Bolest kloubů v těhotenství - dá se s ní bojovat?

Bolest kloubů je jedna z nejčastějších potíží, která nastávajícím matkám nedá spát. Doslova. V pokročilém stadiu těhotenství je totiž trápí hlavně v noci. Dá se s ní vůbec bojovat, když v těhotenství jsou téměř všechny léky zapovězeny? 

zoom

Nejčastější radou, kterou v ženském kolektivu dostanete, postěžujete-li si na bolest kloubů v období radostného očekávání je: vydržet a porodit. A bohužel, je to rada nad zlato. Pokud vaše bolest není způsobena kloubním onemocněním, které se objevilo nebo projevilo právě v těhotenství (a to sice není vyloučeno, ale jedná se opravdu o nepříliš časté případy), pak vám skutečně nezbývá než vydržet. Účinná metoda na odstranění bolesti kloubů v těhotenství totiž neexistuje. 

Poradím vám ale, jak bolesti alespoň co nejvíce zmírnit a trochu svému už tak dost zkoušenému tělu ulevit. Když chceš proti někomu bojovat, je dobré svého nepřítele nejprve poznat. To platí i v případě těchto bolestí a tak se pojďme nejprve podívat na to, čím jsou způsobené. Důvodů, proč v těhotenství bolí klouby, je hned několik: 

1) Hormonální změny: stejně jako ostatní těhotenské potíže, i tyhle bolesti mohou být způsobeny hormonální nerovnováhou. Překvapivě. 

2) Změna váhy: ta je do velké míry závislá fyzických předpokladech. Průměrně žena v těhotenství přibere 10-15 kg. Rozhodně nemá smysl se příbytkem váhy nějak stresovat a držet diety, na druhou stranu lékaři ani nedoporučují ono známé „jíst za dva“. Vyvážená strava v přiměřených porcích je klíčem nejen ke spokojenému žaludku, ale i zdravému tělu. 

3) Změna držení těla (způsobená váhovým přírůstkem a změnou těžiště) a zatížení břišních svalů

4) Zadržování vody: to vás může trápit především v druhé polovině těhotenství a nejčastěji se projevuje tzv. „odumřelou rukou“. Ano, to jsou právě ty případy, kdy se probudíte a vaše ruka vám připadá cizí. Zadržování vody v kombinaci s hormonálními změnami, ale může vést až k tzv. syndromu karpálního tunelu. Uklidněním vám snad může být, že v tom nejste samy. Tento problém trápí téměř každou nastávající matku a určitě není třeba se hned začít znepokojovat, pokud vás bolí kyčle, kolena nebo kotníky. Občasné bolesti jsou naprosto normální. Jejich intenzita ve velké míře závisí na genetických předpokladech. Jak si tedy nejlépe ulevit? 

1) Paracetamol: nejlepší přítel těhotné ženy. Nebo spíš jediný, který si můžete bez obav vzít. Na bolest sice výrazněji nezabere, ale v kombinaci s placebo efektem snad alespoň na chvíli uleví. Tuhle účinnou látku najdete například v Paralenu.

2) Teplo: Pomůže při náhlé i trvalejší bolesti. Nahřáté svaly a klouby se totiž lépe uvolní. Nejlepší je dát si teplou vanu, případně nahřívat postižená místa pomocí termoláhve nebo polštářku s třešňovými peckami. Ten později dobře využijete i na bolavé bříško svého novorozeněte. Kupovat jej přitom nemusíte, lze ho celkem snadno vyrobit

3) Pohyb: přestože vás klouby bolí při pohybu, úlevou může být paradoxně opět pohyb. Ovšem „odborný“. Těhotenská jóga je zaměřena na protažení a uvolnění problémových partií. Pomoci může i nordic walking, cviky na protažení zad nebo zpevnění pánevního dna

4) Relaxace: stresu v těhotenství je obecně dobré se vyvarovat. Nejde-li to, zkuste se aspoň pravidelně uvolňovat pomocí masáží nebo aromaterapie. 

5) Poloha při spaní: protože bolesti kloubů přichází zpravidla v noci, je dobré najít si optimální polohu (jakkoli nemožně to zní). Nejvíce se osvědčuje podložit si nohy polštářem nebo spát na boku s tělem vypodloženým kojícím polštářem. Ten se nebojte zakoupit v předstihu. Na spaní v těhotenství je k nezaplacení. 

img

6) Homeopatika: když pohyb působí bolest zkuste Rhus toxicodendron D12. Když pohyb naopak bolest zhoršuje, zkuste Bryonia D6

7) Akupunktura: jedná se o jednu z alternativních metod ke klasické medicíně a především v zahraničí je velmi populární. Nabízí ji tam nejedna porodní asistentka v rámci přípravy na porod. U této metody se rozhodně vyplatí sehnat si odborníka, nezkoušet nic sama a v žádném případě ji nepodstupovat v prvním trimestru.  
Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.

NOVÉ
Vydělejte si v novém roce víc peněz. Víme, jak na to!

Vydělejte si v novém roce víc peněz. Víme, jak na to!

Životní styl

Máte šikovné ruce a přemýšlíte, jak tenhle um zpeněžit? Jestli chcete být nezávislá a řídit si čas sama, vrhněte se na podnikání. Není to vůbec tak složité, jak si možná myslíte. Poradíme vám, jak na to. NEJČTENĚJŠÍ TIPY A TRIKY
4 podzimní beauty trendy

4 podzimní beauty trendy

Kosmetika

Kosmetické trendy se mění rychlostí blesku, prozradíme vám, které jsou teď na podzim velkým hitem a stojí za to, je vyzkoušet.