Smazat

Věci, které už naše děti nebudou znát/neznají

Vzpomněla jsem si na spoustu věcí, které byly typické pro mé dětství, ale moje děti, vnoučata.. už je znát nebudou. Stejně tak jistě existuje spouta věcí, které budou znát uživatelky dříve narozené :-), ale já už třeba zase ne. Proto by bylo zajímavé si sem takové věci napsat.

Ahoj holky, na toto téma mě přivedla jedna kamarádčina příhoda, kdy její neteř měla ve vlasech takovou černou zakroucenou gumičku, načež jí kamarádka řekla, že je to zajímavá gumička, že vypadá úplně jako šňůra od telefonu. Neteř ale vůbec nevěděla, o čem to mluví a vůbec nevěděla, že telefony měly šňůry, natož takové zakroucené.

Vzpomněla jsem si tak na spoustu věcí, které byly typické pro mé dětství, ale moje děti, vnoučata.. už je znát nebudou. Stejně tak jistě existuje spouta věcí, které budou znát uživatelky dříve narozené , ale já už třeba zase ne. Proto by bylo zajímavé si sem takové věci napsat.

Vím, že pokrok nezastavíme, ale ráda vzpomínám na gramofonové desky, audiokazety, videokazety, telefony, kdy se dal prst do toho kolečka a vytáčelo se (takové retro telefony jsem ale i v obchodech viděla). Audiokazety jsme často přetáčeli tužkou, čekali hodiny na svou oblíbenou písničku v rádiu, abychom si ji mohli nahrát . Dále vzpomínám na žvýkačky Pedro, oplatky Kuku Ruku a další. A co vy?
 
arrow
Neprodává v Bazaru

Reaguji na Sandyna_: já si teď pouštím Kaisera a Lábuse Kubrt, cože? Nepřišly gumičky?

arrow
profile_image
Charmeuse
od 13. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Pokud se společnost bude vyvíjet tak, jak se vyvíjí, dál, tak moje děti a vnoučata už nepoznají a hlavně nebudou chtít, hrát si venku, určitě nebudou mít tak rádi knihy a a kvalitní televizní tvorbu, protože knihy a pořady, které jsou současné, jsou víc a víc "na pytel", tudíž asi generace po nás ani nebude už chápat a hlavně oceňovat takový ten typický a skutečně vtipný český humor ala Šimek a Grossman, Lábus a Kaiser, apod. Stejně tak mi přijde, že je víc a víc trend děti zahrnout, tedy pokud to jde, velkým množstvím hraček, které jsou sice krásné na pohled, ale děti si s nimi vydrží hrát jenom chviličku, zlaté stavebnice Merkur a Seva, u kterých jsem jako dítě vydržela třeba celé odpoledne, teď jsou sice k sehnání taky, ale málo, ptž. děti si s tím zkrátka nehrajou.Také až budu jednou dětem a hlavně vnoučatům vyprávět, že já musela nádobí mýt ručně a sama vysávat, tak si budou klepat na čelo. Jo a asi taky nepoznají a neochutnají rohlíky, které se dají "vyrolovat" a jsou zároveň slané i makové, začínám je shánět i já v současnosti čím dál tím hůř. To samé třeba tyčinka Kofila nebo obyčejné koblihy v dnešní době jsou jiné a vůbec ne tak dobré, jako za mého dětství, je mi 28.

arrow
profile_image
kobitka
od 8. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Tak z těch technických věcí jste ještě zapoměly na magnetofon(jestli to někomu něco říká), co se týká potravin tak mošt ve skleněné láhvi, žluté a oranžové sodovky(ty jsem nedávno viděla v obchodě ale pochybuju, že se chuťově vyrovnají těm z dob 80 let), šuměnky, ...Hrnec na mlíko(když se začalo vařit hrnec pískal) Co se týče hraček, tak třeba dětský mixer s kličkou, káča, nafukovací hračky pro mimina, pískací hračky(šašek, slon, opice, krteček, zajíček...),plechová slepice nebo žirafa na kilíček, magnetická stavebnice, kloboučku hop, ruská digitální hra Jen počkej zajíci, stavebnice Seva..
jízdní kolo ESKA(neboli skládačka), plechové krabičky na čaj, staré dobré síťovky(kdo nezná tak síťová taška), psací stroj, natahovací hodinky Prim(bezvadně mi šlapou do dneška a to jsou už víc jak 30 let staré), motorka Pionýr, babeta, moped, stará dobrá škodovka 120,autobus harmonika. A co se mi líbí i ještě teď jsou staré kočárky pro mimina. Byly mnohem prostornější tudiš je maminy využily mnohem déle než teď a vydržely i víc než jen pro jedno dítě. U nás jeden kočárek sloužil postupně pro 6 děcek a pořád byl jako nový. A tak bych mohla pokračovat ještě hodně dlouho.
Jsou to pěkné vzpomínky ale víc než to, že dnešní generace nikdy nepozná jaké věci byly v době našeho dětství mně mrzí, že nepoznají hry našeho dětství(vyvolávka, honzo vstávej, kuba řekl...). Než by se totiž šly proběhnou po venku raději dřepí před televizí nebo u počítače.

