Smazat

Tolerance k důchodcům

Všechni z nás se dennodenně dostáváme do kontaktu s lidmi, a mezi nimi jsou i senioři. Jsou takoví, kteří vypadají jako kouzelní dědečkové a babičky, ale jsou i takoví, kteří by svět viděli nejraději shořet. Jak se ale k takovým lidem chovat?

K napsání tohoto příspěvku mě inspirovala zkušenost jak vlastní, tak i mé nejlepší kamarádky Ester. Já sama mám už jen dvě babičky, a i mezi nimi je propastný rozdíl. Nutno dopředu říct, že obě babičky jsou na tom finančně velmi dobře, a tak opravdu nejde o to že bych jedné z nich křivdila. Jedna by vás očima probodla za každý gram jídla navíc co sníte (v jejím případě z nesmyslných úsporných důvodů) a druhá by vás očima probodla za každý kilo které nesníte.

Ovšem jsem se spíše chtěla zamýšlet nad tím, jestli je problém ve mně, když začínám mít odpor k důchodcům, kteří mají pocit, že díky jejich věku můžou vládnout všem cizím lidem okolo. Jako příklad můžu uvést mou cestu domů ze školy trolejbusem, kdy jsem nastupovala do prázdného vozidla hned na "startovací" zastávce, dala sluchátka na uši a chtěla se trošku odreagovat po náročném dni ve škole. Během cesty jsme přibrali na zastávkách asi 5 lidí, většinou ve středním věku. Na další zastávce přistoupily dvě důchodkyně. Nevěnovala jsem tomu pozornost, ovšem do doby, než se důchodkyně začaly rozhlížet po sedadlech a zrovna si jako místa vhodná k jejich krátkodobému pobytu v MHD vybraly sedadlo mé a volné vedle mě. Za jiných okolností, kdyby opravdu byl trolejbus plný a neviděla bych před sebou 34 volných míst, bych se ihned beze slova postavila a nechala stařenky, ať si sednou. Tyhle se ale rozhodly "jít na to psychologicky", postavily se nade mě, sem tam mi věnovaly vražedné pohledy a mluvily o tom, jak je dnešní omladina nevychovaná, že staré ženské nepustí v trolejbuse si sednout. Mně příjde jako nevychovanost zase to, že si vyberou z 34 volných míst pouze to jedno mé a zrovna to si musí svými poznámkami na mou výchovu vydobít. Bohužel, tohle se v našem městě děje stále dokola, a v MHD zvlášť.

Také se nám jednou s přítelem stalo, že jsme si o jednom letním krásném poledni chtěli udělat procházku do městských sadů. Prošli jsme si celý park, pozorovali přírodů a poslouchali šum nedaleké řeky. Sedli jsme si na lavičku, abychom si mohli na chvíli odpočinout. Povídali jsme si o tom, jak jsme spolu začínali chodit a dále o naší budoucnosti. Prostě romantická chvíle. Po asi 30 minutách našeho odpočinku na lavičce přijela na kole dáma ve věku kolem 60 let. Měla s sebou jen křížovky a pejska, kterého mi na první pohled bylo líto kvůli podvyživené postavě, zaslepeným očičkám a celkově nechvalného vzhledu, o strašlivém zápachu ani nemluvě. Paní si začala luštit křížovky, zatímco pustila jejího psa Rexe, ať se jde proběhnout. O pejska se dále nestarala, i přesto, že pejsek kálel přímo na asfaltové cestě, kde co chvíli projížděli bruslaři, nemluvě o tom, že pejsek jednu malou holčičku téměř porazil. Snažili jsme si nastálé situace nevšímat a věnovali se dále naším tématům. Přítel mi zrovna řekl jeho plán o tom, jak si upravíme náš byteček, když jsem ho políbila. Něžně, krátce, žádná divočina. Ihned jak jsem přitiskla rty na jeho, paní s křížovkami se ozvala: "Není vám to blbé slečno? Takhle před lidmi? Vůbec na mě neberete ohled! To já moc dobře vím, jak vy mladé husičky dnes první co uděláte když zabouchnete dveře, tak skočíte těm klukům do postele..!". Ještě mohu dodat, že paní se začala ohnávat policií, že jestli vím, že je trestné se na veřejnosti líbat a že "měšťáci" chodí po městech a dávají za to pokuty. S takovými lidmi se nemá smysl bavit. Beze slova jsme pro zachování nějakého dekóra odešli, ovšem pěkně strávené chvíle v parku také.

V případě mé zmiňované kamarádky Ester to bylo zase o něčem trošku jiném. Ester musela ráno k doktorovi na odběr krve. Byla objednaná na 7:40, ale protože nerada chodí pozdě, byla v čekárně už v 7:25. Doufala, že se z ordinace dostane dříve, protože v ten den měla odpolední směnu, a to navíc "na trhačku", což v praxi znamená 2 směny za sebou s asi dvouhodinovou přestávkou. Taková dvojsměna není legrace a je třeba být na ní pořádně vyfreshovaná. Každopádně když Ester vešla do čekárny, byla, stejně jako já v trolejbuse, první a sama. Čekala asi 20 minut, když začali chodit senioři, kteří byli ale evidentně objednaní na pozdější termín. Abych to hodně zkrátila, tak Ester z ordinace vycházela v 11:06 s tím, že jsme si mezi tím psaly a její zprávy byly typu: "Aha, tak ještě nejsem na řadě, jedna důchodkyně přede mnou řekla sestřičce že spěchá a vzala ji hned". Sama s takovým argumentem u sestřičky neuspěla, odpověděla jí jen: "Hned to bude, ještě se posaďte, za chvíli jste na řadě". Pro mě je to další červený blikající alarm drzosti důchodců, kteří i u toho doktora musí mít privilegia, aby mohli jít o hodinu dřív nakupovat do Kauflandu, protože mají SUPER AKCI a nechtějí, aby bylo vyprodáno dřív než tam dorazí, a raději budou předbíhat mladé produktivní lidi, kteří je ze své práce živí.

Je jistě nepochybné, že lidé v důchodovém věku jsou hodni úcty, ale nesouhlasím s tím, aby ji měli všichni, když dobrá polovina z nich se ve společnosti ani neumí chovat a jejich donebevolající arogance přehlušuje samotný zázrak jejich vysokého věku. Samozřejmě netvrdím, že všichni senioři jsou staří a zlí. Ale přece takoví jsou. Opravdu často polemizuji sama nad sebou, jestli jsem sama kdo k nim má takovou nechuť. V jednu chvíli mám pocit lítosti že jsem špatný člověk, když takto smýšlím, ale v dané chvíli kdy se dostanu do takové situace mám zase pocit, že jsem plně v právu. Jaký názor máte vy na chování dnešní starší generace? Tolerujete přebíjení se holemi v obchodech kvůli o korunu levnějšímu jogurtu, scény v MHD kvůli "lepšímu" místu, smysl postradajícímu předbíhání u doktorů a dalším excesy?
 
arrow
profile_image
TerezVv
od 31. 8. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Moňas: psala jsem ti, co nechápu

No já právě myslím, že už jsem ti to vysvětlila.

