doplňkové kurzy a ty mu zvýší kvalifikaci. Kamarádka teď například po veterinární chce dělat policejního kynologa (má velké zkušenosti se psy).
A jinak - dvě trojky přece není taková tragédie. Já měla na základce trojky 3 - chemie, fyzika, matematika. Hold jsem prostě byla zaměřená jiným směrem, neb na univerzitě si fakt nepřipadám nijak zpomaleně a spolužák z gymnázia, který dvakrát propadnul z chemie, tak si nyní dělá doktorát a má vlastní přednášky v oblasti dějin umění

arrow
Neprodává v Bazaru

Mám vystudovanou střední zdravotnickou a že by se to nedalo zvládnout,když člověk chce, to se říct nedá. Učit jsem se samozřejmě musela,ale žádný dlouhý hodiny sezení nad knihama fakt nebyly. Ano, bude píchat injekce, prebalovat lidi atd, ale pokud mu to vyloženě není proti srsti, tak se na to dá zvyknout. Učební obor Zahradník si myslím nemá moc budoucnost, pokud ho to vyloženě nezajímá. Pokud by byl trošku zručný není špatné být vyučený, bydlím v Rakousku a když otevřu noviny, tak se na mě hrnou nabídky práce hlavně pro vyučené a ty peníze jsou přímo pohádkové, ale jak jsi sama napsala, že není moc technický typ,tak bych spíš volila tu zdravku :)

Hele já na základce měla víc jak dvě trojky... vystudovala jsem technické lyceum.. a letos končím bakaláře na stavební fakultě....

ono jestli mu i tvrdíte tohle

Cituji Evelinde: potom na studium na Vš a na to asi nemá.

tak chudák kluk....

ať si vybere sám, projděte školy, jděte na DOD, třeba ho něco zaujme... vždyť když ho to nebude bavit, tak po roce může změnit školu, svět se kvůli tomu nezboří... já maturovala a spolužák ze ZŠ byl na 4. střední, protože nemohl furt najít tu pravou...

arrow
profile_image
Moon20
od 19. 1. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Dafné_: A v dnešní době bych určitě o výučním listu nepřemýšlela a hnala ho na školu ať studuje pokud má možnost.

Naopak bych řekla, že dnes jsou určité učební obory i výhodnější.

Cituji mikkýsek: Některé učební obory naopak nabízejí mnohem lepší uplatnění a vyhlídky práce zvlášť u mužské populace

arrow
profile_image
dadabus
od 26. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ty se učíš se šestnáctiletým klukem ?! .... no zas, je pravda, že kdyby mne máti přivázala ke knížkám, taky ze mne mohlo být něco studovanějšího
Mne taky hned napadla ta veterina, jednak je to docela lukrativní obor a pak - pomáhat zvířátkám mi přijde přece jen jaksi vzletnější, než, jak píšeš, přebalovat a ještě si u toho nezřídka nechat nadávat. Injekcím se sice nevyhne, ale ty zvládnou píchnout i něžné křehké studentky ( tak třeba v Krevním centru jde ani ne o injekce, ale řádně tlusté odběrové jehly ) - a kolikrát dokonce s až přespřílišným entuziasmem

arrow
profile_image
Tanja77
od 1. 7. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji dadabus: Mne taky hned napadla ta veterina, jednak je to docela lukrativní obor a pak - pomáhat zvířátkám mi přijde přece jen jaksi vzletnější,

Na tu musí být uni - VFU Brno.

Nechce se stát kadeřníkem? Vydělá si pěkně, práce tvořivá, když bude zručný, dveře se netrhnou.

pokud takto tápá, já bych mu doporučila nějaký přírodovědný gympl nebo všeobecný gympl, anebo ještě zdravotnické lyceum. Známkám bych velkou váhu nepřikládala, třeba na gymplu uvidí, že se musí fest snažit a začne se učit sám. Ono často ty větší požadavky pak vyhecují. Veterina je velmi velmi těžká škola a pro nestudijní typ to bude utrpení (teď mluvím o VŠ). Ještě nějaké ty sociální práce by určitě taky šly, jenže tam je otázkou, jestli má představu, co vše taková práce třeba v domově seniorů obnáší...

Pokud se přiklání k tomu zdravotnictví, tak to lyceum by určitě mohla být dobrá volba, třeba se mu to nakonec zalíbí a pude i na VŠ - tam je pak uplatnění větší a těch bakalářských zdravotnických oborů je hodně. Pokud by přesto se školou válčil, tak i tak snad najde se SŠ uplatnění. A hlavně ho podpořit v tom, ať kašle na to, že se tatínek bude zlobit, že si třeba s tátou promluvíš.

Jako ty výuční obory jsou fajn, ale pokud ho to k žádnému řemeslu netáhne, tak je těžké něco zvolit. Perspektivní jsou v tomto hlavně ty technické. Většinou ani na té škole člověk nepozná, jestli je to ono, to až pak tou prací.

Otázkou je, jestli není tak nesamostatný právě proto, že mu pořád pomáháš...

arrow
profile_image
S_he
od 7. 10. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ja měla v devítce trojky aspoň čtyři a určitě mě nenapadlo, že bych kvůli tomu nešla na střední. Příjímačky jsem dělala na třech školách a vzali mě všude, pak už jsem si jen vybrala. Mám zdravotnické lyceum, je to obdobné jako gymnázium, ale předměty jako chemie a fyzika nejsou tak náročné jako na gymnázium. Kdyby šel na tu zdrávku, mohl by si pak udělat třeba jen výšší odbornou, ta není tak náročná např. sanitáře, farmaceutického nebo zdravotnického laboranta, dentálního hygienistu nebo zubního technika (pokud je teda manuálně zručný).. Ja šla na farmaceutického laboranta a pokud by si prošel tím lyceem, které je trošku náročnější, tak ta vyšší škola už je pak procházka růžovou zahradou. A jestli má rád přírodu, tak by se mu to určitě líbilo, je to hodně zajímavý a řekla bych pokud je aspoň průměrně inteligentní tak je to naprosto nenáročný studium.. až na tu latinu teda

arrow
profile_image
Blacky
od 23. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

A ptali jste se ho, co by chtěl dělat on? Je to jeho budoucnost, chápu, že jako rodičům přirozeně na budoucím uplatnění a vzdělání záleží, ale uvědomte si, že i když by jste ho donutili dělat něco, co bude uspokojivé pro vás, co on? To pro vás nebude horší ho vidět nešťastného se vzděláním v oboru, který mu nic nedává, než ho prostě nechat ať si o své budoucnosti rozhodne sám a je šťastný? Jsem ráda, že já když jsem se rozhodovala kam půjdu na střední školu, rodiče si na mě neuplatňovali žádné své nesplněné sny ani na mě neměli nároky kam bych měla jít atd. Podle mě to ani není normální přístup, za tři roky při studiu bude dospělý a tak má právo si rozhodnout co bude dělat on sám. Neříkám, že se vám to bude líbit, ale jeho spokojenost a štěstí by pro vás mělo být prioritní. Takže ho nechte chudáka si vybrat zaměření, které bude chtít on. Podle toho jak jsi ho popsala, to je určitě rozumný kluk a tak si zajisté vybere dobře v úměře svých cílů a možností.

 

Váš příspěvek

Střední škola, nebo učební obor?

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené