Pravda o hubnutí a citronech

O zázračných účincích citronů se dovídáme v každém druhém článku o hubnutí. České i zahraniční celebrity doporučují pít ráno na lačno teplou vodu s citronovou šťávou. Tvrdí, že je to skvělá detoxikace, jsou po tomto kyselém nápoji stále štíhlí a fit. Pravda nebo lež?

Tvrzení 1: Citronová voda detoxikuje

zoom

Detoxikace je příliš obecný termín

Detoxikace těla pomocí citronové vody je nesmysl. Lidské tělo je příliš složité na to, abychom jej dokázali zbavit toxinů pouhým pitím vody s citronem nebo konzumací jakékoliv jiné „zázračné“ potraviny. V citronech i pomerančích se sice nachází rostlinný antioxidant (limonen), vitamíny a řada dalších prospěšných látek, ale například 1 litr šťávy z citrusů obsahuje pouze 100 mg limonenu. Podle vědců je však třeba, abychom do těla dostali minimálně 500 mg limonenu, tedy až 5 litrů šťávy z citronů denně. Teprve pak můžeme začít mluvit o nějakých detoxikačních účincích.

Závěr: Zázračné přísliby detoxikace organismu pomocí jakékoliv potraviny berte s rezervou. Citrony i další ovoce, nebo třeba zelena sice přispívají k dobrému zdraví a měli bychom je do svého jídelníčku zařazovat, ale nečekejte zázrak po vypití jedné skleničky citronové šťávy, ani se nesnažte do sebe dostat 5 litrů vody s citronem za den. Věřte, taková kúra vám dobře neudělá.

Tvrzení 2: Citronová voda zlepšuje trávení

zoom Zvětšit

K alkalizaci těla slouží i jablečný ocet

Nejčastěji můžeme slyšet o tom, že citrony, ideálně v kombinaci s vodou a při ranní konzumaci na lačno zlepšují trávení. Některé zdroje tvrdí, že kyselost citronové vody podporuje optimální kyselé prostředí v žaludku, což zní sice na oko odborně, ale ve skutečnosti se jedná pouze o spekulaci bez důkazů. Naopak u některých jedinců může kyselé ovoce způsobovat křeče a bolesti břicha. Jako důkazní materiál slouží pouze stará studie, podle které kyselina citronová může (ale nemusí) zvyšovat absorpci hydroxidu hlinitého, což je složka neutralizující kyselost v žaludku.

Závěr: Pití vody s citronem působí na každého jinak. Jestliže pozorujete, že se po konzumaci citronů cítíte dobře či dokonce lépe, klidně v ranním rituálu pití (teplé) vody s citronem pokračujte. Stejně tak můžete organismus alkalizovat pitím vody s jablečným octem.

Tvrzení 3: Citronová voda zvyšuje absorpci vitamínů

zoom Zvětšit

Šípky jsou na vitamín C bohatší než citrony

Citrusové plody skutečně zvyšují absorpci minerálů a vitamínů. Například veganům, kteří mohou mít problémy s nedostatkem železa, se doporučuje, aby potraviny bohaté na železo (dýňová a sezamová semínka, sušená rajčata, čočka, špenát, quinoa, tempeh, fazole, brambory aj.) konzumovali v kombinaci s pomerančem, grapefruitem apod., což zvyšuje absorpci železa v nich obsažených. Navíc vitamín C se nenachází pouze v ovoci, ale také v některých druzích zeleniny (červená paprika, růžičková kapusta, brokolice, zelí) nebo třeba v šípku, který obsahuje až desetinásobek vitamínu C oproti citronům.

Závěr: Není třeba pít teplou vodu s citronem, abyste dosáhli lepší vstřebatelnosti vitamínů a minerálů. Mnohem lepších účinků dosáhnete, když si dáte potraviny bohaté na vitamín C jako přílohu ke svým oblíbeným pokrmům. Naučte se v kuchyni experimentovat.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
TIPY A TRIKY
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Životní styl komerční článek

Taky máte každý rok pocit, že Vánoce se blíží nezastavitelným tempem? Nákupní centra jsou již o víkendech zaplněná lidmi a přichází čas, kdy si opět budeme lámat hlavu nad tím, jaké dárky pro své nejbližší vybrat.

DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.NOVÉ
Když začnete nenávidět pohyb aneb syndrom vyhoření ve sportu

Když začnete nenávidět pohyb aneb syndrom vyhoření ve sportu

Životní styl

Málokoho překvapí, když se u profesionálního sportovce objeví syndrom vyhoření. Kvůli extrémnímu přetrénování může dojít k chronickému únavovému syndromu nebo depresi a sportovec mnohdy selže v rozhodujícím momentě. Jenže syndrom vyhoření se netýká výhradně jen špičkových sportovců, ale i docela běžné sportující populace.