arrow
Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Reaguji na TerezVv: ano, napsala jsi, že se ti nechtelo... no proste to nechapu a nejsem jedina

arrow
profile_image
aishka1
od 17. 12. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já se s řádným takovým útokem ze strany starších lidí nepotkala, kromě nějaké menší nerudnosti kdy si něco brblali pod fousy, třeba když jsem řekla s dovolením, při výstupu z MHD a oni stáli uprostřed dveří a museli uhnou, ale to beru maličkost a právě si říkám, že stáří není zrovna veselé a pouštím to hned z hlavy. Ale kdyby si na mě někdo neoprávněně otevřel pusu tak se bráním, bez ohledu na jeho věk al v slušnosti.
Já si zase zaprotestuji, i když jen v hlavě, když lidé třeba po schodech nechodí vpravo, a v zatáčce mě pak málem sestřelí nějaký protichodec, každý máme něco
Spíše se mi stalo, že jsem seděla v metru já a 4 mladí kluci, přistoupila stařenka a zvedla jsem se jen já, ani když jsem se zvedla, tak je to netrklo. Občas se mi totiž stane, že když se zvednu tak pak vystřelí i nějaký muž, asi aby nevypadal hloupě.

arrow
profile_image
TerezVv
od 31. 8. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Moňas: ano, napsala jsi, že se ti nechtelo... no proste to nechapu a nejsem jedina

Napsala jsem, že se klidně ozvu na takových místech jako bylo to MHD apod, ale zrovna ženskou v parku se mi řešit nechtělo, protože jak jsem psala, měli jsme s přítelem pěkný den, tak proč si ho kazit nějakou nerudnou stařenou. Hádám, že ty také ne vždy jdeš do konfliktu, někdy je prostě lepší zavřít oči a odejít, zvláště v tomto případě, kdy se s takovým člověkem nevyhádáš.

arrow
profile_image
nickisek
od 7. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky jsem nikdy neměla problém s důchodci v MHD. Občas v MHD vidím mezigenerační konflikt týkající se místa, hlavně když si někdo mladší fakt nevšimne, že se někdo staší potřebuje posadit. Občas mi ty komentáře jak je mládež nevychovaná přijdou mimo, ale to k cestě dopravními prostředky asi tak trošku patří. Většinou mě ale mrzí, když někoho pustím sednout a dotyčný to bere jako samozřejmost a ani nepoděkuje. To často bývají takoví ti mladší důchodci. Jednou se mi stalo, že jsem pustila sednout dost starou paní. Paní se posadila, poděkovala a pak se na mě mile podívala a prohlásila "Já špatně vidím, ale kdybyste byla těhotná, já vás pustím sednou zpátky." bylo to od ní moc hezké.
Občas, jelikož se seniory pracuji, vídám seniory zapšklé a prudérní, ale naštěstí pořád je víc těch slušných. A já si jich moc vážím. Nemám ráda zlé seniory, stejně jako nemám ráda zlé mladé lidi. Nikdo z nás neví jaký život museli žít oni. A s tím co psala bakalářka úplně souhlasím a díky za její příspěvky!

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji nickisek: Většinou mě ale mrzí, když někoho pustím sednout a dotyčný to bere jako samozřejmost a ani nepoděkuje. To často bývají takoví ti mladší důchodci. Jednou se mi stalo, že jsem pustila sednout dost starou paní. Paní se posadila, poděkovala a pak se na mě mile podívala a prohlásila "Já špatně vidím, ale kdybyste byla těhotná, já vás pustím sednou zpátky." bylo to od ní moc hezké.

To se děje skoro pořád,na to s úsměvem vždy reaguji--nemáte zač a většinou pak děkuji slyším.
Mě jednou nějaká starší paní chtěla pustit sednout jen prot,že jsem měla taškybyla milá.

Cituji Kaja555: tady je vidět, že i člověk kritický k nepříjemných důchodcům má srdce na pravém místě když je potřeba... mám to stejně.

přesně tak,to není o tom,že člověk nemá úctu a jen nadává....prostě jen rozlišuji,komu pomohu..

arrow
Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Cituji TerezVv: Napsala jsem, že se klidně ozvu na takových místech jako bylo to MHD apod, ale zrovna ženskou v parku se mi řešit nechtělo, protože jak jsem psala, měli jsme s přítelem pěkný den, tak proč si ho kazit nějakou nerudnou stařenou. Hádám, že ty také ne vždy jdeš do konfliktu, někdy je prostě lepší zavřít oči a odejít, zvláště v tomto případě, kdy se s takovým člověkem nevyhádáš.

ne, nejdu do konfliktu, ale ať je den krásný jak chce, do kur.ev bych si nadávat nenechala. Ale pravdou je, že s takovou, jako byla ta paní asi nemá smysl vůbec nic

Cituji nickisek: Nikdo z nás neví jaký život museli žít oni

to souhlasím, ale naopak souhlasím i s názorem, že i špatný život NIKOHO neopravňuje k tomu, aby útočil na ostatní a kopal kolem sebe. Každý jsme si zažili něco, já si toho zažila fakt hodně a i když jsem měla to nejhorší období, nebyla jsem na nikoho nikdy protivná

Tak já s nimi u nás zatím moc problémů neměla. Ale co mě dokáže opravdu naštvat je, když se přižene do MHD starší pán/paní, který přiběhnou k něčí sedačce a když už si teda chtějí sednout, tak místo toho, aby se slušně zeptali, začnou štěkat na asi 22 letou slečnu "Tak mladá vstávej, vstávej, jsou tu starší." Pardon, ale pokud už se tu chceme bavit o slušném vychování, tak by ho měli mít i oni.

arrow
Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Reaguji na Amber: to ano, navíc nikdo neví, zda nemá i ta mladá nějaké zdrav. potíže, nebo není např těhotná

arrow
profile_image
lenkam13
od 22. 9. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Claireen: Paní se nedivím, sedadla nejsou na to aby se na ně odkládala zavazadla. Když mám tolik zavazadel, tak holt v MHD stojím.

Cituji panda08: Taky bych neměla pochopení. Měla sis věci vyrovnat například k místu pro kočáry a stoupnout si k nim.

Aha, tak to se nedivím, že na mě paní vyjela, když i tady má víc lidí stejný názor Tramvaj byla plná, byla jsem ráda, že se vůbec uvolnilo to místo, jinak jsem ani neměla kde se chytit, natož tak někam na zem naskládat tašky. Tím se neobhajuju, právě naopak, chápu, že vy vidíte prostě to, že na sedadla zavazadla nepatří. Ale díky tomu jsem ráda za to, jaká jsem, a že dokážu podobné situace vidět jinak

mě nepřestává udivovat ta zapšklost, která z nich někdy přímo sálá - třeba tenhle líbající se pár sice nebyl úplně decentní, ale reakci té důchodkyně je typická: http://youtu.be/TTSc2IXaEIk
Já bych u staršího člověka hledala trochu nadhledu, ne takové pohoršení nad tím, že se mají dva lidé rádi...Co myslíte?

arrow
profile_image
Johanita
od 28. 11. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na kajina81: Tohle je moc vždyť ten trouba si tam na paní pomalu lehl.... krom toho si ty děcka mohly vybrat jinou lavičku a ukázat taky trochu tolerance.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na kajina81: Co je typického na její reakci? To, že se "blbě" tváří? To, že nechce, aby se ten floutek válel i po ní, tak si odsedla?
Pochop, že opravdu neni uplně příjemný když třeba jedu busem, stojím a lepí se tam na mě páreček a mlaská mi do ucha. Nebo ve škole, když si "milenci" zaberou vchod do třídy a ne a ne uhnout.. To se taky ksichtím a do důchodového věku mam opravdu hooodně daleko.
Tihle dva to přeháněli a jak bylo psáno, mohli jít jinam a ne k té paní.. Chápu, že jsou zamilovaní, taky jsem, ale takhle se oblejzat na veřejnosti? Né děkuji!

Cituji kajina81: Já bych u staršího člověka hledala trochu nadhledu,

A tohle je uplně mimo.. pochop že starší generace bere sex a věci s ním spojené trochu jinak než my..
Věta mé babičky na kterou nikdy nezapomenu a která je naprosto pravdivá. "Vždyť ty dnešní holky si do školy oblékají míň oblečení, než jsme si braly my do postele"

Také mě překvapují reakce některých z Vás. Ale mě to také muselo dojít, pracuji v sociálních službách. A dnes se již stáří bojím. V zařízení pro Alzheimeriky přibývá klientů i žádostí o jejich umístění. A nejsou to jen geronti(75let a výš), co neznají vodu a mýdlo. Divte se, ale většina klientů jsou studovaní lidé, profesoři, lékaři, vynálezci, soudci apod. Dnes má demenci každý desátý čech, za pět let jí bude mít každý pátý. A nemyslete, že nás se to netýká. Celý život budeme pracovat, učit se a vydělávat, abychom z toho nakonec nic neměli a vše nás bolelo, na nic jsme neměli peníze a vše jsme zapoměli. Přijímáme čím dál častěji klienty po padesátce, kteří díky časnému nástupu demence brzo umírají a koukám do očí stejně staré holce, dceři klientky a vysvětluji, že to sice je její maminka(starší o rok než ta moje), ale díky nemoci je její povaha pryč a neví, co dělá. Že se s tím musí smířit a žít pro každý další den. Takže ani Vy nevíte, jestli Vám nebo Vaší mamince, babičce nevezme chuť do života za chvilku deprese, ať už způsobená dobou, sociální nejistotou, přepočítáváním rohlíků a léků(neznám zdravého důchodce), abyste vyšli do dalšího důchodu, či bolestí z vlastního těla, které celý život dřelo, aby pak došlo v sedmdesáti pro ty rohlíky a muselo půl dne odpočívat. Snaží se jen udržet si své zbylé místo na světě a dožít se konce v klidu, drží se, v čem byli vychování. Mají za sebou válku a jiné, proč mají poslouchat dnešní mládež, která si myslí, že ví, o čem je život. Nikdy nevíte, jestli ta nerudná baba, pro kterou je dnes náročná večerní hygiena a s inkontinencí se potýká už deset let, nebyla profesorka např. uznávaná lékařka, která zachraňovala transplantacemi životy.Či obyčejná žena, se kterou se život nemazlil a zemřely jí děti a ona by dala vše za to, aby ta drzá slečna v autobuse byla její vnučka a někoho ke konci života měla. Každá generace uznává jiné hodnoty už a rozumět si moc nemůžeme.

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji LMonito: A dnes se již stáří bojím. V zařízení pro Alzheimeriky přibývá klientů i žádostí o jejich umístění. A nejsou to jen geronti(75let a výš), co neznají vodu a mýdlo. Divte se, ale většina klientů jsou studovaní lidé, profesoři, lékaři, vynálezci, soudci apod. Dnes má demenci každý desátý čech, za pět let jí bude mít každý pátý. A nemyslete, že nás se to netýká

jasně,ale o takových se tu asi moc nemluví,jelikož takový stařečci jsou právě v různých zařízení a pochybuji,že se lehce pohybují po městě a samotinký jezdí MHD.

Cituji LMonito: Či obyčejná žena, se kterou se život nemazlil a zemřely jí děti a ona by dala vše za to, aby ta drzá slečna v autobuse byla její vnučka a někoho ke konci života měla.

Z osobní zkušenosti musím říct,že právě takto drsně zkoušené lidi osudem jsou většinou hodně milí...ač to nechápu a smekám,mají ještě energii a lásku na rozdávání.Ne všichni,ale co znám pár starších lidí,tak Ti ,kterým se v podstatě nic neděje,jsou nesnesitelní a panovační a Ti co mají právo se na svět zlobit,jsou pokorní...

Celkem dlouho jsem docházela na LDN a tam jsou lidi většinou laskaví,ač prožívají doslova peklo.

 

Váš příspěvek

Tolerance k důchodcům

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené