Ryze české superpotraviny. Levnější a navíc...

Je konzumace superpotravin nutností nebo pouze trend, který nemá význam? Jak vypadají běžně dostupné superpotraviny a má smysl stavět na nich jídelníček?

Co jsou to vlastně superpotraviny?

zoom

Přesná definice pro superfoods neexistuje

Tento termín nemá žádnou ustálenou definici, zjednodušeně se dá však říct, že jako superpotravina neboli superfood se označuje potravina či její výtažek, který obsahuje mimořádně vysoké množství živin podporující naše zdraví. Stejně tak by se ale superpotraviny daly definovat jako fenomén dnešní doby. Typické pro tento druh potravin je velice často také to, že se jedná o dovozové a drahé speciality, které jsou mnohem více reklamním tahem než výživovou potřebou. Kromě toho mnozí z nás neumějí řadu těchto exotických „superpotravin“ do jídelníčku vhodně zařadit. Nabízí se tak otázka, zda-li má smysl stavět na nich jídelníček a podporovat tím trend dovážení (nejen) superpotravin, zvlášť když máme v Česku adekvátní náhrady jako například černý rybíz.

Zajímavost: Do kategorie „superpotravin“ můžeme ve své podstatě zařadit jakoukoliv potravinu, která má vysoký obsah vitamínů, minerálů, antioxidantů, stopových prvků, esenciálních mastných kyselin, vlákniny, bílkovin, koenzymů či zdravých tuků a olejů.

České superpotraviny jsou bližší naší chuti i tělu

Lokální superpotraviny jsou nejen bližší našim chutím a tělu, ale obvykle jsou i levnější  a ekologičtější, protože se nemusejí dovážet přes celou zeměkouli. Podle odborníků je u nich navíc daleko nižší pravděpodobnost alergií. Po které české „superfood“ v obchodě sáhnout?

Bobulovité plody

zoom Zvětšit

Rybíz obsahuje velké množství vitamínu C

Z ovoce jsou pro naše tělo vysoce prospěšné bobulovité plody, jako je černý rybíz. Bobulovité ovoce mívá nejméně cukru a obsahuje nejvyšší množství takzvaných fytochemikálií, které mají blahodárné účinky, mimo jiné například podporují pružnost mikrokapilár.

Zajímavost: Pro vysoký obsah antioxidantů a vysoký obsah vitamínu C můžeme mezi superpotraviny zařadit také borůvky, maliny, ostružiny, angrešt, brusinky nebo třeba rakytník, který má rovněž vysoký obsah vitamínu C.

Jablka

I když by jablka jen málokdo zařadil mezi superpotraviny, ve skutečnosti jsou pro naše tělo obrovským přínosem. Kromě toho jsou snadno dostupná. Jablka obsahují vlákninu zvanou pektin a vitamíny. Vhodné je střídat různé odrůdy jablek, protože například červená jablíčka obsahují více antioxidantů flavonoidů. Jablka konzumujte ideálně se slupkou, protože právě ta obsahuje nejvíce vlákniny a je v ní téměř čtvrtina celkového obsahu vitamínu C a skoro polovina vitamínu A.

Zajímavost: Zdravé jsou i jadérka v jablku. Obsahují amygdalin, kterému se připisují protirakovinné účinky. Amygdalin se nachází  také v jádrech meruněk, broskví, švestek, červených třešní a dokonce i v hořkých mandlích, ve lněném semínku, ostružinách, malinách či luštěninách.

Lněné a konopné semínko

zoom Zvětšit

Lněné semínko jako cenný zdroj vlákniny

Lněné semínko je neprávem utlačováno oblíbeným chia semínkem, přitom může být jeho plnohodnotnou lokální náhradou. Lněné semínko na sebe stejně jako chia váže vodu a obsahuje velké množství rozpustné vlákniny. Kromě toho obsahuje vzácné omega 3 mastné kyseliny. Přínosné pro naše zdraví je také konopné semínko, které je skvělým zdrojem bílkovin a zásobárnou esenciálních látek.

Zajímavost: Výbornou potravinou jsou čerstvé klíčky, které jsou doslova vitamínovou bombou. Díky klíčení se uvnitř semene nastartují metabolické pochody, zaktivují se enzymy a až několikanásobně v nich vzroste obsah vitamínů, aminokyselin a dalších látek. Naklíčit můžete luštěniny, semínka zeleniny, obilovin i olejnatých semen. Výhodou klíčení je i to, že se díky němu tyto potraviny stávají pro lidský organismus stravitelnější.

Česnek a cibule

Česnek a cibule jsou v české kuchyni často používanými ingrediencemi, ale řadit je mezi superpotraviny? Vzhledem k tomu, že obě tyto plodiny v sobě ukrývají mnoho minerálních látek a antioxidantů účinných proti volným radikálům, patří česnek i cibule rozhodně mezi zdraví prospěšné potraviny. Ostatně česnek i cibule se používají v domácím léčitelství při nachlazení, onemocnění dýchacích cest, zahlenění a astmatu. Podobné ozdravné účinky má i medvědí česnek, který je podobně jako třeba zázvor přírodní antibiotikum.

Kvašená zelenina

zoom Zvětšit

Fermentace doplní do těla probio kultury

Kvašená neboli fermentovaná zelenina má tisíciletou tradici a své místo mezi superpotravinami si zcela jistě zaslouží. Například takové kvašené zelí obsahuje vysoké množství vitamínu C, je zdrojem vápníku, fosforu, síry a hořčíku a zvyšuje obranyschopnost organismu. Fermentace obecně navíc doplní do těla probiotické kultury. Kvašením nemusíte vyrábět pouze tradiční kysané zelí, vyzkoušet můžete i zeleninové pickles nebo populární kimchi.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy si možná nejvíce pojíte s pečením cukroví. Mnohem prospěšnější je však jejich konzumace v neupraveném stavu. Tradiční české ořechy obsahují zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny, kvalitní a zdraví prospěšné tuky, vitamíny, minerální látky a jsou zdrojem stopových prvků, jako jsou hořčík, selen a zinek. Mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi, a psychickou pohodu. Slouží jako prevence nervového vyčerpání.

Co si z toho vzít?

I když jsme u konce, výčet českých „superpotravin“ tímto nekončí. Jako superfoods můžeme dále označit růžičkovou kapustu, křen, obiloviny (ovesné, pohankové vločky a další), různé bylinky (rozmarýn, mateřídouška, řeřicha, kopřiva a další), červenou řepu, mrkev, slunečnicová semínka, dýni a další spoustu našich lokálních potravin. Ať už se však jedná o české nebo exotické „superpotraviny“, bylo by naivní si myslet, že občasným zařazením některé z těchto potravin budeme rázem zdraví, štíhlí či budeme vydávat super sportovní výkony. Pro naše zdraví je rozhodující, abychom měli každý den vyvážený jídelníček, k tomu přiměřený pohyb a kromě tělesné schránky se starali také o svou duševní pohodu. Vše totiž souvisí se vším!Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Životní styl

Máme kapacitu a výbavu zvládat stres, který nám běžný život přináší, přesto můžeme mít občas pocit, že se nám hroutí svět. Navíc za současné situace je stres ještě umocněn a zoufalství začínají propadat i ti, kteří byli vždycky nad věcí. Jak stresu čelit a nezbláznit se z toho, co se kolem nás se děje?

ABSOLUTNÍ HIT TIPY A TRIKY DOPORUČUJEME
Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Životní styl

Nahlaste prosím všechny podezřelé inzeráty, tedy ty, které nabízejí respirátory a roušky, případně dezinfekční gely.TIPY A TRIKY
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Životní styl komerční článek

Taky máte každý rok pocit, že Vánoce se blíží nezastavitelným tempem? Nákupní centra jsou již o víkendech zaplněná lidmi a přichází čas, kdy si opět budeme lámat hlavu nad tím, jaké dárky pro své nejbližší vybrat.