Smazat

Tolerance k důchodcům

Všechni z nás se dennodenně dostáváme do kontaktu s lidmi, a mezi nimi jsou i senioři. Jsou takoví, kteří vypadají jako kouzelní dědečkové a babičky, ale jsou i takoví, kteří by svět viděli nejraději shořet. Jak se ale k takovým lidem chovat?

K napsání tohoto příspěvku mě inspirovala zkušenost jak vlastní, tak i mé nejlepší kamarádky Ester. Já sama mám už jen dvě babičky, a i mezi nimi je propastný rozdíl. Nutno dopředu říct, že obě babičky jsou na tom finančně velmi dobře, a tak opravdu nejde o to že bych jedné z nich křivdila. Jedna by vás očima probodla za každý gram jídla navíc co sníte (v jejím případě z nesmyslných úsporných důvodů) a druhá by vás očima probodla za každý kilo které nesníte.

Ovšem jsem se spíše chtěla zamýšlet nad tím, jestli je problém ve mně, když začínám mít odpor k důchodcům, kteří mají pocit, že díky jejich věku můžou vládnout všem cizím lidem okolo. Jako příklad můžu uvést mou cestu domů ze školy trolejbusem, kdy jsem nastupovala do prázdného vozidla hned na "startovací" zastávce, dala sluchátka na uši a chtěla se trošku odreagovat po náročném dni ve škole. Během cesty jsme přibrali na zastávkách asi 5 lidí, většinou ve středním věku. Na další zastávce přistoupily dvě důchodkyně. Nevěnovala jsem tomu pozornost, ovšem do doby, než se důchodkyně začaly rozhlížet po sedadlech a zrovna si jako místa vhodná k jejich krátkodobému pobytu v MHD vybraly sedadlo mé a volné vedle mě. Za jiných okolností, kdyby opravdu byl trolejbus plný a neviděla bych před sebou 34 volných míst, bych se ihned beze slova postavila a nechala stařenky, ať si sednou. Tyhle se ale rozhodly "jít na to psychologicky", postavily se nade mě, sem tam mi věnovaly vražedné pohledy a mluvily o tom, jak je dnešní omladina nevychovaná, že staré ženské nepustí v trolejbuse si sednout. Mně příjde jako nevychovanost zase to, že si vyberou z 34 volných míst pouze to jedno mé a zrovna to si musí svými poznámkami na mou výchovu vydobít. Bohužel, tohle se v našem městě děje stále dokola, a v MHD zvlášť.

Také se nám jednou s přítelem stalo, že jsme si o jednom letním krásném poledni chtěli udělat procházku do městských sadů. Prošli jsme si celý park, pozorovali přírodů a poslouchali šum nedaleké řeky. Sedli jsme si na lavičku, abychom si mohli na chvíli odpočinout. Povídali jsme si o tom, jak jsme spolu začínali chodit a dále o naší budoucnosti. Prostě romantická chvíle. Po asi 30 minutách našeho odpočinku na lavičce přijela na kole dáma ve věku kolem 60 let. Měla s sebou jen křížovky a pejska, kterého mi na první pohled bylo líto kvůli podvyživené postavě, zaslepeným očičkám a celkově nechvalného vzhledu, o strašlivém zápachu ani nemluvě. Paní si začala luštit křížovky, zatímco pustila jejího psa Rexe, ať se jde proběhnout. O pejska se dále nestarala, i přesto, že pejsek kálel přímo na asfaltové cestě, kde co chvíli projížděli bruslaři, nemluvě o tom, že pejsek jednu malou holčičku téměř porazil. Snažili jsme si nastálé situace nevšímat a věnovali se dále naším tématům. Přítel mi zrovna řekl jeho plán o tom, jak si upravíme náš byteček, když jsem ho políbila. Něžně, krátce, žádná divočina. Ihned jak jsem přitiskla rty na jeho, paní s křížovkami se ozvala: "Není vám to blbé slečno? Takhle před lidmi? Vůbec na mě neberete ohled! To já moc dobře vím, jak vy mladé husičky dnes první co uděláte když zabouchnete dveře, tak skočíte těm klukům do postele..!". Ještě mohu dodat, že paní se začala ohnávat policií, že jestli vím, že je trestné se na veřejnosti líbat a že "měšťáci" chodí po městech a dávají za to pokuty. S takovými lidmi se nemá smysl bavit. Beze slova jsme pro zachování nějakého dekóra odešli, ovšem pěkně strávené chvíle v parku také.

V případě mé zmiňované kamarádky Ester to bylo zase o něčem trošku jiném. Ester musela ráno k doktorovi na odběr krve. Byla objednaná na 7:40, ale protože nerada chodí pozdě, byla v čekárně už v 7:25. Doufala, že se z ordinace dostane dříve, protože v ten den měla odpolední směnu, a to navíc "na trhačku", což v praxi znamená 2 směny za sebou s asi dvouhodinovou přestávkou. Taková dvojsměna není legrace a je třeba být na ní pořádně vyfreshovaná. Každopádně když Ester vešla do čekárny, byla, stejně jako já v trolejbuse, první a sama. Čekala asi 20 minut, když začali chodit senioři, kteří byli ale evidentně objednaní na pozdější termín. Abych to hodně zkrátila, tak Ester z ordinace vycházela v 11:06 s tím, že jsme si mezi tím psaly a její zprávy byly typu: "Aha, tak ještě nejsem na řadě, jedna důchodkyně přede mnou řekla sestřičce že spěchá a vzala ji hned". Sama s takovým argumentem u sestřičky neuspěla, odpověděla jí jen: "Hned to bude, ještě se posaďte, za chvíli jste na řadě". Pro mě je to další červený blikající alarm drzosti důchodců, kteří i u toho doktora musí mít privilegia, aby mohli jít o hodinu dřív nakupovat do Kauflandu, protože mají SUPER AKCI a nechtějí, aby bylo vyprodáno dřív než tam dorazí, a raději budou předbíhat mladé produktivní lidi, kteří je ze své práce živí.

Je jistě nepochybné, že lidé v důchodovém věku jsou hodni úcty, ale nesouhlasím s tím, aby ji měli všichni, když dobrá polovina z nich se ve společnosti ani neumí chovat a jejich donebevolající arogance přehlušuje samotný zázrak jejich vysokého věku. Samozřejmě netvrdím, že všichni senioři jsou staří a zlí. Ale přece takoví jsou. Opravdu často polemizuji sama nad sebou, jestli jsem sama kdo k nim má takovou nechuť. V jednu chvíli mám pocit lítosti že jsem špatný člověk, když takto smýšlím, ale v dané chvíli kdy se dostanu do takové situace mám zase pocit, že jsem plně v právu. Jaký názor máte vy na chování dnešní starší generace? Tolerujete přebíjení se holemi v obchodech kvůli o korunu levnějšímu jogurtu, scény v MHD kvůli "lepšímu" místu, smysl postradajícímu předbíhání u doktorů a dalším excesy?
 

Nepouštím se do tebe, ani se nehádám o tom, co píšeš. Máš své zkušenosti, neberu ti je, ani neměřím. Nesoudím, že když budeš nahlížet na věc jinak, je to špatně přece. Napsala jsem svůj názor na to, co jsi napsala i ostatní. Těžko se všichni shodneme a nevidím na tom nic špatně.
Kéž by měl každý takovou rodinu a dalo se to zvládat. K nám odkládají i klienty s písemným prohlášením, že budou pravidelně hradit náklady, ale už nepřijedou, protože si chtějí maminku, tatínka pamatovat, jaký byl. U demencí se bohužel deprese a nálada vůbec reguluje hůř, protože se většinou čeká, jak zbylá část mozku zareaguje, ale když medikace zabere, jsme všichni rádi. Pro rodiny pořádáme i informační schůzky a školení, když si klienta berou domů na víkend třeba, aby pak zbytečně nevytáčeli sebe i klienta. Ne každý má ale zájem se informovat, není to jen v málu informací. Vše je o lidech

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji LMonito: Nepouštím se do tebe, ani se nehádám o tom, co píšeš.

Já to tak neberu,.pokud to tak vyznívá,tak se omlouvám

Cituji LMonito: K nám odkládají i klienty s písemným prohlášením, že budou pravidelně hradit náklady, ale už nepřijedou, protože si chtějí maminku, tatínka pamatovat, jaký byl.

To je strašné,na jednu stranu celkem chápu,že to člověka ničí,ale stejně si myslím,že i tak si nemocný (starý) člověk zaslouží společnost těch,kterým dal kus svého života neumím si toto představit...je to dost sobecké.

Cituji LMonito: když si klienta berou domů na víkend třeba, aby pak zbytečně nevytáčeli sebe i klienta.

Znám,před xxx lety,když babička onemocněla a snáma mluvila psycholožka....hodně to pomohlo.

Cituji LMonito: Ne každý má ale zájem se informovat, není to jen v málu informací. Vše je o lidech

Pravda,vše je o lidech,informací hodně,ale lidí co se chtějí zajímat málo,to je pravda.

 

Váš příspěvek

Tolerance k důchodcům

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené