5 věcí, které byste neměla nanášet na obličej

Blogerky se předhánějí v originálnosti svých tipů pro krásu. Některé hokus pokusy však mohou pleti spíše ublížit než pomoci. Prozradíme vám, co na pleť nepatří.

Citron

Citron dokáže lehce vybělit a rozzářit pleť, avšak kyselina obsažená v citrusovém plodu může být pro pokožku nebezpečná. Nejenže pleť abnormálně vysuší, ale může ji i popálit, způsobit puchýře nebo dokonce způsobit fytofotodermatitidu. Pod tímto jazykolamem se skrývá vážné popálení, které vznikne za současné expozice látky rostlinného původu (v tomto případě citronu) a slunečního záření. Tento stav je velice bolestivý a rozhodně za vybělení pleti nestojí. V boji proti hyperpigmentaci raději použijte zesvětlující krém.

Jedlá soda

Mnoho domácích masek a peelingů obsahuje jedlou sodu, ale tento bílý prášek může na pleti napáchat více škody než užitku. Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda má zásadité pH 9 a při kontaktu s pokožkou ji zbaví její přirozené kyselé bariéry. Zdravá pleť je kyselá a má úroveň pH mezi 4,6–6,2. Zákonitě jí tak prospívají produkty s nízkým pH. Ovšem nikoli tak nízkým, jako výše zmíněný citron, který má pH 2. Jedlá soda se používá jako součást kypřicích prášků do pečiva, dá se použít i pro bělení zubů a na úklid domácnosti. Na pokožku se však vůbec nehodí.

Vejce

Vaječné žloutky přidané do domácí masky nejspíš nezpůsobí žádné výrazné poškození pleti, ale kombinace vajíček s dalšími ingredienci může mít za následek nežádoucí reakci v podobě vyrážky, zarudnutí nebo podráždění pokožky. Syrová vejce mohou navíc obsahovat bakterie salmonely, které se z pleti mohou lehce přenést do úst a vyvolat nepříjemné průjmové onemocnění zvané salmonelóza. Masky z vajec možná používala vaše babička, ale dnes jsou přeci jen jiné možnosti a na trhu je spousta výrobků, které vám dopomohou ke krásné pleti.

Skořice

Mnoho blogerek doporučuje zamíchat toto voňavé koření do domácích masek na pleť. Skořice má údajně pomáhat v boji proti akné a zároveň by vás měla zbavit tmavých skvrn a hyperpigmentace. Těžko říct, jestli má nebo nemá skořice takové zázračné účinky, ale jelikož může způsobit závažné popálení, bolestivé puchýře, nehezké zarudnutí a nadměrné vysušení pleti, rozhodně za vyzkoušení nestojí. Podle dermatologů může větší množství skořice nebo její opakované nanášení způsobit dokonce permanentní poškození pleti. Takže skořici si raději schovejte do vánočního cukroví nebo jiných dezertů.

Lak na vlasy

Pokud se orientujete ve světě „beauty“ blogerek, určitě vám neušel podivný tip na zafixování make-upu. Lak na vlasy však opravdu patří jen na vaší kšici, nikoli na pokožku. Vlasové spreje jsou plné chemických látek, které mohou pokožku podráždit a způsobit červené skvrny, popálení a vyrážku. Alkohol obsažený v laku na vlasy také zaručí rychlé vysušení pleti a vám pak dá pořádnou práci nadměrně vysušenou a podrážděnou pokožku hydratovat a dostat ji do původního stavu. Pokud chcete, aby vám make-up dlouho vydržel, vsaďte na tradiční fixační pudr, nebo fixační sprej na make-up.
Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Životní styl

Máme kapacitu a výbavu zvládat stres, který nám běžný život přináší, přesto můžeme mít občas pocit, že se nám hroutí svět. Navíc za současné situace je stres ještě umocněn a zoufalství začínají propadat i ti, kteří byli vždycky nad věcí. Jak stresu čelit a nezbláznit se z toho, co se kolem nás se děje?

DOPORUČUJEME
Uzené maso a zdraví: Mýty versus realita

Uzené maso a zdraví: Mýty versus realita

Životní styl komerční článek

Pomalé uzení studeným nebo teplým kouřem představuje jednu z nejstarších forem konzervace masa. Přesto kolem něj panuje řada mýtů. Zjistěte, kde je pravda.ABSOLUTNÍ HIT TIPY A TRIKY DOPORUČUJEME
Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Životní styl

Nahlaste prosím všechny podezřelé inzeráty, tedy ty, které nabízejí respirátory a roušky, případně dezinfekční gely.