Smazat

Tolerance k důchodcům

Všechni z nás se dennodenně dostáváme do kontaktu s lidmi, a mezi nimi jsou i senioři. Jsou takoví, kteří vypadají jako kouzelní dědečkové a babičky, ale jsou i takoví, kteří by svět viděli nejraději shořet. Jak se ale k takovým lidem chovat?

K napsání tohoto příspěvku mě inspirovala zkušenost jak vlastní, tak i mé nejlepší kamarádky Ester. Já sama mám už jen dvě babičky, a i mezi nimi je propastný rozdíl. Nutno dopředu říct, že obě babičky jsou na tom finančně velmi dobře, a tak opravdu nejde o to že bych jedné z nich křivdila. Jedna by vás očima probodla za každý gram jídla navíc co sníte (v jejím případě z nesmyslných úsporných důvodů) a druhá by vás očima probodla za každý kilo které nesníte.

Ovšem jsem se spíše chtěla zamýšlet nad tím, jestli je problém ve mně, když začínám mít odpor k důchodcům, kteří mají pocit, že díky jejich věku můžou vládnout všem cizím lidem okolo. Jako příklad můžu uvést mou cestu domů ze školy trolejbusem, kdy jsem nastupovala do prázdného vozidla hned na "startovací" zastávce, dala sluchátka na uši a chtěla se trošku odreagovat po náročném dni ve škole. Během cesty jsme přibrali na zastávkách asi 5 lidí, většinou ve středním věku. Na další zastávce přistoupily dvě důchodkyně. Nevěnovala jsem tomu pozornost, ovšem do doby, než se důchodkyně začaly rozhlížet po sedadlech a zrovna si jako místa vhodná k jejich krátkodobému pobytu v MHD vybraly sedadlo mé a volné vedle mě. Za jiných okolností, kdyby opravdu byl trolejbus plný a neviděla bych před sebou 34 volných míst, bych se ihned beze slova postavila a nechala stařenky, ať si sednou. Tyhle se ale rozhodly "jít na to psychologicky", postavily se nade mě, sem tam mi věnovaly vražedné pohledy a mluvily o tom, jak je dnešní omladina nevychovaná, že staré ženské nepustí v trolejbuse si sednout. Mně příjde jako nevychovanost zase to, že si vyberou z 34 volných míst pouze to jedno mé a zrovna to si musí svými poznámkami na mou výchovu vydobít. Bohužel, tohle se v našem městě děje stále dokola, a v MHD zvlášť.

Také se nám jednou s přítelem stalo, že jsme si o jednom letním krásném poledni chtěli udělat procházku do městských sadů. Prošli jsme si celý park, pozorovali přírodů a poslouchali šum nedaleké řeky. Sedli jsme si na lavičku, abychom si mohli na chvíli odpočinout. Povídali jsme si o tom, jak jsme spolu začínali chodit a dále o naší budoucnosti. Prostě romantická chvíle. Po asi 30 minutách našeho odpočinku na lavičce přijela na kole dáma ve věku kolem 60 let. Měla s sebou jen křížovky a pejska, kterého mi na první pohled bylo líto kvůli podvyživené postavě, zaslepeným očičkám a celkově nechvalného vzhledu, o strašlivém zápachu ani nemluvě. Paní si začala luštit křížovky, zatímco pustila jejího psa Rexe, ať se jde proběhnout. O pejska se dále nestarala, i přesto, že pejsek kálel přímo na asfaltové cestě, kde co chvíli projížděli bruslaři, nemluvě o tom, že pejsek jednu malou holčičku téměř porazil. Snažili jsme si nastálé situace nevšímat a věnovali se dále naším tématům. Přítel mi zrovna řekl jeho plán o tom, jak si upravíme náš byteček, když jsem ho políbila. Něžně, krátce, žádná divočina. Ihned jak jsem přitiskla rty na jeho, paní s křížovkami se ozvala: "Není vám to blbé slečno? Takhle před lidmi? Vůbec na mě neberete ohled! To já moc dobře vím, jak vy mladé husičky dnes první co uděláte když zabouchnete dveře, tak skočíte těm klukům do postele..!". Ještě mohu dodat, že paní se začala ohnávat policií, že jestli vím, že je trestné se na veřejnosti líbat a že "měšťáci" chodí po městech a dávají za to pokuty. S takovými lidmi se nemá smysl bavit. Beze slova jsme pro zachování nějakého dekóra odešli, ovšem pěkně strávené chvíle v parku také.

V případě mé zmiňované kamarádky Ester to bylo zase o něčem trošku jiném. Ester musela ráno k doktorovi na odběr krve. Byla objednaná na 7:40, ale protože nerada chodí pozdě, byla v čekárně už v 7:25. Doufala, že se z ordinace dostane dříve, protože v ten den měla odpolední směnu, a to navíc "na trhačku", což v praxi znamená 2 směny za sebou s asi dvouhodinovou přestávkou. Taková dvojsměna není legrace a je třeba být na ní pořádně vyfreshovaná. Každopádně když Ester vešla do čekárny, byla, stejně jako já v trolejbuse, první a sama. Čekala asi 20 minut, když začali chodit senioři, kteří byli ale evidentně objednaní na pozdější termín. Abych to hodně zkrátila, tak Ester z ordinace vycházela v 11:06 s tím, že jsme si mezi tím psaly a její zprávy byly typu: "Aha, tak ještě nejsem na řadě, jedna důchodkyně přede mnou řekla sestřičce že spěchá a vzala ji hned". Sama s takovým argumentem u sestřičky neuspěla, odpověděla jí jen: "Hned to bude, ještě se posaďte, za chvíli jste na řadě". Pro mě je to další červený blikající alarm drzosti důchodců, kteří i u toho doktora musí mít privilegia, aby mohli jít o hodinu dřív nakupovat do Kauflandu, protože mají SUPER AKCI a nechtějí, aby bylo vyprodáno dřív než tam dorazí, a raději budou předbíhat mladé produktivní lidi, kteří je ze své práce živí.

Je jistě nepochybné, že lidé v důchodovém věku jsou hodni úcty, ale nesouhlasím s tím, aby ji měli všichni, když dobrá polovina z nich se ve společnosti ani neumí chovat a jejich donebevolající arogance přehlušuje samotný zázrak jejich vysokého věku. Samozřejmě netvrdím, že všichni senioři jsou staří a zlí. Ale přece takoví jsou. Opravdu často polemizuji sama nad sebou, jestli jsem sama kdo k nim má takovou nechuť. V jednu chvíli mám pocit lítosti že jsem špatný člověk, když takto smýšlím, ale v dané chvíli kdy se dostanu do takové situace mám zase pocit, že jsem plně v právu. Jaký názor máte vy na chování dnešní starší generace? Tolerujete přebíjení se holemi v obchodech kvůli o korunu levnějšímu jogurtu, scény v MHD kvůli "lepšímu" místu, smysl postradajícímu předbíhání u doktorů a dalším excesy?
 

Reaguji na SOLU:

Tak možná, že mluvit by mělo, protože než se dostanou k nám, předchází tomu dlouhé období plné depresí, nevraživosti, strachu z okolí, podrážděnosti a nepochopení. Než přijdou k nám, mohou mhdčkem jezdit i roky, než na to přestanou mít fyzicky i psychicky, z důvodu nemoci. Někdy si ani rodina nevšimne, nebo to nechá být a většinou se začnou řešit až v momentě, kdy už nejsou bez pomoci schopní fungovat. Jsou jistě i zdraví a zatvrzelí starší lidé, určitě i zlí, co to mají v sobě od mládí, nehádám se o to. Jen vidím, co dokáže demence, u vaskulárních onemocnění je vidět omezení hned(po cévní mozkové příhodě), ale u jiných typů to začíná právě dlouhým stadiem depresí, nikdo se nevzbudí s tím, že najednou zapoměl vše. Doma fungují i roky, protože ty stavy se stupňují a roky může mít dohromady jednu hodinu denně dementní příznaky. A bohužel to mění i lidi, kteří jsou snesitelní, nejsou panovační, mají právo se na svět zlobit a vezme jim to veškerou pokoru i zdravý úsudek a schopnost sebeovládání. Neříkám tím teď, že se zastávám zlých důchodců v městské hromadné, nebo že neexistují. I u nás se najdou klienti, kteří nemají až takové problémy a jsou na facku.

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji SOLU: jasně,ale o takových se tu asi moc nemluví,jelikož takový stařečci jsou právě v různých zařízení a pochybuji,že se lehce pohybují po městě a samotinký jezdí MHD.

Jenže právě jedním z prvních projevů demence je změna povahy, osobnosti. ti lidé jsou dost často ještě schopnís e o sebe postarat a na své okolí působí pouze nerudně, ale ve skutečnosti prostě trpí demencí, která se postupně zhoršuje a pak teprve vede do ústavu........
Mám babičku, na které by do určité chvíle nikdo nepoznal, že má duševní problem, ale projevovalo se to opravdu tím,ž e dokázala být neskonale hnusná I na své nejbližší lidi. A když se takhle chová k rodině, tak jak by se asi chovala k cizím lidem v MHD, že.......
Reaguji na LMonito:
Děkuji moc za objektivní pohled člověka, který se se seniory setkává dnes a denně, Jen jste mi potvrdila, to jsem si laicky myslela.

Cituji LMonito: Neříkám tím teď, že se zastávám zlých důchodců v městské hromadné, nebo že neexistují.

Řekla bych, že zlí lidé se vyskytují v každé věkové skupině. U důchodců se možná zdá, že je jich větší % právě kvůli tomu, že se u některých začíná projevovat demence

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji LMonito: Někdy si ani rodina nevšimne, nebo to nechá být a většinou se začnou řešit až v momentě, kdy už nejsou bez pomoci schopní fungovat. Jsou jistě i zdraví a zatvrzelí starší lidé, určitě i zlí, co to mají v sobě od mládí, nehádám se o to. Jen vidím, co dokáže demence, u vaskulárních onemocnění je vidět omezení hned(po cévní mozkové příhodě), ale u jiných typů to začíná právě dlouhým stadiem depresí, nikdo se nevzbudí s tím, že najednou zapoměl vše.

Což nechápu,v rodině máme bohužel x nemocí a nejen u nás,vidím různé nemoci v okolí a vždy ten signál ,že je něco špatně byl a nešlo se toho nevšimnout.V rodině byl jeden jediný člověk,který měl díky léčbě výkyvy nálad,ale dalo se to stále ukočírovat.

Mám v rodině i silné deprese ,vím o čem je řeč,ale stále úplně některé názory nedokážu sdílet a mám trošku jiný.

Každopádně stáří nikoho neobejde a Bůh ví jak kdo skončíme....bohužel

Obecně se tu mluví podle mě spíše o těch nerudných důchodcích,které povětšinou takové strašné nemoci netrápí a chovají se neurvale....nemluvím o všech,to bych si nikdy nedovolila.

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji bakalářka: Řekla bych, že zlí lidé se vyskytují v každé věkové skupině. U důchodců se možná zdá, že je jich větší % právě kvůli tomu, že se u některých začíná projevovat demence

a s tímhle já právě až tak nesouhlasím

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji SOLU: Obecně se tu mluví podle mě spíše o těch nerudných důchodcích,které povětšinou takové strašné nemoci netrápí a chovají se neurvale....nemluvím o všech,to bych si nikdy nedovolila.

A Ty to vážně dokážeš odlišit? když toho člověka potkáš v jedné jediné situaci? Jak říkám, já vidím, jak se to mění u mé babičky a pokud by zrovna ten svůj "záchvat" zlého jednání dostala v MHD, tak si většina z Vás pomyslí, jaká je to zlá stařena a vůbec by Vás demence nenapadla.......A kdybyste jí potkaly v den, kdy je spíš dětská, tak by Vám jí bylo líto.

U soused, příbuzného, známého poznáte, zda je dementní nebo jen zlý. u člověka, kterého potkáte na pár desítek minut v MHD to fakt nepoznáte.......

Chci napsat, až jak moc to nejde poznat. Měla jsem volno a netušila, že máme nový příjem. Den před jsem viděla se stálou klientkou krásnou paní, drobné a menší postavy, vzhledově tak na 45 let, upravené tmavé vlasy, obličej jako holčička s krásným úsměvem.
Dopoledne před devátou hodinou jí vidím vycházet z pokoje klientky v bundě, jde ke mě a s krásným úsměvem mě prosí, jestli jí půjdu pustit. Tak se ptám ze zdvořilosti, co dělá klientka a ona mi s klidem odpoví, že teta již vstává, že jí tam jen něco nechala a pospíchá. Šla jsem jí otevřít zakódované dveře, rozloučila se a šla. Naštěstí nás viděl její pečovatel a akci zastavil. Je to nová klientka, věk 67 let(není poznat, někteří s demencí jakoby nestárnou) a mě, která s nimi pracuje denně dokázala přesvědčit.
Moje práce mi změnila pohled na život a stáří i smrt. Klienti k nám přijdou a umírají u nás. Dokážeme s nimi pracovat, zajistit všechny jejich potřeby, bezpečí a dokážeme pro ně v zařízení zařídit život tak, že si nepřipadají nemocně a ztraceně, trénují hlavu, zabaví se a snažíme se, aby si zachovali své funkce co nejdéle(neoblékáme, trénujeme, aby se oblékali sami, co nejdéle to půjde apod). Umíme s nimi mluvit tak, abychom nevyvolávali špatné reakce a zbytečné agrese, což je často problém rodin a jejich okolí(velice malá informovanost). Zajistíme péči ve všech stadiích demencí, včetně terminálního. Je moc smutné koukat a hladit váženého profesora, který dostal národní cenu od prezidenta Havla, po všem co dokázal, umírá sám.
Asi se budete divit, ale práce s nimi mě baví, naučila mě úctě k člověku samotnému a ke stáří, které k životu patří a je velice nespravedlivé a kruté.

Reaguji na bakalářka:
s babičkou držím palce

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji LMonito: Chci napsat, až jak moc to nejde poznat. Měla jsem volno a netušila, že máme nový příjem.

A o tom mluvím,většina takto nemocných lidí jen tak venku bohužel běhat nemůže....snad už mě bakalářka trošku chápe!

Cituji LMonito: Moje práce mi změnila pohled na život a stáří i smrt. Klienti k nám přijdou a umírají u nás

To věřím,mě x měsíců na LDN také hodně dalo a i bohužel vzalo teda.

Cituji LMonito: Asi se budete divit, ale práce s nimi mě baví, naučila mě úctě k člověku samotnému a ke stáří, které k životu patří a je velice nespravedlivé a kruté

Naprosto souhlasím.Strašně krutá realita.Nedivím se,ale obdivuji Tě.Jen tak dál,jelikož lidí,kteří chtějí pracovat v takových zařízení a rádi s tím,že chtějí opravdu hodně lidem dát,je strašně málo.

arrow
Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji SOLU: A o tom mluvím,většina takto nemocných lidí jen tak venku bohužel běhat nemůže....snad už mě bakalářka trošku chápe!

Moje babička třeba donedávna venku sama běhala...normálně chodila nakoupit, jezdila k lékaři atd. Nebyla dezorientovaná, zvládala to, jen se u ní holt střídaly nálady. Takže jsem zase u toho, že v počátečním stádiu demence ti lidé klidně mohou jezdit MHD a být nerudní......
Já spíš mám pocit, že Ty si myslíš, že jakmile se u člověka projeví takové příznaky, tak je automaticky zavřený doma. Ta demence má prostě určitý progres. Jak říkám, já mám zkušenost na vlastní kůži s babičkou a obdobnou zkušenost mají i jini lidé z mého okolí. Stejně tak sjem četla dost příběhů lidí, jejichž blízcí trpěli Alzheimerem a taktéž to bylo tak, že zezačátku to vypadalo jen an blbou náladu a najednou enrudnost a než se ti lidé dostali do stadia, kdy zapomínali a nedokázali ani trefit domů tak elckdy léta ještě samostatně fungovali.......U mé babičky je to navíc ještě hodně dané tím, že demnce je nejspíše způsobená úrazem lebky, který s ejí stal před tím, něž jsem se narodila. Tj. mentálně je mnohem starší než biologicky, takže fyzicky je ještě poměrně dost schopná ale mentálně už ne
já opravdu vycházím z vlastní zkušenosti a ze zkušenosti lidí kolem mě.

BTW Ty bys zavřela své prarodiče doma a nepouštěla je mezi lidi jen proto, že se jim střídají nálady? když jsou jinak 100% schopní se o sebe postarat?

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji bakalářka: Já spíš mám pocit, že Ty si myslíš, že jakmile se u člověka projeví takové příznaky, tak je automaticky zavřený doma. Ta demence má prostě určitý progres.

To máš velice špatný pocit a pokud vnímáš co píšu,tak nesoudím všechny,ale tvrdím pouze to,že většina těch nerudných,i co znám,jsou ok,jen nerudný....chápeš?
Netvrdím,že to u všech hned poznám,ale nemocný člověk prostě nějaký ten signál vydává...neříkám,že v počátku,ale pak prostě ano a já si za tím stojím,jelikož jsem se mezi takovýma lidma hodně dlouho pohybovala.

V rodině jsme měli dost závažné nemoci a vím,jaké to je se starat o těžce nemocné(staré) lidi...nemusíš mě učit..Dokonce byla i závažná nemoc u dítěte a nálady to byly šílené,ale bez dozoru prostě do doby než se to srovnalo nebyla...to samé jsme se snažily dělat u babiček,pokud měla ty špatné dny,asi tak.

Dnes jsem třeba s dědouškem zažila situaci,kdy se mě ptal,kde tady prosím koupím noviny?X krát jsem mu opakovala..že naproti je tabák a nebo ať jde stále po této straně nahoru na zastávku a tam je také tabák,načež on říká,aha,takže naprotí v těch potravinách?Já nene,tam ne a opakovala jsem mu to,byl už dost rozladěný,jelikož vůbec netušil která bije...odcházel ode mne a říká,tak díky,musím hledat kabát...úsměvné,ale smutné,tak jsem ho vzala a odvedla do tabáku pro ty noviny...tady bylo třeba hned jasné,že má nějaký problém a nezvýšila bych na něj ani hlas,jelikož mě ho bylo líto,i když byl už nepříjemný....,ale už na tom jak mluvil atd..bylo znát,že něco není úplně ok.

Cituji bakalářka: BTW Ty bys zavřela své prarodiče doma a nepouštěla je mezi lidi jen proto, že se jim střídají nálady? když jsou jinak 100% schopní se o sebe postarat?

Jsi totálně mimo...dáváš to už do jiné roviny...Prostě každá na to máme jiný pohled a neshodneme senicméně úctu k lidem a ke stáří máme obě a to je důležité.

Babičce a celé rodině držím palce,jelikož to nebude lehké Tak hodně sil!

Cituji SOLU: A o tom mluvím,většina takto nemocných lidí jen tak venku bohužel běhat nemůže....snad už mě bakalářka trošku chápe!

Já myslím, že bakalářka právě chápe moc dobře, má to doma, bohužel. Právě, že venku běhají až do stadia, kdy musí k nám, a to je u někoho velice dlouhé období, klidně i roky, než se zhorší natolik, že musí k nám. Nejde zavřít člověka, který má projevy demence hodinu denně, protože se zblázní z toho, jak bude koukat na ostatní a bude vědět, že tak dopadne. Mluvím ze zkušenosti, měli jsme takhle pána, skončil v bohnicích, blbnul dohromady asi hodinu denně a ostatní hodiny pak byl v depresi a vymýšlel, jak se zabít, aby tomu utekl.

A tam se mu to povedlo

Reaguji na bakalářka:

Jestli ráda čteš, zkus Lisu Genovou- Ještě jsem to já, moc krásný příběh, který píše uznávaná lékařka, sama postižená demencí po padesátce, má všechno, manžela, peníze, je velice vážená ve svém oboru. Popisuje, jak se jí ztrácejí vzpomínky a průběh nemoci, kniha má krásný konec, přestože ona zemřela v r. 2003. Moc se mi líbila a pomohla trochu se vcítit. Jinak nás školí i tak, abychom věděli, jak se cítí. Leželi jsme hodinu bez hnutí(jako ležáci), chodili a mlátili kolem nás dveřmi, křičeli na sebe(jako pečovatelé, co si neuvědomí), patlali nás jídlem, seděli jsme v mokru a jiné. Pomohlo to si uvědomit spoustu věcí. A když jsem na téma demence psala práci ve škole, našla jsem takové rčení, kterým jsem práci ukončila:
Možná zapomenou, co jste jim říkali, ale nezapomenou, jak se s Vámi cítili..

Nechci se tu dohadovat, že debata je o někom jiném, nebo že jiné názory neuznávám. Ale spíš jsem chtěla poukázat na to, že téma demence(nevratné onemocnění mozku) je dost opomíjené z důvodu právě minimální informovanosti. Demencí je moc typů a málokdo ví, že je jí postiženo takové množství lidí a bohužel bude čím dál víc. Málokoho napadne, že za nerudnou náladou a ztrátou zájmu o okolí i hygienu, stojí právě degenerativní onemocnění mozku. A je dědičná bohužel u Alzheimeru, Parkinsona a jiných typů(ne poúrazové vaskulární). I sklon k depresím je dědičný. Taky si myslím, že kdyby byla veřejnost více informovaná, u některých klientů by to prodloužilo díky tolerantnosti okolí, jejich pobyt doma s rodinou. A většinou k nám přicházejí mladší klienti, u kterých je díky brzkému nástupu je rychlý a ošklivý průběh, nebo právě starší(i se stařeckou demencí) u kterých je průběh dlouhý a držel se doma dlouho v rovině(i přes občasnou dezorientaci a špatnou hygienu), to doma zvládali i roky a k nám přicházejí v posledních stadiích. Nevyhýbá se ani bohatým a nestudovaným, postižená je i matka Ivo Rittiga, kterého jsou plné noviny a máme jí u nás a to byla pošťačka.

arrow
Neprodává v Bazaru

Cituji LMonito: Já myslím, že bakalářka právě chápe moc dobře, má to doma, bohužel

Pokud čteš co píšu----,měla jsem doma těžce nemocné lidi také...trávila jsem hodně času s lidma na LDN.....myslíš si,že opravdu vůbec netuším o čem je řeč?
Pouze na to mám jiný pohled a úplně se s Váma ve všem neshoduji.Prostě na x věcí budu stále nahlížet jinak.

Cituji LMonito: Demencí je moc typů a málokdo ví, že je jí postiženo takové množství lidí a bohužel bude čím dál víc. Málokoho napadne, že za nerudnou náladou a ztrátou zájmu o okolí i hygienu, stojí právě degenerativní onemocnění mozku

To ano,ale pokud má ten člověk rodinu,řešení je.Pokud je sám,je to mnohem horší..to uznám.

Cituji LMonito: I sklon k depresím je dědičný. Taky si myslím, že kdyby byla veřejnost více informovaná, u některých klientů by to prodloužilo díky tolerantnosti okolí, jejich pobyt doma s rodinou

Ano,mám v rodině člověka s těžkou depresí a i mojebabička ji měla,krom jiného,ale i to se dá relativně dobře regulovat a velmi pomůže rodina..,ale to se rodina musí snažit a sbírat informace a opravdu to pak lze ustát,ač jsou chvíle,kdy to lehké není,ale jde to.

Veřejnost není možná tak dobře informovaná,ale pokud chce,mnoho informaci si sama najde.

 

Váš příspěvek

Tolerance k důchodcům

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené