Obezita není trendy. Je to nemoc!

Obezita není cool, trendy, normální a už vůbec není zdravá. Není ani estetický problém. Je to nemoc a může vám zničit život. Jak poznat, že jste obézní? A co s tím dělat?

Jaký je rozdíl mezi oplácaností a obezitou?

zoom

Sebeláska, nebo ničení sebe sama?

Hranice mezi tím, jestli máte nadváhu nebo jste obézní, může být velmi tenká. Nadváha je totiž považována za předstupeň obezity. Obecně se obezita definuje jako stav, ve kterém přirozená energetická rezerva člověka uložená v tukové tkáni stoupla nad obvyklou úroveň. Nadměrná tloušťka vás navíc ohrožuje na životě, proto není na místě neustále zlehčování či dokonce velebení nadváhy, jako to můžeme stále častěji vídat v reklamách či slyšet v seminářích na téma sebeláska. Můžete se mít samozřejmě rádi, i když nosíte XXL velikost, ale pokud trpíte nadváhou nebo dokonce obezitou, hrozí vám množství chronických onemocnění, nejčastěji diabetes II. typu, kardiovaskulární nemoci a rakovina.

Proč tloustnete? Jíte hodně nebo nezdravě

Nejčastější příčinou nadváhy a obezity je konzumace nezdravých, vysoce průmyslově zpracovaných potravin. Další častou příčinou je nedostatek pohybu, nesmyslné držení diet, nedostatek spánku nebo zdravá výživa, která ale není vhodná pro váš konstituční typ. V neposlední řadě může být důvodem přibírání na váze užívání některých léků, nadměrný stres, genetická predispozice, nemoc nebo libovolná kombinace uvedených faktorů. 

Nadváha i obezita se dají porazit

zoom Zvětšit

Jezte potraviny v jejich přirozené podobě

Pro dosažení štíhlosti není potřeba, abyste neustále počítali kalorie, trávili hodiny v posilovně nebo běhali maratony. Klíčem je dlouhodobě pracovat na svém zdraví pomocí stravy a životního stylu. Pouze dlouhodobé zdravé stravování, které vám bude dávat smysl, a sport, který vás bude bavit a naplňovat, znamená zdravé tělo i hmotnost. Máme pro vás pár rad, jak začít:

  • Zapomeňte na všechny "zázračné" diety. Žádný elixír na hubnutí neexistuje!
  • Nemusíte se trápit neustálým počítáním kalorii, nadměrným sportování, jíst pouze saláty, vynechávat jídla nebo jíst naposledy v pět večer.
  • Začněte tím, že z jídelníčku vyloučíte nebo aspoň omezíte nezdravé, nepřirozeně koncentrované a průmyslově upravované potraviny. Omezte také alkohol.
  • Vždy dejte přednost potravinám v co nejpřirozenější podobě. 
  • Nebojte se soli, ale solte s mírou. Raději upřednostněte čerstvé koření a bylinky.
  • Zpočátku může být skvělým pomocníkem deník. Zapisujte si, co jste přes den snědli, jakou jste měli pohybovou aktivitu a jaké jsou vaše dosažené úspěchy. Zaznamenat můžete i své nezdary.
  • Zdravá strava jde ruku v ruce s dostatkem pohybu, spánku a pobytu na čerstvém vzduchu. Co se týká pohybu, najděte si takový, který vás bude dlouhodobě bavit.
  • V případě obezity se neváhejte obrátit na odborníky, jako jsou diabetolog, nutriční specialista, gastroenterolog, případně i psycholog.


Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
3 tipy k lepšímu spánku

3 tipy k lepšímu spánku

Životní styl komerční článek

Průměrný člověk stráví spánkem až jednu třetinu života. A aby to byl čas strávený kvalitně, je potřeba tomu v některých případech trošku pomoci. Řadíte-li se mezi spáče, kterým zdlouhavé usínání nebo noční buzení nic neříká, máte vyhráno, ovšem pokud patříte do té druhé skupiny, inspirujte se v našem článku, jak docílit lepšího spánku a konečně si pořádně odpočinout.

DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.DOPORUČUJEME
Jízda na kole nebo běh: Co je lepší na hubnutí?

Jízda na kole nebo běh: Co je lepší na hubnutí?

Životní styl

Cyklistická sezóna je v plném proudu. Pokud jste se však rozhodli osedlat své kolo, abyste ještě vylepšili svou formu do plavek, možná vás bude zajímat, jestli je jízda na kole na hubnutí to pravé. Nebo bude nutné k rychlejšímu shození nadbytečných kil obout spíše tenisky a začít pravidelně běhat?