4 potraviny, které pozitivně ovlivňují naši psychiku

Může mít jídlo vliv na naši náladu nebo zmírnit stres? Zjistili jsme, jaké potraviny jíst, abyste se cítili dobře po fyzické i psychické stránce.

Luštěniny

Věděli jste, že na psychiku mají pozitivní vliv potraviny obsahující tryptofan? Z tryptofanu si lidské tělo dokáže vytvořit v mozku libovolné množství serotoninu, který je spojovaný nejen s působením v mozku a s vlivem na náladu, ale ovlivňuje i celou řadu dalších procesů v těle. Například se podílí na řízení chuti k jídlu, pohybů střeva nebo vnímání únavy. Mezi potraviny, které jsou bohatým zdrojem tryptofanu, patří například luštěniny.

Kimchi

Důležitou roli při nejrůznějších onemocněních včetně obezity, ale i při psychických nemocech hraje střevní mikrobiom, který tvoří bakterie, kvasinky, houby, viry, plísně a řasy. Abychom svůj mikrobiom udržovali v co nejlepší kondici, měli bychom do svého jídelníčku zařadit probiotické potraviny, neboli potraviny obsahující živé prospěšné bakterie. Ty se nacházejí v kvašené zelenině, kysaném zelí nebo fermentovaných sójových produktech. Výborným zdrojem a zároveň pochoutkou je kimchi - lehce pikantní korejský salát, který zajišťuje rovnováhu střevní mikroflóry, podporuje trávicí systém a imunitu.

Chřest

Kromě potravin bohatých na probiotika, jsou ve stravě důležitá prebiotika, která představují potravu, bez které by se zdraví prospěšná probiotika nemohla rozmnožovat a pečovat tak o zdraví střevní mikroflóry. Přirozeným zdrojem prebiotik je chřest, ale najdete je také v cibuli, česneku, kořenu čekanky, pórku nebo luštěninách.

Ovesné vločky

Abychom se cítili fyzicky i psychicky dobře, vyplatí se jíst potraviny bohaté na vlákninu. Vláknina je živinou pro mikroflóru tlustého střeva a dokonce se označuje jako jeho "čistička". A jak už jsme psali v článku výše, zdraví našich střev má vliv na to, jak se cítíme. Kde vlákninu najdeme? Oblíbeným zdrojem vlákniny jsou ovesné vločky, najdeme ji v celozrnných obilovinách, různých druzích semenek a oříšků, ovoci, zelenině.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Dárek z lásky? Dnes už jedině zážitek

Dárek z lásky? Dnes už jedině zážitek

Životní styl komerční článek

Vybrat správný valentýnský dárek pro naši drahou polovičku nemusí být úplně snadný úkol. Proto neuškodí nabrat trochu inspirace skrz tradiční a méně obvyklé dárky, které se dávají v zahraničí i tady u nás. Valentýn je přece jenom mezinárodním svátkem a tradice jsou různé.

TIPY A TRIKY
Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Životní styl komerční článek

Důvodů, proč se vydat na čistě dámský víkend, je hned několik. Pobavit se ve společnosti stejně nezadané kamarádky, relaxovat pár dní s maminkou či sestrou nebo oslavit rozlučku se svobodou. V lázních na vás bude čekat nespočet příjemných wellness procedur a navíc si užijete společnost spřízněných holčičích duší!DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.