arrow
profile_image
MarianaK
od 7. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Lusinda2: nic nenahradí ty naše staré-Víla Amálka, Bob a Bobek, Kluk z plakátu, Štaflík a Špagetka, Maxipes Fík, Včelí medvídci, Rákosníček atd...

Přesně tak. Upřímně řečeno vůbec nevím, jaké Večerníčky se v současnosti vysílají. Nedávno jsem tam ale viděla Krakonoše, tak aspoń něco

arrow
profile_image
mikkýsek
od 29. 11. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji aksile2aksile: nebo v lahvi s hliníkovým víčkem

Ta šlehačka v lahvičce s těmi pruhy myslím 2 oranžové byla ale výborná samá smetana . Ještě dodnes když otevřu šlehačku v plastovém kelímku , která je spíš jak mlíko vzpomínám jaká byla tamta neošizená

Cituji Peg: ten mixér ještě snad máme

Moje mamka ho má dodnes a světe div se pořád funguje, asi je nezničitelný

Cituji aksile2aksile: Ještě mě napadly deo spreje Impuls

Náhodou impulse jsem se voněla na disco a a na poličce jich měla několik- hnědý , červený , černý to byl můj favorit a takový barvený modro růžový a myslela jsem si co nemám Já bych řekla , že je prodávají i dnes .

Myslím, že největší terno byli odznáčky na 1 máje , ROH a pionýrské Já je zrovna minule objevila u mamky ve škatulce už upadli v zapmění jsem se u toho nasmála

A co bych si dala je nanuk jumbo ty byly fakt dobrý, pamatuji žvýkačky ba jo, pedro , pu pu, rekord

A z her jednoznačně pamatuji na ty hry do ruky jak jsme chytali slepičí vajíčka ani už nevím jak se to jmenovalo Na to se zapomenout nedá A určitě byl velmi exklusivní ten toaleťák na obdélníčky jen strčený v tom papírovém obalu co byl tak hrubý , že od toho byl div né poškrábaný zadek
Holt jsme byli 100 let za opicema a já bych to vrátit rozhodně nechtěla

arrow
profile_image
MarianaK
od 7. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na kobitka:

Cituji kobitka: že nepoznají hry našeho dětství(vyvolávka, honzo vstávej, kuba řekl...).

Nevím, jestli to je známé, ale u nás se ještě hrálo: Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum

Reaguji na Charmeuse: Já bych to tak černě neviděla, je to na nás rodičích.Moje děti, 12 a 4, samozřejmě mají PC, tablet atd..., ale i přesto milují procházky a hraní si venku v parku.Jen to chce nebýt líný rodič a zvednout zadel a jít se s děckama projít, bruslit nebo třeba plavat.A z hraček u mých holek stále vede seva, lego a merkur, rozvíjí to představivost a neomrzí.

arrow
profile_image
Charmeuse
od 13. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mikkýsek: A určitě byl velmi exklusivní ten toaleťák na obdélníčky jen strčený v tom papírovém obalu co byt tak hrubý , že od toho byl div né poškrábaný zadekHolt jsme byli 100 let za opicema a já bych to vrátit rozhodně nechtěla

Ano, to je pravda a taky předchůdkyně dámských hygienických potřeb netřeba vracet.

arrow
profile_image
kobitka
od 8. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Lusinda2: je to na nás rodičích

nevím jestli je to ale dobře. Protože právě hodně rodičů raději posadí děcka před ten comp nebo televizi hlavně když od nich mají na chvíli klid. Já jsem z velké vesnice a když jsem byla malá tak byla vesnice téměř v obležení děcek. Bylo nás pořád vidět a hlavně slyšet. A teď jde člověk na procházku a za celou dobu nepotká ani jedno dítě. Do konce i přes léto to vypadá jako by u nás snad ani žádné děcka nebyly.

arrow
profile_image
Charmeuse
od 13. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Lusinda2:
Já vím, také to tak vidím a aplikuji, jenže každý člověk to tak bohužel nemá a to je škoda.

arrow
profile_image
kobitka
od 8. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mikkýsek: A určitě byl velmi exklusivní ten toaleťák na obdélníčky jen strčený v tom papírovém obalu co byt tak hrubý , že od toho byl div né poškrábaný zadek
Holt jsme byli 100 let za opicema a já bych to vrátit rozhodně nechtěla

No úplně nejlepší bylo, když vyhořel sklad s toaletním papírem a my se museli utírat do novin, protože se s toaletního papíru na nějakou dobu stalo podpultové zboží.

Reaguji na kobitka: Já jsem z Brna, vyrostla jsem na sídlišti, kde jsme byli zvyklí pořád lítat po venku.Tohle mají moje děti horší, protože žijeme v centru a není moc kde si hrát, nehledě na to, že dnes dítě z bezpečnostních důvodů nikde nevypustíš.Ale opět říkám, že je to na nás, buď vezmeme děti ven nebo je posadíme před PC.
Beru to podle své starší dcery, která samozřejmě bez compu nežije, ale pořád ji víc baví aktivity, které jí my rodiče nabízíme-brusle, kolo, bazén atd..A když holt nic nenabídneš, dítě jinou alternativu než sedět doma a zabavit se u PC nemá.

arrow
profile_image
kobitka
od 8. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Lusinda2: A když holt nic nenabídneš,

No já ti nevím ale nás rodiče zabavovat nemuseli. My si vždycky nějaké hry vymysleli sami a rodiče pomalu ani nevěděli že nás mají. V létě jsme ráno vypadli z domu i když třeba jen na zahradu hned po snídani, vrátili se na oběd a pak až do večeře opět v luftu. Když pršelo hráli jsme si doma (stavebnice, panenky...) Prostě nám zábavu nikdo vymýšlet nemusel.
Chápu, že co se týče venkovních her jsou městské děcka dost omezené co se týče prostoru a bylo to tak vždycky. Na vesnici se prostě děcka mají možnost víc vyřádit ale bohužel jak jsem už psala i na vesnici pomalu aby člověk děcka hledal lupu. Skoro všechny jsou zalezlé doma a když jim řekneš jestli znají hru honzo vstávej tak na tebe hledí jako by jsi spadla z višně.

Reaguji na kobitka: Ale to zase ber tak, že dnes máš jiné možnosti, když je nemáš, nevyužíváš je.Naši dědové za první republiky si také vystačili s káčou, prakem a machři s koloběžkou, což už našim rodičům nestačilo.Vývoj nezastavíš-řečeno s klasikem.A když jsou děti samotné doma, sáhnou po jednoduché možnosti se zabavit.Konečně ty také diskutuješ ve volné chvíli tady na fóru, protože máš tu možnost, kdežto tvá maminka v osmdesátých by volný čas trávila s knížkou nebo třeba pletla.

Cituji kobitka: No já ti nevím ale nás rodiče zabavovat nemuseli.

Jenže za nás bylo zvykem přijít ze školy, napsat úkoly a jít ven s klíčem na krku.To už dnes z bezp. důvodů dovolí ve městě málokdo.Takové to vypadnout ven a vrátit se na jídlo, o kterém mluvíš, to má dcera také praktikuje, ale o prázdninách na chalupě, kde se všichni známe a máme o dětech přehled.

arrow
profile_image
MarianaK
od 7. 11. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji kobitka: My si vždycky nějaké hry vymysleli sami

To je pravda. Když nebyla možnost jít ven, stavěli jsme si doma různé bunkry z židlí a dek, rozestavěli věci po místnosti a hráli hru, že nesmíme šlápnout na zem apod.

 

Váš příspěvek

Věci, které už naše děti nebudou znát/neznají

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené